Vanhan tupakkalain aikaan monet tupakoimattomat vannoivat ja vakuuttivat, että kun ravintolat muuttuvat savuttomiksi, tupakoimattomat valtaavat ne. Nyt on aika lunastaa lupaukset.
Odotan mielenkiinnolla.
Tupakoimattomat
4
364
Vastaukset
- Vanamo Linnea
Tupakoimattomat varmaan viihtyvät kapakoissa nyt paremmin, mutta vielä enemmän tupakoimattomia asiakkaita tulee sitä kautta, että moni tupakoitsija lopettaa. Kesällä se ei ehkä tule vielä mieleen, kun terassilla voi istua mukavasti ja röyhytellä niin kuin ennenkin, mutta voisin lyödä vetoa, että talvipakkasella ja räntäsateessa ainakin fiksuimmat lopettavat. Tuntuisi typerältä lähteä lämpimästä ravintolasalista kylmään ja räntään mokoman asian takia.
Itse ennakoin tämän tilanteen ja lopetin kaksi viikkoa sitten. Nyt on niin vapautunut olo, kun ei TARVITSE enää mennä röökille eikä ostaa tupakkaa.- Kapakka Kalle
Ensinnäkin useimmat tupakoitsijat vaihtavat ravintoloihin joissa on asianmukaiset tupakkakopit, ja piintynyttä tupakoitsijaa ei haittaa edes tuuli, sade ja pakkanen.
Toiseksikin tosissaan tupakointia lopettelevat välttävät kapakoita, koska alkoholilla on ikävä taipumus pienentää kynnystä polttamiseen. Moni retkahtaakin juuri kapakkakierroksilla tai krapulassa.
Kolmanneksi en jaksa uskoa että savun takia kapakoissa käymättömät tupakoimattomat alkaisivat nyt yhtäkkiä sankoin joukoin juosta kapakoissa.
Hyvä että pääsit tupakasta eroon. Tosin ihmettelen mikä PAKKO sulla on ollut aikaisemmin polttaa, kun ENÄÄ ei tarvitse mennä röökille. - Vanamo Linnea
Kapakka Kalle kirjoitti:
Ensinnäkin useimmat tupakoitsijat vaihtavat ravintoloihin joissa on asianmukaiset tupakkakopit, ja piintynyttä tupakoitsijaa ei haittaa edes tuuli, sade ja pakkanen.
Toiseksikin tosissaan tupakointia lopettelevat välttävät kapakoita, koska alkoholilla on ikävä taipumus pienentää kynnystä polttamiseen. Moni retkahtaakin juuri kapakkakierroksilla tai krapulassa.
Kolmanneksi en jaksa uskoa että savun takia kapakoissa käymättömät tupakoimattomat alkaisivat nyt yhtäkkiä sankoin joukoin juosta kapakoissa.
Hyvä että pääsit tupakasta eroon. Tosin ihmettelen mikä PAKKO sulla on ollut aikaisemmin polttaa, kun ENÄÄ ei tarvitse mennä röökille.Kapakka Kalle ihmetteli "mikä PAKKO sulla on ollut aikaisemmin polttaa, kun ENÄÄ ei tarvitse mennä röökille?"
Et sitten ole koskaan kuullut, että tupakkaan syntyy riippuvuus nopeammin kuin heroiiniin? Minusta tuli tupakoitsija kahdessa viikossa ensimmäisestä kokeilusta.
Tupakoitsija on kahdella tavalla riippuvainen, nikotiinista aineena ja tupakointitavasta. Koska poltin aika vähän enkä esimerkiksi lomalla ollenkaan, oli loman jälkeen helppo olla töissäkin polttamatta. Piti vain opetella pois tavasta lampsia kerran tunnissa tupakkakoppiin, ja se on ollut yllättävän helppoa, luultavasti siksi, ettei fyysisiä vieroitusoireita ollut ollenkaan.
- onnellinen savuton
Olen tästä lakimuutoksesta tosi mielissäni.Käytiin mieheni kanssa kyllä ennenkin tanssiravintoloissa,mutta se tupakansavu ihan oikeasti häiritsi.Koska pidämme tanssimisesta on suuri ilo kun voi tanssia nopeampiakin kappaleita ilman että nenässä alkaa kirvely hengästyessä sen harmaan tupakansavun takia.Tästä lähtien käymme siis useammin tanssimassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454990Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121570Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481119- 131053
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17987Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy75950Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella8927Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2852Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah56751Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27713