Saako vartija ajaa??

sairaalan hoitaja

työtehtävissä vanhalla 80-luvun mersulla? autossa ei ole logoja eikä tarroja.

11

2494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • johan on markkinat

      tuota tuota oletkos varma kyseinen vartija ei välttämättä ole työtehtävässä luutavasti on ollut oma auto jolla menossa töihin tai tulossa töistä jokaiselle vartijalle ei ole antaa firman autoa alle valitettavasti ja harvalla vartijalla on varaa ajaaa uudella autolla

      • sairaalan hoitaja

        Olin puheissa hänen kanssaan. Ajelee kaikki vuorot mersulla, joka on vartiointiliikkeen nimissä(tarkistin rekkarin). Ilmeisesti sama vartija ajelee täällä monesti jollain tosi vanhalla Nissanilla tai vastaavalla. Aika hyvän kuvan antanee ulkokuva firmasta :D


      • AL_NERI
        sairaalan hoitaja kirjoitti:

        Olin puheissa hänen kanssaan. Ajelee kaikki vuorot mersulla, joka on vartiointiliikkeen nimissä(tarkistin rekkarin). Ilmeisesti sama vartija ajelee täällä monesti jollain tosi vanhalla Nissanilla tai vastaavalla. Aika hyvän kuvan antanee ulkokuva firmasta :D

        On ainakin äidinkielen läksyt luettu. "Hyvän kuvan antaa ulkokuva firmasta."

        Vartija saa ajaa vaikka vanhalla Ladalla tai polkupyörällä, joskin hyviin tapoihin kuuluu auton merkitseminen vartioimisliikkeen tunnuksin, ainakin jos autolla liikutaan yleiseltä liikenteeltä suljetuissa paikoissa tai yksityisalueilla.

        Eri juttu on, jos vartioimistehtävä sisältää kuljetustehtäviä, jotka vaativat liikenneluvan, tällöin nimi ja nykyään yhteystiedotkin tulee olla näkyvillä.

        Korjatkaa, jos olen väärässä.


    • Sairaalan hoitaja

      Hoitele sinä vaan sitä sairaalaa, vartijat on yli-ihmisiä ja saavat tehdä mitä vaan, jos ihminen alkaa tällaseen paskaduuniin ja valvoo yönsä ei tarvi ylipalkatun sairaalanhoitajan nähä vaivaa. Duunari toisen kimpussa perkele.

    • lexander

      mitään lainsäädännöllistä estettä ei ole mersulla ajamisesta. Ja tuskinpa menisi läpikään sellainen lakiesitys, että vartijan on käytettävä tietyn merkkistä autoa tai peräti hevosta.

      Saattaapa olla, että vartiointiliike tahallaan käyttää vanhaa romuautoa vartijan kulkuneuvona, jotta rikollisliigat luulisivat, että kyseessä ei voi olla vartija.

      • Tarkkana

        Saattaapa olla, että vartiointiliike tahallaan käyttää vanhaa romuautoa vartijan kulkuneuvona, jotta rikollisliigat luulisivat, että kyseessä ei voi olla vartija.....

        No ei todellakaan,firma vaan on menossa konkkaan ja rahat alkaa olla finaalissa niin toi on ihan hyvä tapa käyttää romuautoja. Saa yrityksen rahat siirrettyä fiksusti muille tileille.


    • Jimmy007

      Mikään laki ei estä vartijaa ajamasta siviiliautolla. Itse vartiointiliikkeellä voi olla asiasta oma mielipide jos antavat jostain syystä ajaa työtehtävissä siviiliautolla. Työtehtävissä oleva vartija kuitenkin pukeutuu pääsääntöisesti vartijan asuun (tähänkin poikkeuksia joissa vartija on siviiliasussa).

      • utelias erkki

        kirjoitit:(tähänkin poikkeuksia joissa vartija on siviiliasussa). Voiko olla myös ilman asua esim.uimahallivartija?


      • AL_NERI
        utelias erkki kirjoitti:

        kirjoitit:(tähänkin poikkeuksia joissa vartija on siviiliasussa). Voiko olla myös ilman asua esim.uimahallivartija?

        Kyse on uimavalvojasta, ei vartijasta. Siis silloin kun hän on ilman vartijan asua.

        Laki yksityisistä turvallisuuspalveluista määrittelee, milloin voi käyttää muuta, kuin vartijan asua.


      • Kivi&Kanto
        AL_NERI kirjoitti:

        Kyse on uimavalvojasta, ei vartijasta. Siis silloin kun hän on ilman vartijan asua.

        Laki yksityisistä turvallisuuspalveluista määrittelee, milloin voi käyttää muuta, kuin vartijan asua.

        Lappeenrannan suunnalla näin vartija-asuisen uimavalvojan. Radio kädessään tähyili aaltoja ja nuoria naisia.


      • Kivi&Kanto
        Kivi&Kanto kirjoitti:

        Lappeenrannan suunnalla näin vartija-asuisen uimavalvojan. Radio kädessään tähyili aaltoja ja nuoria naisia.

        En nyt tarkkaan muista, oliko se Lappeenrannan suunnalla, mutta jossain kuitenkin. Mustissa varsisaappaissaan seisoi kuumalla rantahiekalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      202
      9632
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      31
      4387
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      119
      3955
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      100
      3831
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      202
      3387
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      19
      2844
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      122
      1377
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      73
      1366
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1174
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1151
    Aihe