meidän aidan särkeneet.kukka penkin polkeneet.
poron perkeleet
10
1040
Vastaukset
- korvataan korvataan
kuule ei se mithään jos ovat rikkoneet aidan ja polkeneet penkit,otat vaan yhteyttä paliskuntaan,ne kuulemma korvaa kaikki vahingot mitä porot on tehnyt...
- käristys
paljon kiinnosta jonkun muorin kukkapenkit ja aidat.oon joskus aiemmin koittanut poro vahingoista ilmoittaa,jos sattuu jonkun kiinni saamaan,niin ryttyilevät.
- ole vielä
sitä ihmettä kuullut, että poromiehet maksavat...
- Pakasteeseen
ole vielä kirjoitti:
sitä ihmettä kuullut, että poromiehet maksavat...
JOS kerran syötät pihasi sille,niin minun käsityksen mukaan on yksinkertaisinta syödä se.
- pöönä
Kaikki uimarannat täynnä poronpapanaa.
- P.Oroton
Nehän on nämä poromiehet sellaisia yrittäjiä, että ne kasvattaa elikoitaan toisten kustannuksella. Ihan sama kuin puusepäntehdas hakisi lautaa työstettäväkseen toisten taapelista.
Porot voisi mainiosti aidata poromiehen pihaan ja ruokkia sinne. Mutta eipä se käy, kun se aiheuttaa haittaa sille poromiehelle. Parempi on laiduntaa naapurin mailla, niin haitat ei itselle ole niin suuret.
Mutta näinhän se maailma pyörii täällä korvessa. Sudet syö, koirat haukkuu ja karavaani kulkee!
- nuonnonkappale
syytä itseäsi vaan.
- Käristys
Poro on kyllä luontokappale,kyse ei ollutkaan siitä vaan porojen tekemistä tuhoista porottomien pihoilla ja siitä kuka maksaa viulut!Enpä voi itseäni oikein syytellä muiden omistamien elikoiden tuhoista,Muuten jos sinua eivät porot haittaa niin tuleppa hakemaan ne meidän pihalta pois ja takaisin ei tarvitse tuoda.Pakastimeenkaan en kyseisiä elikoita huoli,viimestään siinä vaiheessa porolle löytyy omistaja ja lompakko soi.
- sinulla
Käristys kirjoitti:
Poro on kyllä luontokappale,kyse ei ollutkaan siitä vaan porojen tekemistä tuhoista porottomien pihoilla ja siitä kuka maksaa viulut!Enpä voi itseäni oikein syytellä muiden omistamien elikoiden tuhoista,Muuten jos sinua eivät porot haittaa niin tuleppa hakemaan ne meidän pihalta pois ja takaisin ei tarvitse tuoda.Pakastimeenkaan en kyseisiä elikoita huoli,viimestään siinä vaiheessa porolle löytyy omistaja ja lompakko soi.
näinhän se menee,täysiä vastuuttomia k...päitä koko poromiesten sakki,mutta jos asut syrjässä napsauta nalli muutamalle otsaan niin jopahan löytyy omistajia iso liuta.
- 1940-luvulla syntynyt
Yleensä poromiehiä pidetään kieroilun, valehtelun ja epärehellisyyden esikuvina. Tämä lienee kuitenkin yleistys, jota voi jokainen arvioida.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874168Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283137No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10919
- 133911
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770