Suurperhe on aina...

Jumalan ihme !! !! !!

Perhe joka on uskossa.Perhe jossa asiat toimii.Perhe jossa on paljon lapsia ja joista myös pidetään huolta.Perhe jossa Isä on töissä ja äitikin aina välillä.Se on JUMALAN ihme ja suuri siunaus !!Se puhuu epäuskoisille sukulaisille ja naapureille enemmän kuin sanat.Elämä puhuu.puhuttelee.Jotta ei totuus unohtuisi,ei kaikki äidit ole väsyneitä,siis ylirasittuneita.Koti on paras paikka ja kun on paljon lapsia,eri ikäisiä toiset huolehtivat toisistaan ja koti askareista.Äiti saa levätä ja harrastaakkin.

9

936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suurperheitä nykyään tulee harrastettaessa sukupuoliyhteyttä ilman ehkäisyä. Muinoinhan nainen tuli tiineeksi aivan samaan tahtiin, mutta kuolema vei lapsikatraasta aina suurimman osan.

      Nykyään suurperheisiin liittyen voit heittää kiitoksen Suomen korkealle lääketieteen tasolle ja äärimmäisen alhaiselle imeväiskuolleisuudelle. Modernit hedelmöityshoidot auttavat myös lestadiolaisia rukoilua enemmän, jos ei tulosta tunnu tulevan.

    • Ahmed Ahma

      Entäs sitten esim. islaminuskoisten suuret perheet, ovatko ne sitten suuri Allahin ihme ja todistus Allahin suuruudesta?

    • silleen,

      oikein ihme, sitä nyt ei usko erkkikään.
      Siihen riittää vl-häntäheikki ja aivopesty ja alistettu vl-vaimo, niistä on suurperheet tehty.

      • ---todella------------- ...

        Sallikaa lasten tulla,älkääkä estäkö heitä...Jeesus sanoi.Myönnän että eri tilanteessa.Mutta Jumala on säätänyt asiat niin ja hyvin on tehnyt.Ei epäuskoinen,eikä ateisti voi tajutakkaan näitä asioita.Hengelliset ymmärtävät hengellisiä asioita,antaa sielunvihollisen haukkua kuin räkättävä piski,kintuissa.Jumalan voima on suurempi.


    • Kaikki mitä ympäillämme näemme, on suurta Jumalan ihmettä. En kyllä voi nähdä kuvaamissasi asioissa sen suurempaa ihmettä kuin muissakaan asioissa. Suuri ihme minusta on se, että joku voi nähdä ainoastaan nuo mainitsemasi asiat Jumalan suurena ihmeenä.

    • ????????

      Hankituksi antamalla niille lapsille rakastavan
      kodin, joilta se puuttuu!

      "Lisääntykää ja täyttäkää maa" Tuo työ on jo tehty!

      Maapallo on ylikansoitettu ja siitä tulee todella
      aiheutumaan paljon ongelmia meille kaikille!

      Heille vl:lle, joilla terveyttä, rahaa ja aikaa
      riittää voisivat vaikka adoptoida 20 tai vaikkapa 50 lasta itselleen. Tulisi suurperhetarpeet täytetyksi.

      Olisikohan tuo teille ollenkaan mahdollista?

    • Hyvä naapuri

      Vai, että kertoo epäuskoisille naapureille paljon kunnollisen suurperheen näkeminen?
      Saanen kertoa mitä minä näen; alistetun vaimon joka kärsii kamalista selkäkivuista jatkuvan raskaana olon vuoksi, lapsia jotka ovat kyllä saaneet katon päänsä päälle ja ruokaa, mutta eivät tule saamaan mitään ylimääräistä bonusta elämäänsä, koska 10:lle lapselle on aika vaikea kaikille kustantaa jotain kivaa välillä. Ukko on ylimielinen ja kuvittelee olevansa parempi ku muut, ei anna naapurin tyttölapsen mennä heidän pihalle leikkimään housut jalassa, pitää olla hame! eikö mene jo yli ku muidenki lapsia aletaan kouluttamaan tuohon kurjuuteen? Koko naapurusto vieroksuu vaikka muuten kaikki hyvin tulevat keskenään toimeen. Huhhuh mitä elämää...

      • yhden tärkeän.. ...

        asian.Nimittäin,puhumalla pahasti ja arvostelemalla uskovi naapureitasi,sinä itse asiassa pilkkaat Jumalan lapsia ja herjaat heidän luojaansa.Ymmärrätkö?Ei ole olleenkaan kyse siitä,minkä luonteisia he ovat,vaan siitä että ovat elämänsä laskeneet Jumalan johdatuksen varaan.Ei ethän sinä voi ymmärtää,koska silmilläsi on vielä tuo "peite".Ei kenenkään luonne voi ratkaista taivas-osuutta.Jos näin luulet,olet silloin itse kirjoittanut ihan oman raamattusi.


      • kirjoituksessasi tuon risti...
        yhden tärkeän.. ... kirjoitti:

        asian.Nimittäin,puhumalla pahasti ja arvostelemalla uskovi naapureitasi,sinä itse asiassa pilkkaat Jumalan lapsia ja herjaat heidän luojaansa.Ymmärrätkö?Ei ole olleenkaan kyse siitä,minkä luonteisia he ovat,vaan siitä että ovat elämänsä laskeneet Jumalan johdatuksen varaan.Ei ethän sinä voi ymmärtää,koska silmilläsi on vielä tuo "peite".Ei kenenkään luonne voi ratkaista taivas-osuutta.Jos näin luulet,olet silloin itse kirjoittanut ihan oman raamattusi.

        Sanoit "ei kenenkään luonne voi ratkaista taivas-osuutta", niinpä, muttei myöskään kenenkään TAVAT voi ratkaista taivasosuutta. Siis ulkoiset tavat ja ihmisopit!!! Sinä unohdit sen! Pahempi on muutenkin että naapuri joutuu näkemään ettei toteudu se, mitä Raamatussa sanotaan "mistä Hänen omansa tunnistaa"... Keskinäisestä rakkaudesta. Ei siis mistään ulkoisista asioista vaan sydämen sivistyksestä ja rakkaudesta. Aamen. Ja jollei ole aikaa ja kykyä hoitaa jo olemassaolevia lapsia parhaalla mahdollisella tavalla, niin miksi pitäisi lisää syyttömiä syntyä siihen perheeseen???!!!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      353
      6495
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3836
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      14
      1373
    4. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      3
      1112
    5. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      97
      1045
    6. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      910
    7. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      143
      876
    8. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      56
      876
    9. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      9
      847
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      15
      838
    Aihe