Grishamit, Connelyt sekä suomalaisista Reijo Mäen Varekset on luettu ja nyt kaipaisin vinkkejä vastaavista (poliisi)dekkareista. Antakaahan suosituksia ja kiva olisi, jos kirjailijan tuotanto ei jäisi yhteen kahteen opukseen.
Iso käsi!
Kirja/kirjailijavinkkejä?
10
1102
Vastaukset
- A. R.
Jos kotimaisista tosiaan Matti Yrjänä Joensuun Harjunpäät on vielä lukematta niin onneksi olkoon. Elämyksiä edessä pitkä rivi. Asioiden ymmärrystä ehkä auttaa julkaisujärjestyksessä lukeminen, muttei ole välttämätöntä. Harjunpäähän ei ole mikään juoppo yksityisetsivä, vaan väkivallan virkamies.
Onko Dekkarinetti tuttu, sieltä löytyy paljon asiaa?
http://www.tornio.fi/kirjasto/tuu/dekkarit/kirjailijat/joensuu.htm - kkv
Mika Waltari*
Mauri Sariola*
Jorma Napola*
Pentti Kirstilä*
M-Y Joensuu*
Paul-Erik Haataja*
Juha Numminen*
Jarkko Sipilä*
Eero Pasanen*
Risto Juhani*
Harri Nykänen*
Nämä ovat kirjoittaneet poliisiromaaneita,suosittelen tähdellä merkittyjä.
On niitä tietysti muitakin,mutta tähän hätään en nyt muista muita kuin Leena Lehtolainen. - asdrty
Suomalaisista Paul-Erik Haataja on hyvä, mukana aimo annos huumoriakin. Ja Jarkko Sipilä on hyvä.
Ulmomaisista kannattaa tutustua mm. seuraaviin: Ian Rankin, Peter Robinson ja John Harvey. - lenty
Andrea Camillerilta on julkaistu ainakin 4 kirjaa suomeksi. Päähenkilönä on komissario Montalbano. Kirjojen perusteella on tehty myös TV-sarja ja se on nähty meilläkin jokunen vuosi sitten.
- j.ellroy
Ed McBainin 87. piiri-romaaneja. Kyseinen kirjasarja on lähes kaikkien tv:n poliisisarjojen esikuva. New Yorkin näköiseen suurkaupunkiin sijoittuvia dekkareita. Sarja alkoi 1950-luvulla ja päättyi vasta jokunen vuosi sitten.
Joseph Wambaughin LAPD-kuvaukset. Eivät varsinaisia dekkareita, koska kirjoilta yleensä puuttuu läpi kirjan jatkuva juoni vaan ne koostuvat episodeista. Dekkarimaisin on Murharyhmä.
Charles Willeford: Hoke Moseley on ehkä erikoisin romaanipoliisi tekohampaineen. Ei todellakaan perus sankarihahmo. Romaanit sijoittuvat Miami vicen maisemiin, 1980-luvun Miamii... Mutta Ferrareilla ei kaahata.
Peter Maas: Serpico. Totuus on tarua ihmeellisempää. Todellinen kertomus NYPD:n poliisin taistelusta oman pesän korruptiota vastaan.- junttapaalu
Willefordin Hoke Moseley on loistava. Toisenlaista Miami viceä. Myös junttapaalu suosittelee.
- 564+7
Olet saanut jo hyviä vinkkejä. Pohjoismaista laatua tarjoavat mm. Åke Edwardson, Karin Fossum ja Jo Nesbo.
- "kynäilyä"
Arne Dahl Ruotsista, Kjell Ole Dahl Norjasta, Arlund Indidrason Islannnista, Nykänen Suomesta
(tykkäsin Arieleista), Ropponen,Rönkä, Remeksen Matti (päähenkilö ei poliisi) niinikään.
Englantilaisen Elisabeth Georgen dekkareissa on paljon lukemista. Yleensäkin suomalaiset dekkarit ovat lyhyempiä ja ja kerronta jotenkin yksinkertaisempaa, jotkut jopa liian heppoisia, melkein kuin lukisi korkkia tai lipposta.
- suosikkejani
Åsa Larsson ja Anne Holt ovat pohjoismaisia suosikkejani. Suosittelen!
- junttapaalu
Syksyn uutuusdekkareista suosittelen Antti Korhosen esikoisdekkaria Väänäsen rysäys. Railakasta ja poliittisesti epäkorrektia menoa. Hyvät käänteet myös, jotenkin elokuvamainen tyyli kirjoittaa. Ulkomaisista tietenkin mestari James Ellroy ja Frank Cray, joka ei ehkä olekaan ulkomainen. G.M Ford on myös hyvä ja sopivan humoristinen. Dennis Lehanea unohtamatta. Hyviä lukuhetkiä. Jos pitää häijyistä novelleista Annie Proulxia parempaa en tiedä. Tosin ei oo dekkareita, mutta hienosti vinksahtaneita tarinoita kyllä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614218Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653446Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541796Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251663Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971430Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132928Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235858en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115835Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18804