Kirja/kirjailijavinkkejä?

-T-

Grishamit, Connelyt sekä suomalaisista Reijo Mäen Varekset on luettu ja nyt kaipaisin vinkkejä vastaavista (poliisi)dekkareista. Antakaahan suosituksia ja kiva olisi, jos kirjailijan tuotanto ei jäisi yhteen kahteen opukseen.

Iso käsi!

10

1163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A. R.

      Jos kotimaisista tosiaan Matti Yrjänä Joensuun Harjunpäät on vielä lukematta niin onneksi olkoon. Elämyksiä edessä pitkä rivi. Asioiden ymmärrystä ehkä auttaa julkaisujärjestyksessä lukeminen, muttei ole välttämätöntä. Harjunpäähän ei ole mikään juoppo yksityisetsivä, vaan väkivallan virkamies.

      Onko Dekkarinetti tuttu, sieltä löytyy paljon asiaa?

      http://www.tornio.fi/kirjasto/tuu/dekkarit/kirjailijat/joensuu.htm

    • kkv

      Mika Waltari*
      Mauri Sariola*
      Jorma Napola*
      Pentti Kirstilä*
      M-Y Joensuu*
      Paul-Erik Haataja*
      Juha Numminen*
      Jarkko Sipilä*
      Eero Pasanen*
      Risto Juhani*
      Harri Nykänen*

      Nämä ovat kirjoittaneet poliisiromaaneita,suosittelen tähdellä merkittyjä.
      On niitä tietysti muitakin,mutta tähän hätään en nyt muista muita kuin Leena Lehtolainen.

    • asdrty

      Suomalaisista Paul-Erik Haataja on hyvä, mukana aimo annos huumoriakin. Ja Jarkko Sipilä on hyvä.

      Ulmomaisista kannattaa tutustua mm. seuraaviin: Ian Rankin, Peter Robinson ja John Harvey.

    • lenty

      Andrea Camillerilta on julkaistu ainakin 4 kirjaa suomeksi. Päähenkilönä on komissario Montalbano. Kirjojen perusteella on tehty myös TV-sarja ja se on nähty meilläkin jokunen vuosi sitten.

    • Ed McBainin 87. piiri-romaaneja. Kyseinen kirjasarja on lähes kaikkien tv:n poliisisarjojen esikuva. New Yorkin näköiseen suurkaupunkiin sijoittuvia dekkareita. Sarja alkoi 1950-luvulla ja päättyi vasta jokunen vuosi sitten.

      Joseph Wambaughin LAPD-kuvaukset. Eivät varsinaisia dekkareita, koska kirjoilta yleensä puuttuu läpi kirjan jatkuva juoni vaan ne koostuvat episodeista. Dekkarimaisin on Murharyhmä.

      Charles Willeford: Hoke Moseley on ehkä erikoisin romaanipoliisi tekohampaineen. Ei todellakaan perus sankarihahmo. Romaanit sijoittuvat Miami vicen maisemiin, 1980-luvun Miamii... Mutta Ferrareilla ei kaahata.

      Peter Maas: Serpico. Totuus on tarua ihmeellisempää. Todellinen kertomus NYPD:n poliisin taistelusta oman pesän korruptiota vastaan.

      • junttapaalu

        Willefordin Hoke Moseley on loistava. Toisenlaista Miami viceä. Myös junttapaalu suosittelee.


    • 564+7

      Olet saanut jo hyviä vinkkejä. Pohjoismaista laatua tarjoavat mm. Åke Edwardson, Karin Fossum ja Jo Nesbo.

      • "kynäilyä"

        Arne Dahl Ruotsista, Kjell Ole Dahl Norjasta, Arlund Indidrason Islannnista, Nykänen Suomesta
        (tykkäsin Arieleista), Ropponen,Rönkä, Remeksen Matti (päähenkilö ei poliisi) niinikään.
        Englantilaisen Elisabeth Georgen dekkareissa on paljon lukemista. Yleensäkin suomalaiset dekkarit ovat lyhyempiä ja ja kerronta jotenkin yksinkertaisempaa, jotkut jopa liian heppoisia, melkein kuin lukisi korkkia tai lipposta.


    • suosikkejani

      Åsa Larsson ja Anne Holt ovat pohjoismaisia suosikkejani. Suosittelen!

    • junttapaalu

      Syksyn uutuusdekkareista suosittelen Antti Korhosen esikoisdekkaria Väänäsen rysäys. Railakasta ja poliittisesti epäkorrektia menoa. Hyvät käänteet myös, jotenkin elokuvamainen tyyli kirjoittaa. Ulkomaisista tietenkin mestari James Ellroy ja Frank Cray, joka ei ehkä olekaan ulkomainen. G.M Ford on myös hyvä ja sopivan humoristinen. Dennis Lehanea unohtamatta. Hyviä lukuhetkiä. Jos pitää häijyistä novelleista Annie Proulxia parempaa en tiedä. Tosin ei oo dekkareita, mutta hienosti vinksahtaneita tarinoita kyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      185
      2680
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      73
      921
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      809
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      283
      767
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      759
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe