Hei!
Toivoisin ohjeita ja neuvoja jos jollain ollut samankaltaisia ongelmia. Eli kone on 2-tahti Suzuki DT40. Lähtee hienosti käyntiin ja käy ihan ok tyhjäkäyntiä. Ei kuulu mitään normaalista poikkeavaa kolinaa tai muutakaan. Tuoksuu hieman bensalle ja kuluttaa aia reippaasti. Kun aikoo iskee kaasua niin hyytyy totaalisesti. Ei nouse plaaniin vaikka on 4.7 metrisessä TL-veneessä!!! Tuntuu kuin vetäis isoa kärryä täynnä kiviä perässä.
Tähän asti tarkistettua:
Kaikki bensaletkut käyty läpi(ei vuotoja)
tanki tyhjenetty
kaasutin avattu (ei ollut mitään tukoksia)
bensapumppu avattu (ei mitään vikaa)
suodattimet putsattu
Sylinterien paineet mitattu(oli heittoa toisessa 6 Bar ja 8 Bar toisessa, onko tällä merkitystä yhden huollon mukaan ei??)
Tulpat vaihdettu ja tulpien hatut.
Seuraavaksi en keksi muuta kuin alkaa ihmetellä sytytystä, kampikammiota, laakereita ja mäntiä.
Olisko jollain ollut vastaava tilanne. Apuja kaivataan.
Suzuki dt 40 -82 Ei ota tehoja
5
3935
Vastaukset
- kiinni
No jos on vaan 6 puristuksia toisessa mukissa ja 2-pyttynen kone, ni ei ihme ettei ole tehoa. Kiinni se on leikannut, männänkylki ruvella ja renkaat jumissa urien pohjalla. Mikäköhän paja väittää, ettei 2kilon heitto puristuksissa meinaa mitään!!?
- Mikko1790.2
Avasin kannen ja syy selvisi. Kannentiiviste päästänyt vettä läpi palokammioon. Ei varmaan oikeen syty kun on vedellä lantrattua. Paine-eon syy selvisi kanssa. Ylempi mäntä on aika vältä verrattuna alempaan, mutta renkaat näytti olevan kunnossa. Ei mitään rupia seinämissä.
- se leikkaa
Mikko1790.2 kirjoitti:
Avasin kannen ja syy selvisi. Kannentiiviste päästänyt vettä läpi palokammioon. Ei varmaan oikeen syty kun on vedellä lantrattua. Paine-eon syy selvisi kanssa. Ylempi mäntä on aika vältä verrattuna alempaan, mutta renkaat näytti olevan kunnossa. Ei mitään rupia seinämissä.
jos on pidempään vesi lantraantunut joukkoon. männän pää sulaa pienille kraatereille ja kyljet ruvella. Renkaat jumittuu uriin. 2baria puristuksia ei mun mielestä hävii kansipahvin välistä. Hoonaat nyt sen lohkon ja laitat ehjän käytetyn männän. Kannen suoruus pitää tarkastaa ja tarvittaessa plaanata. Kampiakselin laakerit kannattaa tarkastaa ja samalla vaihtaa ainakin ylä- ja alalaakeri, jos ovat halpoja standardikokoja. Laareripinnat kun ei yleensä tykkää jos vesi muhii koneessa...
- dt 40
tarkasta hannentiiviste ja sylint.lohko ettei ole halkeamia.
- Off topic
en pysty auttamaan, mutta ehkäpä Sukisuki on jo kunnossa. Onkos vastanneilla laajempaakin kokemusta 40DT:stä. Varsinkin vm. 1991 kiinnostaa. Mallista en tiedä, mutta ilmeisesti siinä on jonkin sortin sähkökippi (muttei trimmiä). Kertokaa jos kiireiltänne ennätätte!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462362Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648