Hei
Ajatuksena olisi lähteä 6-vuotiaan tytön ja toisen isä poika-setin kanssa melomaan Repovedelle viikonlopuksi, siis kahdella kahden hengen kajakilla. Suunnitelma olisi saapua perjantaina, yöpyä jossain sopivassa majatalossa, meloa lauantai, yöpyä maastossa ja meloa sunnuntaina takaisin. Tai vaihtoehtoisesti voisi yrittää lähteä jo perjantaina malomaan ja viettää kaksi yötä maastossa.
Olisiko jollain suositella sopivaa reittiä ja kanoottivuokraamoa, jossa olisi myös yöpymismahdollisuus? Myöskään ei ole kokemuksia siitä, kauanko tuon ikäinen lapsi jaksaa ensikertalaisena kajakin pohjalla istua (tai maata). Onko kokemuksia?
Repovedelle melomaan
2
1342
Vastaukset
- kansallispuisto
Tulin juuri Repovedeltä kolmen päivän ja kahden yön retkeltä. Mukana oli retkeilijöiden oma 2 hengen inkkari ja kajakki. Majoituimme teltoissa Kuutinlahden niemekkeessä, tosi upeassa paikassa.
Etäisyydet ovat melko lyhyitä, yhden päivän käytimme kävelyyn alueella, loput meloimme välillä pysähdellen tulipaikoilla.
Muita melojia oli liikkeellä www.kuutinkolo.com vuokratulla asiallisen näköisellä kalustolla. Samasta osoitteesta saa myös majoitusta, kuten myös Orilammen Majalta. Meloin 90-luvulla (nykyisin 17v) poikani kanssa kaksikolla jonkin verran, ja kyllä silloisella 5-7v ikäisellä olo kajakissa meni useimmiten ensimmäisen tunnin jälkeen nukkumiseksi: leppoinen keinutus ja raitis ulkoilma antaa hyvät unet.
Etappien pituuksilla ei ollut väliä, kaikki sujuivat, eteenkin jos käsillä oli juomaa ja evästä ja välillä, parin tunnin välein, pääsi maihin pissalle. Mielestäni kaksikkokajakki sopii perheretkeilyyn erinomaisesti. Lisäksi leikki-ikäiset sopeutuvat useimmiten telttailuun paremmin kuin (väkisin mukaan raahatut) hemmotellut teini-ikäiset tai keski-ikäiset. Nuoret aikuisethan eivät retkeilyä harrastakaan kuin täysin motivoituneena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.627876Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675941Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,745459Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot535347Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094657Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1112385Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41271Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61237Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa401087Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471052