Kissa kaipaa pihalle?

tympeä ja vihainen kissa

Eli siis homman nimi on se, että sisäkissa katosi moneksi viikoksi. Tuli takaisin ja muutaman päivän sisällä olon jälkeen on alkanut järjetön mouruaminen. Ainoastaan yöksi rauhoittuu. Aina kun on ihminen näkyvillä tai kuuluu jostain vähänkin, että kissa huomaa ihmisen olevan kuuloetäisyydellä alkaa hirvittävä mouruaminen, niinkuin kiimaansa uliseva kolli. Kissamme on leikattu siis, joten kiimaa se ei ole.
Kissan käytös on vielä muuttunut tympeäksi. Kissa nimittäin oli ennen karkausreissua leikkisä, meille tuli uusi pentukin ja tykästyi pentuun kovasti ja leikkivät aina yökaudet täällä. Nyt tämä karannut kissa vain ärisee pennulle, jos pentu yrittää leikkiä sen kanssa. Ja muuten ei ota kontaktia ihmisiinkään, kuin maukumalla kovasti jos näkee.

Onko kellään kokemusta karanneesta kissasta, että olisi muuttunut pysyvästi pihalle kaipaavaksi vai onko mennyt ajan kanssa ohitse ja kissa muuttuu samanlaiseksi, kun on ennen ollut? Ja jos vielä osaisi sanoa suurin piirtein ajan, jonka tälläinen prosessi vie, että kissa ei enää kaipaile pihalle.

4

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Antero..
    • tittititi

      juu meillä kävi samalla lailla ja kohta on jo aikaa ainakin 2kk siitä kun karkas...

    • tiituska80

      meilläkin..

      Mun kissa katosi reiluksi kahdeksi viikoksi metsään, vieraalla paikkakunnalla. Löydettiin hyvässä kunnossa, ja oli ilmeisesti jonkin verran nauttinut olostaan =)

      Alkuun oli tosi onnellinen kotiin pääsystä, mutta ulos mourusi taukoamatta, etenkin kun oli aivan ihana metsä ihan vieressä. Olimme myös mökillä, jossa hän sai vapaana temmeltää yli kaksi viikkoa.

      Sen jälkeen olikin pari painajaismaista viikkoa, taukoamatonta mouruamista, pissaili joka paikkaan, hyökkäili kimppuun yms. "kivaa" mielenosoitusta.

      Nyt on kuitenkin jo rauhoittunut, ja tietty helpotti kun palattiin omaan kotiin. Nyt ei enää mourua kuin iltaisin ulos, ja valjaissa käytänkin. Kissa ei vain keskustassa viihdy ulkona, kun on enemmän liikennettä ja ihmisiä.

      Eli meillä kyllä rauhoittui aikas hyvin kun arkirutiinit palasivat.

      Nyt odottelen mielenkiinnolla miten tykkää tänä vuonna talvesta, viime vuonna ulkoilut loppuivat kuin seinään ensilumen myötä!!

      • reilun viikon jälkeen

        Nyt siis kissa eilen vihdoin rauhottui. Vieläkin mouruaa, mutta huomattavasti vähemmän ja tänään alkoi pennunkin kanssa leikkimään ja hakee jo meidän seuraakin.
        Ja varmasti ihastuu uuteen kerrostaloasuntoomme, jossa saa istuskella parvekkeella ja haistella ulkoilmaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4192
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3423
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1785
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1640
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1417
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      923
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      855
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      822
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      785
    Aihe