Jossain ilmaisjakelulehdessä kolumnissa oli kuulemma maininta, että hollolalainen poliitikko avoimesti ryhtyy taisteluun establishmentiä vastaan, siis puoluekoneistoa vastaan eduskuntaryhmän arvovallalla.
Monikaan ei muista, että Ilkka Talasranta aikoinaan perusti Hollola-liikkeen, jonka tarkoituksena oli vaihtaa Harri Holkeri ennen kuin hän ehti aiheuttaa isänmaalle ne tuhot, mitkä aiheutti.
Jotenkin tuntuu siltä, että joko ravikertoimet ovat nyt niin hyvät, että kannattaa veikata jopa häviävää hevosta tai sitten joku veikkaa aivan normaalikertoimilla yksinkertaisuuttaan väärää hevosta.
Olisikohan paikkakunnan tutkivan journalismin toimittajista avuksi? Onko luvassa ministerin paikka Vanhasen III hallituksessa vai onko kysymys lähinnä poliittisesta kokemattomuudesta?
Hollola-liike II
5
597
Vastaukset
- Politica
Kun kansanedustaja oikein pakinapalstallaan
ilmottautui" antikorhoslaiseksi"
Vihjeenä vaan,vahva puoluesihteeri voi järjestää
paljon kivaa vastustajilleen
.- Eihän toki....
Suomessa on hevosmiehillä ja liukukivittäjilläkin täysi sananvapaus, joka muuten on vielä ihmisoikeuskin. "Kivaa" ei puoluesihteeri voi tarjota, koska "eduskuntaryhmän asema on niin vahva".
Näin ollen puoluelaitos on pelkkä eduskuntaryhmän vaaliorganisaatio, vaikkei tuota puoluetukirahaa toki saa korjattua omaan taskuun kampanjarahaksi. - Häh!
Millä pakinapalstalla?
- Laiska edustaja
Häh! kirjoitti:
Millä pakinapalstalla?
Hollolan hoikkapoika Rehula on yksi laiskimmista kansanedustajista. Koko kesänä ei miestä ole missään näkynyt esillä, pelkää kuulemma aitoja vuorovaikutustilaisuuksia ja kansalaisten aitoja kohtaamisia. Oma etuhan on miehen tavaramerkki ja hännystely politiikassa jotta saisi haalittua itselle paljon tehtäviä. Mies ei ennätä sitten hoitaa kunnolla mitään tehtävää. Palkka ja loma kyllä näyttää kelpaavan.
Kunnan asiat mies hoitaa pikkusormella ja eipä ihme kun katsoo kunnan työntekijöiden edesottamuksia, ei paljon työn tuottavuus rasita eikä kunnon valvontaa näytä olevan. - Velmu Viurusilmä
Laiska edustaja kirjoitti:
Hollolan hoikkapoika Rehula on yksi laiskimmista kansanedustajista. Koko kesänä ei miestä ole missään näkynyt esillä, pelkää kuulemma aitoja vuorovaikutustilaisuuksia ja kansalaisten aitoja kohtaamisia. Oma etuhan on miehen tavaramerkki ja hännystely politiikassa jotta saisi haalittua itselle paljon tehtäviä. Mies ei ennätä sitten hoitaa kunnolla mitään tehtävää. Palkka ja loma kyllä näyttää kelpaavan.
Kunnan asiat mies hoitaa pikkusormella ja eipä ihme kun katsoo kunnan työntekijöiden edesottamuksia, ei paljon työn tuottavuus rasita eikä kunnon valvontaa näytä olevan.Jotenkin tuntuu, että vaikka projektit ja kehityshankkeet eivät olisi sosiaalipoliitikoilla aivan hanskassa koskien esimerkiksi Hakosillassa olevaa Nostavan logistiikkakeskusta, mihin hukattiin yli miljoona euroa, silti esimerkiksi tekninen toimi tekee hiljaista työtään uuden päällikkönsä ansiosta tai jopa tästä riippumatta.
Saksalaiselle yritykselle myytiin kunnon tontti Kukonkoivusta ja sinne tulee jotain oikeaa toimintaa.
Kannattaa muuten Seppälän ja Rehulan "aikaansaannoksia" ruotiessa muistaa, ettei kyllä Lahteen lähinnä politiikan vuoksi siirretty kyläpoliisi Asko Raitakaan ole aivan syytön Nostavan katastrofiin.
Hänhän valtuustopuheessaan jo itsekin epäili Nostavan hanketta, mutta kehoitti "olemaan luova" mahdollisen vaihtoehtoisen käytön suhteen.
Koskahan ylikonstaapeli ja kristillisdemokraattinen kunnanvaltuutettu A. Räihä kertoo uusista ilmestyksistään Nostavan osalta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291333
- 100861
- 75683
- 50577
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa12493ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40464Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153441Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30407- 25381
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;174372