Syksyllä alkaa Nightwissyn maalimankiertue millä eväillä sinne lähdetään? Kukaan orkesterin ulkopuoleinen ei ole nähnyt uuden solistin esiintymistä ja laulamista ihan luonnossa, miten solistilta käy rockenrol?
A) Hän on hyvä esiintyjä, joka ottaa kontaktin yleisöön ja liikkuu paljon.
B) Hän huonompi esiintyjä kun edellinen solisti, lähinnä vajaan laulutaitonsa vuoksi.
C) Hän laulaa livenä uskomattoman hyvin sen lisäksi on loistoesiintyjä
D) Koska hän on vanha ja ruma, ei häntä voi missään suhteessa verrata esiintyjänä Tarjaan
E) Ruotsalaiset naiset ovat esiintyjinä ihan eri tasolla meikäläisiin nähden
F) Ruotsalainen solisti vie huomion suomalaiselta bändiltä
A) Hän on hyvä esiintyjä, joka ottaa kontaktin yleisöön ja liikkuu paljon.
B) Hän huonompi esiintyjä kun edellinen solisti, lähinnä vajaan laulutaitonsa vuoksi.
C) Hän laulaa livenä uskomattoman hyvin sen lisäksi on loistoesiintyjä
D) Koska hän on vanha ja ruma, ei häntä voi missään suhteessa verrata esiintyjänä Tarjaan
E) Ruotsalaiset naiset ovat esiintyjinä ihan eri tasolla meikäläisiin nähden
F) Ruotsalainen solisti vie huomion suomalaiselta bändiltä
Vastaukset 6
Vanhimmat
ei taida tämä kyseliä käydä täysillä
A~F) Sen minkä Anette häviää kailotuksessa hän ottaa sen esiintyjänä korkojen kanssa takaisin. Veikkaampa että ekakerran nähdään Nightwishilla solisti joka kelaa lavalla kun pikkupiru ja pompaa vaikka yleisön sekaan jos tarves vaatii.
Lady uskaltaa myös puhua häneltä kun taittuu tuo englanti varsin hyvin, joten siitäkään ei jää kiinni.
Yksi asia mikä minun mielestäni olisi voinut olla eritavalla. Koska rva Blyckert on plondi sitä plondiutta olisi voinut korostaa ja esiintyä vaikka vitivalkoisena enkelinä. Toki muutama goottiprinsessa on vetänyt plondin roolia, toisille se käy toisille ei. Toisaalta ehkä jääprinsessan rooli ei natsaa noin eloisalle naiselle...eiköhän tyylinsä löydä kun silläpuolella on alan ihmisiä.
PS. Once tuo tuo Tuomas aika biisinikkari, "Meadows Of Heaven" on soinut nupissa jo parivuorokautta.
Kiitos teidän linkkivinkkienne olen kuunnellut nyt enemmälti noita ääninäytteitä ja yöllä jo heräsin siihen että korvan juuressa selvästi kailotettiin meadows of heaveeeeeeen. Tuo ja Sahara jää päähän soimaan niin ettei tahdo eroon päästä. Montako kappaletta sillä tulevalla levyllä muuten kaikkiaan on?
Vastaus kysymykseen on että uskon uuden solistin olevan lavalla liikkuvampi tapaus. Samalla ainakin toivon että kuulostaisi livenä puhtaammalta kuin edeltäjänsä. :-S Sori nyt vaan.
Dark Passion Play sisältää 13 biisiä.
"Samalla ainakin toivon että kuulostaisi livenä puhtaammalta"
Eihän ne Dark Passion Playn laulut tietenkään kaikki ole sitä mihin Anette kykenee, likka joutui varsin kylmiltään kovan paikan eteen....hätäilyä liikayrittämistä. Anette on livenä paljon parempi kun levyllä koska voi itse säädellä laulunsa voimaa, eikä taustat jyrää niin pahasti yli. Jos satuit lukemaan noita haastatteluja bändi ja Ewo vakuuttui Anetesta nähtyään hänen live- DVD:n
että toivoisin hänen kuulostavan livenä paremmalta kuin tuolla levyllä, vaan paremmalta kuin edellinen solisti... Varmaan Tarja oli joskus hyvä livenäkin, mutta jotkut esitykset ovat niin karmeita että nolottaa melkein kuuntelukin. Tämä on tietysti vain minun mielipide, minua häiritsi edellisessä solistissa moni muukin asia. Pidän todella monesta kappaleesta erittäin paljon, mutta myönnettävä on että monen kohdalla huokailin, voi kun saisi kuulla tämän jonkun toisen LAULAMANA. #-]
En ole varmaan tuota haastattelua lukenut, hyvä jos Anette on vahva live-esiintyjä.
Tarjassa häiritsi lähinnä englannin ääntäminen, varsinkin livenä oli joskus aikas hirveetä. Oopperatyylillä laulettaessa ei haitannut niin paljon koska sanoista ei muutenkaan saa niin selvää, tavallisella laulutyylillä puutteet paljastuu armotta. Korostusta nykyiseltäkin löytyy mutta huomattavasti paremmin englanti taittuu, ei enää koske korvaan (kossu)