vertaistukiryhmiä

Helsingissä?

Onko kenelläkään tiedossa vertaistukiryhmiä home painajaisen kokeneille ihmisille? Olisi helpottavaa puhua sellaisen ihmisen kanssa joka on kokenut vastaavaa. Puolisolta en saa ymmärrystä, sillä hän oli ainoa perheessämme joka ei saanut mitään oireita homeista/sädesienistä.

7

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kai sellainen

      en ole käynyt siellä..
      meitä on muutaman homesairaan porukka koolla epävirallisesti silloin tällöin..
      millainen toiminta sinua kiinnostaisi?

      • kiinnostaisi

        Juuri se, että voisi keskustella henkilöiden kanssa, jotka eivät koko ajan väheksy tai aliarvioi puheitasi. Ei näistä asioista kannata puhua sellaisen kanssa joka ei vastaavaa ole kokenut, ei heiltä löydy ymmärrystä lainkaan.


      • muiltakin
        kiinnostaisi kirjoitti:

        Juuri se, että voisi keskustella henkilöiden kanssa, jotka eivät koko ajan väheksy tai aliarvioi puheitasi. Ei näistä asioista kannata puhua sellaisen kanssa joka ei vastaavaa ole kokenut, ei heiltä löydy ymmärrystä lainkaan.

        kun homesairailta, mutta tosi asia on, että helpompi on puhua toisen sairastuneen kanssa. Eipä tämä sairaus nyt niin kiva puheenaihe terveelle olekaan. Mutta kyllä siitä voi keskustella ihan terveidenkin kanssa, varovainen toki pitää silloin olla, ettei näännytä toista sairaskertomuksellaan. Pitää miettiä miltä tuntuisi, jos joku muu kertoisi jostakin omasta kummallisestakin sairaudestaan kovinkin pitkästi, miten sitä jaksaisi ymmärtää ja kuunnella. Ei ehkä ihan helppoa.


      • missä vain
        kiinnostaisi kirjoitti:

        Juuri se, että voisi keskustella henkilöiden kanssa, jotka eivät koko ajan väheksy tai aliarvioi puheitasi. Ei näistä asioista kannata puhua sellaisen kanssa joka ei vastaavaa ole kokenut, ei heiltä löydy ymmärrystä lainkaan.

        sairastuneilta? Vai haluaisitko puhua kotonaan sairastuneiden kanssa vain?


      • vertaistukea missä vain
        missä vain kirjoitti:

        sairastuneilta? Vai haluaisitko puhua kotonaan sairastuneiden kanssa vain?

        Ilman muuta keskustelen missä vain sairastuneiden kanssa. Haluaisin kuulla muiden ihmisten kokemuksista ja saada käytännön vinkkejä miten he ovat päässeet elämässään eteenpäin.


    • Vertainen

      Heli ry:ltä onko heillä Hesassa vtr:ää?
      Aste ry:n sivuilta näet heidän paikkakuntansa.
      Ja Tampereella toimii VTR joka on sitoutumaton mihinkään ryhmään.
      Monet ajavat 100-150 km näihin ryhmiin.

      • Lahdessa_

        kokoontuu Asteen vertaistukiryhmä. Nykyään sinne pääsee Helsingistä oikoradan ansiosta junalla runsaassa puolessa tunnissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      111
      2742
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      20
      1734
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1734
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      273
      1623
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      11
      1564
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      28
      1281
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      27
      1149
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1072
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      94
      1062
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    Aihe