Onko kenelläkään tiedossa vertaistukiryhmiä home painajaisen kokeneille ihmisille? Olisi helpottavaa puhua sellaisen ihmisen kanssa joka on kokenut vastaavaa. Puolisolta en saa ymmärrystä, sillä hän oli ainoa perheessämme joka ei saanut mitään oireita homeista/sädesienistä.
vertaistukiryhmiä
7
434
Vastaukset
- kai sellainen
en ole käynyt siellä..
meitä on muutaman homesairaan porukka koolla epävirallisesti silloin tällöin..
millainen toiminta sinua kiinnostaisi?- kiinnostaisi
Juuri se, että voisi keskustella henkilöiden kanssa, jotka eivät koko ajan väheksy tai aliarvioi puheitasi. Ei näistä asioista kannata puhua sellaisen kanssa joka ei vastaavaa ole kokenut, ei heiltä löydy ymmärrystä lainkaan.
- muiltakin
kiinnostaisi kirjoitti:
Juuri se, että voisi keskustella henkilöiden kanssa, jotka eivät koko ajan väheksy tai aliarvioi puheitasi. Ei näistä asioista kannata puhua sellaisen kanssa joka ei vastaavaa ole kokenut, ei heiltä löydy ymmärrystä lainkaan.
kun homesairailta, mutta tosi asia on, että helpompi on puhua toisen sairastuneen kanssa. Eipä tämä sairaus nyt niin kiva puheenaihe terveelle olekaan. Mutta kyllä siitä voi keskustella ihan terveidenkin kanssa, varovainen toki pitää silloin olla, ettei näännytä toista sairaskertomuksellaan. Pitää miettiä miltä tuntuisi, jos joku muu kertoisi jostakin omasta kummallisestakin sairaudestaan kovinkin pitkästi, miten sitä jaksaisi ymmärtää ja kuunnella. Ei ehkä ihan helppoa.
- missä vain
kiinnostaisi kirjoitti:
Juuri se, että voisi keskustella henkilöiden kanssa, jotka eivät koko ajan väheksy tai aliarvioi puheitasi. Ei näistä asioista kannata puhua sellaisen kanssa joka ei vastaavaa ole kokenut, ei heiltä löydy ymmärrystä lainkaan.
sairastuneilta? Vai haluaisitko puhua kotonaan sairastuneiden kanssa vain?
- vertaistukea missä vain
missä vain kirjoitti:
sairastuneilta? Vai haluaisitko puhua kotonaan sairastuneiden kanssa vain?
Ilman muuta keskustelen missä vain sairastuneiden kanssa. Haluaisin kuulla muiden ihmisten kokemuksista ja saada käytännön vinkkejä miten he ovat päässeet elämässään eteenpäin.
- Vertainen
Heli ry:ltä onko heillä Hesassa vtr:ää?
Aste ry:n sivuilta näet heidän paikkakuntansa.
Ja Tampereella toimii VTR joka on sitoutumaton mihinkään ryhmään.
Monet ajavat 100-150 km näihin ryhmiin.- Lahdessa_
kokoontuu Asteen vertaistukiryhmä. Nykyään sinne pääsee Helsingistä oikoradan ansiosta junalla runsaassa puolessa tunnissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996064
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963045Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282843Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262105Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774