Elafonissista ja Gramvousasta onx tietoo?

samaria

Olemme menossa Plataniakseen 19.8.
Olen kiinnostunut omatoimimatkailusta Elafonissiin ja Gramvousaan. Onko kokemusta,
miten sinne pääsee itse, esim linja-autolla ja/tai laivalla. Vuokra-autoa emme ota. Matkanjärjestäjä pyytää ihan tajuttomia hintoja.

7

1741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Emppu57

      Kannattaa vuokrata auto joltain pienemmältä vuokraus firmalta. Hinnat ei ole niin törkyisiä kuin esim suomalaisten matkanjärjestäjien kautta.
      Bussillakin pääsee, tehdään päiväretkiä ainakin Elafonissiin. Paikkana Elafonissi oli tosi hieno, siis harvassa paikassa on tuollaisia rantoja, kannattaa siis käydä ehdottomasti.

      • vuokraa moottoripyörä

        Me vuokrasimme moottoripyörän suoraan vuokraliikkeestä ja ajoimme sillä Elafonissiin. Suosittelen mielummin moottoripyörää/skootteria kuin autoa. Tiet ovat tosi serpentiiniä ja joudutte ajamaan ylös ja alas pitkin vuoristojen seinämiä. Tiet ovat tosi kapeita ja mutkaisia ja koskaan ei tiedä milloin turistibussi tulee mutkassa vastaan. Kaksipyöräisellä on paljon helpompi kulkea, varsinkaan kun teiden ulkolaidoilla ei yleensä ottaen ole kaiteita.
        Gramvousassa ja Balos Bayssa kävimme ihan valmiilla turistireissulla, kun sinne pitää kuitenkin mennä laivalla, toisin kuin Elafonissiin.
        Suosittelen vielä Samarian rotkovaellusta. Hyvät kengät mukaan ja menoksi - paljon olemme reissanneet ja muutakin tehneet kuin rannalla löhönneet, mutta kokemuksena Samarian rotko on yksi parhaimmista.


      • samaria
        vuokraa moottoripyörä kirjoitti:

        Me vuokrasimme moottoripyörän suoraan vuokraliikkeestä ja ajoimme sillä Elafonissiin. Suosittelen mielummin moottoripyörää/skootteria kuin autoa. Tiet ovat tosi serpentiiniä ja joudutte ajamaan ylös ja alas pitkin vuoristojen seinämiä. Tiet ovat tosi kapeita ja mutkaisia ja koskaan ei tiedä milloin turistibussi tulee mutkassa vastaan. Kaksipyöräisellä on paljon helpompi kulkea, varsinkaan kun teiden ulkolaidoilla ei yleensä ottaen ole kaiteita.
        Gramvousassa ja Balos Bayssa kävimme ihan valmiilla turistireissulla, kun sinne pitää kuitenkin mennä laivalla, toisin kuin Elafonissiin.
        Suosittelen vielä Samarian rotkovaellusta. Hyvät kengät mukaan ja menoksi - paljon olemme reissanneet ja muutakin tehneet kuin rannalla löhönneet, mutta kokemuksena Samarian rotko on yksi parhaimmista.

        mutta onko elokuussa liian kuuma moiseen? Haaveena olisi uusi reissu Kreetalle touko-kesäkuun vaihteessa. Vaikka eihän sitä tiedä,
        mitä sitä sitten haluaa lomalla ollessa. Kovasti aina suunnittelee etukäteen...


    • hairm

      Hei! Plataniaksesta maksaa 16 euroa aikuiselta edestakainen bussimatka Elafonissiin. Lähtö Haniasta klo 09.00, eli Plataniaksessa noin 09.30. Paluukyyti lähtee klo 16.00. Bussiliput voi ostaa etukäteen tai bussin rahastajalta.

      Suosittelen käyntiä Paleochoran pikkukaupungissa. Edestakainen matka 10 euroa aikuiselta. Kaunis kaupunki ja siisti ranta.
      Sinne menee useampia busseja päivässä. Viimeinen lähtee takaisin klo 20.00.

      • samaria

        kiitti sulle tajuttomasti näistä vinkeistä. pikkukylät on kanssa kiehtoneet aina mua. käydään ehdottomasti!


    • vuokra-autoa

      Vuokra-autolla on monia etuja, jos teillä on ajokortti. Ei Kreetan liikennettä tarvi pelätä, se toimii ihan hyvin.

      Vuokra-auton päivähinta on aika vähän. Ja jos ottaa pikkuauton ilmastoinnilla, niin jaksaa ajaakin. Elafonissiin pääsee kahtakin reittiä. Kissamoksen (Kastellin) kautta menee hurjan hieno ja henkeäsalpaava rantatie, TAI sitten kesympi tie Paleochoraan päin, josta sitten kääntyy rantaan Elafonisin tie. Suosittelen kyllä tätä, jos vähääkään on epävarmuutta omasta ajotaidosta vieraalla autolla.

      Kreikan autovuokraamoissa on valinnanvaraa, meillä oli heinäkuussa Notos, siitä saimme hienon pikkuauton rajattomilla kilometreillä, 3 vrk ja neljäs ilmaiseksi. Ja ilmastointi oli, suuri helpotus!

      Plataniaksesta kannattaa ajaa hienolle moottoritielle, se kiertää pikkupaikkoja ja liikennöinti on helppoa. Sitten vaan tarkkana siitä Paleochoraan kääntyvästä tiestä! Ja sen jälkeen siellä jossain lähempänä Paleochoraa, siitä Elafonisiin kääntyvästä tiestä.

      Elafonisin vieressä, siitä vähän Kissamokseen päin on hotelli ja vas puolen tietä taverna. Siinä saimme aivan erinomaista ruokaa! Tosin varjossa oli 39 vaikka oli jo klo 18 illalla, eipä tehnyt mieli mässäillä. Herkullista ruokaa siellä oli.

      jos haluatte käydä omin toimin Gramvousassa, niin sitten Kissamokseen Kastelliin, ja sieltä sitten kaksi vaihtoehtoa.
      1. risteily laivalla Gramvousaan. Perillä ollaan kai noin tunti. se riittänee, helteessä.
      2. jonkinmoinen tie menee Gramvousaan päin, tosin taitaa olla aika kärrypolkua. Ainakin siitä päätellen miten autot niin superhitaasti sieltä tulivat pimeässä illassa takaisin Kastellia kohti. Parkkipaikalta on vielä jonkinmoinen ehkä parikin kilometriä (tarkista tämä itse kartoista!) kävelyä Gramvousan rannalle.

      joten, vuokra-auto on tosi harkitsemisen arvoinen mahdollisuus. Vaikka parina päivänäkin...

      Elafonisiin on tosiaan busseja. En ole ihan varma onko Keitelillä sinne normaalia reittiliikennettä. Eiköhän.
      Ja Kissamoksen KAstelliin jos ´pääsette Keitelin bussilla, niitä kulkee aika lailla helposti, niin siellä sitten voi ostaa laivaliput Gramvousaan. Jos teillä on omasta takaa jo päivänvarjo niin ottakaa se toki mukaan, muuten teille myydään laivalla varjo.

      • ??????

        Olemme menossa agia marinaa ja auton vuokraus on mielessä. Minkä nimisestä liikkeestä ja missäpäin sijaitsee auto kannattaa vuokrata jos haluaa sen edullismmin kuin matkanjärjestäjien tarjoamissa paikoissa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4218
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3446
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1796
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1663
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      297
      1430
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      928
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      858
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      835
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      804
    Aihe