Reissukokemuksia

Reissu Roope

Pistetäämpä heti näin loman jälkeen kokemukset näkyviin, eli lennettiin hki-mumbay 2 aik 2 lasta
ja sieltä jatkettiin Chenneyhin. Heti kun päästiin Spice jetin luukuille virkailija sanoi koneen olevan
myöhässä 2,5 h, okei penkille ottamaan lukua, lopulta kone olikin vaivaiset 5 h myöhässä ja edestä ehti jopa lähteä yks vuoro Chenneyhin ennen meidän lähtöä. No, päästiin Chennyhin ja siellä oli sitten hotellin taksi odottamassa niin kuin oli sovittu ja tunnin päästä oltiin hotellilla Mahabalirumissa Ideal beach Resort. Hotelli oli mukava ja oma cottage täytti oma tarpeet. Uima-allas oli mukava niin aikuisile kuin lapsille. Hotelli alue oli täysin suljettu, eli lapset saatoi päästää omin nokkineen pyörimään alueelle.Hinnat ravintoloissa oli kohtuu kallista, eli perheen kunnon illallinen maksoi n.1000-1400 rupiaa eli 20 eeroa. Ilma tähän aikaan oli siellä, että yöllä satoi ja päivät oli pilvistä, joskin 4 päivänä paistoi täysillä ja nahka paloi iloisesti.
Itse Mahabalirumissa kun kävi syömässä sai koko perhe 500 rupialla mahat täyteen, eli noin 10 eeroa. Okei, köyhyyttä oli näkyvissä ja paskasta joka paikassa. 6 yön jälkeen sitten hyvästeltiin ideal resort ja vaihdettiin viiden tähden hotelliin TGR Temble bayhin, kämppä normi hotelli huone, joskin näköalat merelle. Ensimmäinen huuto syntyi siitä, kun huoneessa oli ainoastaan king bed eli reilumpi parisänky ja sitten kysymään missäs muksut nukkuu, respa pyöritti päätään ja silmiään, eikä ollut ymmärtävinään hommaa ja tarjosi sitten lisävuodetta a-hintaan 400 rupia/yö ja siihen itse vastailin, että poju, varauksen yhteydessä on ilmoitettu 2 2 ja meinaatko että lapset nukkuu 5 tähden hotellissa lattialla, sitten alkoi sänkyä tulemaan huoneeseen ilman kitinää ja ylimääräistä maksua. Muuten hotelli tosi mukava ja hyvällä paikalla ja ainoa hotelli, joka myös siisti uimarannankin paskasta. Hinta ravintoiloissa samaa luokkaa edellisen kanssa.
Tavattiin myös suomalainen perhe Mahabalirumissa, jotka oli tulleet vuodeksi sinne töihin ja vierailtiin heidän luonaan Chenneyissä yks päivä, rouva pyöritti sitten meitä pitkin kaupunkia eri paikoissa, koska perheellä oli oma kuski firman kautta käytössä ja nähtiin tosi paljon niin hyvää kuin pahaa. Chenneyssä onnistuttiin eräästä kaupasta saamaan tiskin alta ostettua punaviiniä ja hommma toimi, että paikalliset häädettiin kaupasta pihalle ja vartijat ovelle vahtii, ja sitten punkkua tiskin alta, maksoi 10 eeroa pullo.
Sitten paluu mumbayhin ja siellä oltiin hotelli fariyaksessa 3 yötä, mukava hotelli, jossa pieni uima-allaskin löytyi. Mumbayssa saatiin sitten tutustua monsuuni sateisiin, vettä tuli välillä kuin esterin peräpäästä.Kauppakatu oli ihan lähellä ja jotain tarttuikin mukaan, naurettavaa oli kuitenkin merkkiliikkeet, jotka mainostivat -50% alennuksista ja kun sitten kolus tankoja, jonka päällä oli lappu alennúksesta ja kysyi vielä varmistukseksi, että onko nää nyt sitten alennus kamaa, eipä se ollutkaan, vaan lappu jäänyt vahingossa siihen kohti ja sama ilmiö toistui useassa merkkiliikkeessä, eli systeemi oli se, et valkoinne mies,kusetus päälle täysillä, jäi paidat ostamatta, sama toistui myös taksissa, oli sovittu hinta etukäteen ja lähdettiin liikkeelle, kuski käänsi auton huolto asemalle ja sanoi, että tankkaa, sitten pokkana tuli sanomaan, että annappa valkonaama rupiaa, että saadan tankki maksetuksi, eipä siinä haistateltiin paskan kuskille englanniksi ja suomeksi. Eli 2 viikkoo meni ihan mukavasti, kun jaksoi pitää puolensa näitä kusetuksen ammattilaisia vastaan, yhtään mahatautia ei sairastettu vasta kuin paluu lennolla helsinkiin, kun söi riisit ja masala kastikkeen, mahassa alkoi kiertää niin pirusti ja kylmä hiki virtasi, samassa kun renkaat otti maan pintaa täysillä vessaan lentoemojen vastuksesta huolimatta kun sanoi haluatko sylin täyteen paskaa. Vessassa tuli pyttyyn ja yläpäästä lavuaariin oksennusta sama toistui muijalle kun päästiin terminaaliin, eli jonkin sortin ruoka myrkytys. Eli pohjimmiltaa jäi intiasta käteen tunnelmat...turisteille tehdyt alueet ok...hieman kalliimpaa..kauppiaat ja taksit, täysiä kusettajia joka mutkassa ja joka asiassa...se vitutti..ystävällisyys, siitä niillä ei oo tietookaan ainoastaan muutama tyyppi/kauppias jonka kanssa saattoi porista niitä näitä, yleensä niitä vaan kiinnosti, paljonko tolta sais kusetettua rahaa...yleis vaikutelma...kyllä on inkkareilla paljon tekemistä vielä, että siitä tulis mulle suuri suosikki. Ens vuonna palataan kyllä thaimaahan kiltisti, siisteiys ja yställisyys ihan eri luokkaa. Taas ollaan yhtä reissua rikkaampia ja toivottavasti joku saa tästä
apuja omaan reissuunsa.

6

1117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • babbelo

      Asenne ei ihan kohdallaan ehkä...? Tietysti makunsa kullakin...

    • Intiaan

      matkustettaessa on ehkä hyvä jättää se suomalainen hapankorppu asenne kotiin. Noilla pelkästään turisteille tarkoitetuilla alueilla on oikeestaan ihan sama minnepäin maailmaa matkustaa, aina suht.samat palvelut ja asiat löytää.

      • Intiaan vaan

        olen samaa mieltä -hapankorppuilmeen kanssa ei kannata lähteä Intiaan eikä muuallekaan. Kaikki turistikohteet kuten Thaimaa, Rhodos, Kanaria jne...niissä on sama kuvio, samat suomalaiset ihmiset----niin turvallista kuin koti--Suomessa.

        Siitä likaisuudesta ja roskaisuudesta. Voi, voi -oletteko huomanneet Suomessa,kun järjestetään rokki- ja muita festivaaleja, millainen määrä roskia, rikottuja pulloja -tuskin tarvitsee luetella enemmän ...ja niitä epäasiallisesti huutelevia ja örveltäviä humalaisia.

        Intia ei sovi kaikille, niin kuin ei moni muukaan maa joillekin matkustavaisille.


    • Anna I

      ... tälläkin palstalla on monesti todettu, Intia ei sovi kaikille. Ja siihen voisi lisätä, etteivät kaikki sovi Intiaan.
      Hyvää matkaa Thaimaaseen!

      • babbelo

        Thaimaassa en oo käynyt koskaan, joten ei pitäisi tuomita, mutta siihen maahan mua ei saa kirveelläkään. Tai maahan kyllä, mutta punaisella listalla on phuketit, pattayat sun muut.

        En jaksa odottaa, kohta lentää Mumbaihin (:


    • -PK.

      Olen itsekin menossa työmatalle, jossa viimeinen kohde on Chennai. tarkoitus olisi olla viikoloppu jossain lepäämässä ennenkuin palana takaisin ja ajatteij, että jäisinkö Chennaihin vai menisinkö esi. Goalle. Paluulehto Suomeen on joka tapauksessa Mumbaista.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4197
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3429
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1788
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1647
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      297
      1422
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      924
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      855
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      824
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      791
    Aihe