Stockmannin tavarataloihin saa ilmeisesti viedä koiria. Stockmannilla on laskettu, että koiralliset asiakkaat tuovat taloon enemmän rahaa kuin eläimille allergiset.
Epäilen, että tämä menettely ei ole ihan laillista. Joka tapauksessa tällainen yhden ihmisryhmän syrjintä on hyvin julmaa.
Stockmann vs. eläinallergiat
9
5433
Vastaukset
- Siltisilti
Ymmärrän sinänsä kiukkusi, mutta miten ihmeessä siinä kaupan edessä kadulla sitten voi kävellä? Siitähän ne koiratkin ovat kulkeneet? Helsingin stockalla myydään ovella kukkia ja heti oven vieressä parfyymeja. Entäs kukka- ja tuoksuallergiset sitten? Eihän tässä maailmassa enää voi elää ollenkaan, kun ei mitään voi pitää missään eikä myydä ollenkaan.
- Näkövammaisten auttaja
Ei ole sellaista paikkaa, etteikö näkövammainen/sokea saisi tulla opaskoiran kanssa.
- mehka
on hyvä ilmanvaihto ja on niin paljon väkeä että ovet paukkuu koko ajan. Et sinä sinne kuole. Tietääkseni hissiin koiraa ei kuitenkaan saa ottaa, eikä sovituskoppeihin.
- JannaS
mehka kirjoitti:
on hyvä ilmanvaihto ja on niin paljon väkeä että ovet paukkuu koko ajan. Et sinä sinne kuole. Tietääkseni hissiin koiraa ei kuitenkaan saa ottaa, eikä sovituskoppeihin.
... Herkkuun. Ruokakauppoihin koiria ei saa viedä, muihin kauppoihin kyllä, ellei kyseinen kauppa sitä ole itse kieltänyt.
- Tiesitkö
JannaS kirjoitti:
... Herkkuun. Ruokakauppoihin koiria ei saa viedä, muihin kauppoihin kyllä, ellei kyseinen kauppa sitä ole itse kieltänyt.
Ruokakauppoihinkin saa mennä opaskoiran kanssa.
- Eläinallerginen
Sokeain opaskoiraa ja lemmikkejä ei pitäisi rinnastaa. Toinen on vammaisen apuväline ja toinen on harrasteväline.
Yhteiskuntaan pyritään luomaan olosuhteet, jossa kullakin tulisi olla täysimääräinen mahdollisuus osallistua yhteiskuntaan yhdenvertaisesti muiden kanssa.
Näkövammaisten opaskoira on yksi keino helpottaa yhden vammaisryhmän osallistumista yhteiskuntaan. Kokonaisuuden kannalta on tässä tapauksessa järkevämpää, että eläimille allerginen väistää. Opaskoiriin törmään korkeintaan kerran vuodessa. Ongelma on siis minulle eläimille allergiselle hyvin pieni.
Opaskoirat eivät ole tekosyy olettaa, että myös lemmikkieläimiä voi tuoda hyvällä omallatunnolla julkisiin tiloihin, ja näin rajoittaa toisen vammaisryhmän mahdollisuuksia osallistua yhteiskuntaan yhdenvertaisesti muiden kanssa.
- Eläinallerginen
Koiriin törmää kaupoissa hyvin harvoin. Poikkeuksena on tuo Stockmann, jonka asiakaskunnassa tuntuu olevan eniten ihmisiä, jotka jostain syystä haluavat kuljettaa eläintä mukanaan.
Mielestäni kyseessä on aika pieni ongelma. Kauppaliikkeitä Suomessa riittää, vaikka sitten eläinallergioitten takia joutuisi Stockmannia välttelemään. - vähän yli
nuo allergisten ihmisten hössötykset.
Olen itse seurustellut ja asunut miehen kanssa joka oli allerginen kaikille eläimille niin pahasti, ettei edes testitaulukko riittänyt!
Silti hän kykeni asumaan kanssani vaikka minulla oli 2 koiraa ja 2 marsua. Erityisvalmisteluita se kyllä vaati, marsut pidettiin kylppärissä ja koirat piti pestä usein.
Joka tapauksessa, eiköhän allergikot kykene lyhyitä aikoja olemaan paikassa jossa on eläimiä, kun ei sinne tarvitse asumaan jäädä!
Isossa kaupassa on niin paljon tilaa ja hyvä ilmanvaihto.
Ottaa muutenkin päähän kuin koiraa ei saa ottaa MIHINKÄÄN, joka puolella on koirankieltomerkkejä.
Kaikki on hankalaa, matkustaminenkin kun joutuu hakemaan hotellin johon saa koiran tuoda.
Jos sellaisen ihmeen löytääkin niin tarvitaan kuitenkin matkustusväline johon koiran saa tuoda ilmn että se on laitettava johonkin lastiruumaan kärsimään.
Joten olen samaa mieltä, yhden ihmisryhmän syrjiminen on julmaa, eli enemmän vapauksia meille koirallisille.- AllerginenHerraX
Jos joutuisin lähtemään lomamatkalle niin, että matkan aluksi joutuisin istumaan muutaman tunnin koiran kanssa lentokoneessa, menisi esim. viikon lomamatkasta suurin osa sairastaessa. En oikein näe tähän tilanteeseen muuta ratkaisua, kuin että eläimet kuljetetaan ruumassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1731621
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa3361206- 591092
Tappio Rydmanille
Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html187898- 41807
- 49740
- 67728
Sometähti villisika-Seppo on kuollut
Suomussalmella lemmikkieläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-2023244533671- 119644
J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp78598