Mahtaako olla niin, että meillä OCD:tä sairastavilla on poikkeuksellisen hyvä muisti (ainakin kaikkien pikkuseikkojen suhteen)? Itse ainakin tuppaan muistaa monen vuoden takaisia tapahtumia tarkkoine päivämäärineen ja kellonaikoineen, jota muut pitävät aivan merkityksettöminä ja unholaan vaipuneina. Esimerkiksi, jos näen jonkin monen vuoden takaisen piirrokseni, muistan täsmälleen minä päivänä kuva on piirretty, mihin kellonaikaan, millainen sää ulkona oli, mitä kyseisenä päivänä tapahtui jne.
Tuon lisäksi muistan erittäin hyvin esineiden tarkat olinpaikat. Tarkoitan, että huomaan heti, jos joku on koskenut tiettyyn tavaraan, vaikka se olisi vain millin pari eri kohdassa.
OCD & hyvä muisti
3
427
Vastaukset
- Psykopatologia
.
Kyllä, koska neuroosi pohjaa hallintaan ja kontrolliin.
.- ritalin
Eikös neuroosi pohjaa nimenomaan itsensä hallintaan? Tämän täydellinen vastakohta on impulsiivisuus, joten olisiko niin, että impulsiivisilla ihmisillä, kuten luonnevikaisilla ja ylivilkkailla poikkeuksellisen huono muisti?
Impulsiivisuus taas vaatii ympäritön hallintaa, koska itsen hallitseminen on epäonnistunut. - Psykopatologia
ritalin kirjoitti:
Eikös neuroosi pohjaa nimenomaan itsensä hallintaan? Tämän täydellinen vastakohta on impulsiivisuus, joten olisiko niin, että impulsiivisilla ihmisillä, kuten luonnevikaisilla ja ylivilkkailla poikkeuksellisen huono muisti?
Impulsiivisuus taas vaatii ympäritön hallintaa, koska itsen hallitseminen on epäonnistunut..
"kuten luonnevikaisilla ja ylivilkkailla poikkeuksellisen huono muisti?"
.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p626027Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "813526Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242691- 212169
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402165Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621853Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61669Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy85127281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201236- 261117