Sienien säilyvyys jääkaapissa?

Kuinkakohan kauan kestää jääkaapissa ryöpätyt rouskut jotka on laitettu kermaviilisalaattiin? Kumpi vanhenee ensin, kermaviili vai sienet?
29662
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Veikkaisin että kermaviili. Itse laitan sienisalaattiin kuohukermaa, jonka säilyvyys lienee vielä kermaviiliäkin huonompi. Olen silti syönyt 4-5 päivää vanhaa salaattia saamatta vatsanpuruja.Monesti salaatti vain "marinoituu" paremmaksi, saadessaan olla päivän pari jääkaapissa. Jääkaapissani lienee lämpöä se normi 5-6 astetta.

Äänestä
  • Kokeilepa sienisaalaattia smetanaan. Nami nami... Juu, kyllä 3-4 päivää säilyy jääkaapissa hyvin, kun ei ole pitkiä aikoja välillä pöydällä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sienisalaattilinko kirjoitti:

Kuinkakohan kauan kestää jääkaapissa ryöpätyt rouskut jotka on laitettu kermaviilisalaattiin? Kumpi vanhenee ensin, kermaviili vai sienet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu