ovenkahvan kiristäminen

remppa-raisa

Etukäteen jo pahoittelen jos kysymykseni on ns. tampio-kategoriaa, mutta mistäs näitä aina tietää:

pitääkö kutsua lukkoseppä kiristämään oven kahva vai voiko sen tehdä itse? Ovissa on abloyn lukot (turvaura-avain) ja abloyn helat. Nyt oven kahva on löystynyt ja lonksuu, itse lukon kieleke-osa siis on ihan kunnossa eikä siinä ole mitään vikaa. Painikkeet ovat aikanaan lukkosepän asentamat joten itse kun niitä katselin niin en oikein tiedä miten ne saa pois ja miten kahvaa kiristetään. Myös painikkeen juuressa oleva peitelevy on löysä ja irrallaan, eli siis ihan kuin koko painikehässäkkä olisi jotenkin luiskahtanut paikoiltaan.

Jos on vaikea operaatio niin soita suosiolla ammattilaisen apuun!

5

7969

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Helppo homma.

      Työkaluina tarvinnet pienen kuusiokoloavaimem ja ruuvimeisselin.

      Todennäköisesti vaikein vaihe on peitelevyn irroittaminen.

      • Roplaaja

        Niin, apuva, miten tämä peitelevy siis irtoaa ? Se lienee kiinni ihan painamalla (?) mutt täytyykö vääntää irti esim. meisselin kärjellä tms ?


    • eiääliö

      Ei tarvitse vääntää irti esim. meisselin kärjellä, mutta em. tapa on helpoin ja yleisimmin käytetty.

      Painikkeita on aika monenlaisia. Oletettavasti sinulla on aika uudet painikkeet, joiden puolikkaat kiristyvät toisiinsa sideruuveilla, jotka ovat peitelevyn alla. Kuusiokolo likitsee painikkeen karan.
      Napsauta peitelevyt irti, löysää kuusiokolot molemmin puolin, kiristä sideruuvit/käytä ruuvilukitetta, siirrä karaa muutama milli ja kiristä kuusiokolo uuteen paikkaan sekä naprauta peitelevyt paikoilleen.
      Painike löystyy yleensä siitä syystä että kuivuessaan ovi kutistuu, jolloin ruuvit jäävät löysälle. Karaa on siirrettävä muutama milli, jotta kuusiokolot eivät hakeutuisi vanhoihin reikiin (niiden paikka oli löystyneessä kohdassa). Painikkeen karassa on kevennysporaus, jonka kuusiokolo puhkaisee.

    • Avulias aatu

      hmmm, ei taida peniksestä, olkoonkin, että on keskivertoa kookkaampi, niin mitään apua tässä????

    • rop-rop

      Painikkeet ja kara lähtevät irti sen oven sisäpuolella olevan kuusiokoloruuvin avaamisella joka on jo valmiiksi näkyvissä siinä painikkeen juuressa mutta silti peitelevy oven sisäpuolella on ja pysyy. Pitäisikö se napsauttaa irti lyömällä esim. sillä meisselillä karan rei'än läpi ulkopuolelta ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      146
      2479
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      96
      994
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      733
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      691
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      667
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe