Muinoin (ainakin 20 v sitten) oli juttua Radioamatööri-lehdessä eräästä maadoitusjohdosta. Siinä kuparijohto kulki katon harjalla tai lappeella kuitenkin niin, että siihen osuva sade liotti siitä jotain katolle. Ja johdon alapuolella ei sammal viihtynyt.
Onko jollain havaintoa vastaavasta? Kuparipellitystä kattoluukussa tiilikatolla tai vastaavaa? Ja mitä tapahtuu pellin alapuolella?
Onko jollain havaintoa vastaavasta? Kuparipellitystä kattoluukussa tiilikatolla tai vastaavaa? Ja mitä tapahtuu pellin alapuolella?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä minäkin muistan lukeneeni tuon jutun ja se perustui juuri tuohon kuparijohtoon harjalla.
Ikävä kyllä yksityiskohdat ovat hämärtyneet ajan saatossa...
Kuparijohto on nyt viritetty katolle ja tilannetta seurataan. Kuulemma Wanha konsti, mutta katsotaan nyt tämän kesän jälkeen tuloksia. Vertailukohtana on osa katosta, jolle viritystä ei ole tehty.
Laitapa syssymmällä tietoa havainnoistasi tälle samalle palstalle. Kun ei siitä sammalesta tahdo päästä eroon muuten kuin kaatamalla puut räystäitten läheltä.
Kyllä sammalta tulee pohjoislappeelle, vaikka ei olisi puita lähelläkään.
Heitetään katolle roimasti makkaran- ja leivänpaloja. Harakat tulevat ja kuopivat jaloillaan ja nokallaan sammalet irtoavaisiksi. Seuraava rankkasade huuhtoo sammalet alas.