Sain neuvolasta puhelinnumeron ja käskyn soittaa jo nyt ennen kaksosten syntymää kaupungin kotipalveluun. Halusivat, että ilmoitan jo etukäteen, että kaksoset ovat tulossa ja mahdollisesti tulen tarvitsemaan apua ainakin aluksi. Haluaisinkin kysyä, mitä apua muut ovat saaneet ja millaiseen hintaan?
Kotiin apua??
11
1597
Vastaukset
- Kaksosten äiti
tarjottu, mutten ole kysynytkään. Hyvin on pärjäilty iskän ja tuplien kans keskenäänkin. =)
- KEH
Missä asut?
Itselleni kans mainittiin asiasta pari kuukautta sitten neuvolassa, odotan kaksosia rv 33 4- snfvglheröghweöor
Asumme Kokkolassa. Soitinkin jo kaupungille ja ottivat joitakin tietoja ylös ja pyysivät soittamaan uudestaan jo vaikka sairaalasta, kun tiedän milloin kotiudutaan. Kiirettä heillä tuntui olevan, mutta lupailivat katsoa, mitä voivat tehdä.
Meillä tosiaan tilanne se, että isä on aikiuisopiskelija, jolle ei siis kuulu mitään isyyslomaa. Hän vie kyllä aamuisin esikoiden perhepäivähoitajalle ja hakee kun pääsee koulusta, mutta kaksosten kanssa minun tulisi selvitä päivät yksin. Eniten pelottaa se, kuinka väsynyt on ja kuinka leikkaushaava paranee (näillä näkymin siis sektio edessä). - myös kokkolasta
snfvglheröghweöor kirjoitti:
Asumme Kokkolassa. Soitinkin jo kaupungille ja ottivat joitakin tietoja ylös ja pyysivät soittamaan uudestaan jo vaikka sairaalasta, kun tiedän milloin kotiudutaan. Kiirettä heillä tuntui olevan, mutta lupailivat katsoa, mitä voivat tehdä.
Meillä tosiaan tilanne se, että isä on aikiuisopiskelija, jolle ei siis kuulu mitään isyyslomaa. Hän vie kyllä aamuisin esikoiden perhepäivähoitajalle ja hakee kun pääsee koulusta, mutta kaksosten kanssa minun tulisi selvitä päivät yksin. Eniten pelottaa se, kuinka väsynyt on ja kuinka leikkaushaava paranee (näillä näkymin siis sektio edessä).Joo voi olla että on hankalaa saada kodinhoitajaa ainakaan kovin usein,nythän on täällä kokkolassa syntynyt aivan hirveen paljon kaksosia ja myös yhet kolmoset! Itsellä on kaksi vanhempaakin lasta,(tyttö 4v, poika kohta 3v ja kaksospojat 8 kk) ja mullakin on ollut tosi vaikeeta saada apua siis silloin harvoin kun sitä olenkin pyytänyt,Pari kertaa en edes oo saanut apua kun toinen vaaveista on ollut sairaalassa tai isompikin!?Silloin kun minulle jäi paskan maku suuhun koko hommasta oli kun jouduin jättämään toisen vauvoista sairaalaan ja tulla kotiin muitten kanssa kun ei voitu antaa kodinhoitajaa..Kas kun viimeinenkin oli samana aamuna mennyt jollekkin äidille joka oli menossa parturiin???Eikö kodihoitajin tarkoitus ole just tulla apuun jos on oikea tarve? No miten nyt vaan en niin monesti käytä niitä vaan silloin kun on lääkäri reissuja jne!
- kokkolasta,
snfvglheröghweöor kirjoitti:
Asumme Kokkolassa. Soitinkin jo kaupungille ja ottivat joitakin tietoja ylös ja pyysivät soittamaan uudestaan jo vaikka sairaalasta, kun tiedän milloin kotiudutaan. Kiirettä heillä tuntui olevan, mutta lupailivat katsoa, mitä voivat tehdä.
Meillä tosiaan tilanne se, että isä on aikiuisopiskelija, jolle ei siis kuulu mitään isyyslomaa. Hän vie kyllä aamuisin esikoiden perhepäivähoitajalle ja hakee kun pääsee koulusta, mutta kaksosten kanssa minun tulisi selvitä päivät yksin. Eniten pelottaa se, kuinka väsynyt on ja kuinka leikkaushaava paranee (näillä näkymin siis sektio edessä).minullekkin tehtiin sectio ja ei se ainakaan vaikuttanut asiaan millään lailla ihmettelen sitä kovasti kun silloin kun vaavit synty poika oli vasta vähän yli 2v ja tyttö oli vielä 3! Mutta toivottavasti sinä saisit apua!
- APU MITÄ SAAT!
Älä tunne siitä syyllisyyttä!
Minä en muista kaksosten parista eka vuodesta mitään, kun oli kolme vaippaikäista ja kunnallinen apu tarpeeton!... Kun kuulemma omaan "maalaisjärkeä"! - jiikki
Meillä on 5 kk:n ikäiset kaksoset. Ei olla pyydetty ulkopuolista apua, koska mummot asuu ihan lähellä ja ovat olleet alusta asti osa kaksosperheemme arkea. Kaikki apu kannattaa ottaa vastaan ystäviltä ja sukulaisilta, sekä mahdollisesti kunnasta/vapaaehtoisjärj., sillä tiedetään kaikki ettei kaksi mene siinä samassa kuin yksi vauva... Jaksamisia :)
- Tääonniintätä
Meillä ei ole lähipiiriä joka voisi olla kaksosten synnyttyä avuksi. Siksipä itsekin kysyin neuvolassa olisiko jotain kautta mahdollista saada ulkopuolista apua. Terveydenhoitaja naurahti ja sanoi, ettei ikinä ole sellaisesta kuullutkaan ja asia jäi siihen. Että näin se palvelu vaihtelee eri puolilla Suomea.
- mummeli*
vaikka kaksosten äiti joutui sairaalaan leikkaukseen. Itse olin pois töistä, suvun voimin hoidettiin. Just niin tätä se on pahimmillaan.
- kunnassa näin
mummeli* kirjoitti:
vaikka kaksosten äiti joutui sairaalaan leikkaukseen. Itse olin pois töistä, suvun voimin hoidettiin. Just niin tätä se on pahimmillaan.
Äiti joutui sairaalaan viikon synnytyksestä. Ei annettu kodinhoitotukea. Ainoa vaihtoehto olisi ollut sijaiskoti. Toiselta puolelta Suomea matkusti sitten isoäiti apuun.
Toisessa tapauksessa kaksosperheeltä evättiin kotiapu, vaikka vanhemmat olivat tosi väsyneitä. Ainoa vaihtoehto olisi ollut "lastensuojeluilmoitus", joka olisi velvoittanut kunnan apuun.
Joten jos jotain apua saatte niin ottakaa ihmeessä vastaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614197Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653429Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541788Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251647Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971422Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132924Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115824Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17791