Opettajakunnassa on aivan liikaa kilttejä, puolustuskyvyttömiä ihmisiä, jotka tekevät ilmaiseksi hyväntekeväisyystyötä kunnalle. Oman opetustyön ohella peruskoulussa työskentelevän päätoimisen viranhaltijan tai tuntiopettajan yt-aika käsittää KOLME tuntia viikossa. Näin ollen, kun ilmoittaudutte erilaisiin työryhmiin ja lähdette suunnittelemaan erilaisia kekkereitä, hojkseja yms. niin teillä on periaatteessa käytössänne ne kolme tuntia viikossa siihen työhön. Mikäli aika ei riitä, olette haalineet itsellenne liikaan työtä. Itse olen tähän syyllistynyt, mutta en tee niin enää jatkossa.
Sen olen myös huomannut, että mikäli tuo viikottainen ylimääräinen työ ylittää sen kolmen tunnin rajan, niin kunta ei todellakaan maksa sinulle siitä sinulle kuuluvaa ylityökorvausta. Miksi hel**tissä opettajat kuitenkin tekevät näin. Aloittelevan peruskoulun aineenopettajan kuukausipalkka on naurettavat 2300 € /kk. Esimerkiksi biologian tai historian opettajan kohdalla tuo tarkoittaa sitä, että noin 100 opetustyötunnista, vähintään paristakymmenestä valmistelu- ja korjaustunnista sekä n. 12 yt-tunnista, eli yhteensä reilusta 130 työtunnista sinulle maksetaan 2300 € (n. 18 € / t). Näin surkeilla palkoilla on järkevintä tehdä vain se, mitä sopimuksissa meille on määrätty.
Ilmaista työtä ei ole
6
2077
Vastaukset
- Tuntipalkoissa on eroa
Jos aloitteleva työntekijä saa 18 euroa tunti, on se kyllä mielestäni erittäin hyvä palkka. Useimmilla aloilla käydään töissä 160 tuntia / kk 11 kuukautta vuodessa ja palkka on hädin tuskin 10 euroa/tunti! Laskepa huviksesi tuntipalkkasi siten, että jaat koko vuoden tulot koko vuoden työtunneilla. Johan nousee tuntipalkka vielä kummasti! On se kumma, kun ne lomaedut aina unohtuu palkkoja vertailtaessa. Ja eurot saa palkkaerot näyttämään pienemmiltä kuin ne todellisuudessa ovatkaan. Ei sen puoleen, kyllä minä opettajia arvostan, mutta useimmat opettajat EIVÄT mielestäni ole palkkakuopassa - jotain lastentarhanopettajia lukuunottamatta. En muutenkaan ymmärrä, miksi kyseiset opettajat kuuluvat OAJ:hin. Järjestö käyttää vain heidän huonoa palkkaansa keppihevosena saadakseen muille lisää rahaa.
- sulle
Ennen kuin teet "laskelmiasi" palkoista ja eduista, niin mietipä, onko mielestäsi esimerkiksi paperialan miehillä palkka ja koulutus tasapainossa?
- Tuntipalkoissa on eroja
sulle kirjoitti:
Ennen kuin teet "laskelmiasi" palkoista ja eduista, niin mietipä, onko mielestäsi esimerkiksi paperialan miehillä palkka ja koulutus tasapainossa?
Ei ole tasapainossa, mutta eihän se sitä miksikään muuta, että mielestäni yli (ja reilusti!) 18 euron tuntipalkka on ihan riittävä! Kommentoidaan paperimiesten palkkaa sitten siitä puhuttaessa.
Vai onko se vain niin, että ampiaispesään ei parane sohaista. Itselle vain lisää ja muille ei mitään. Yhtä ahneita mielipiteitä niinkuin OAJ:n kommentit hoitajien palkkavaatimuksista. "Meille ekax - ollaanhan me niin koulutettuja".
Ja hei! Ei sillä koulutuksella ole välttämättä mitään tekemistä työn vaativuuden ja raskauden kanssa.
P.S. En ole hoitsu enkä paperimies. Ihmettelen vaan, missä se ihmisten "palkkakatto" oikein menee. Ei varmaan missään ; )
- pitänyt
opettajien puolia noissa palkka-asioissa mutta nyt alkaa kelkka kääntymään: Aloitteleva aineenope saa palkkaa 2300 €/kk, saman verran kuin aloitteleva insinööri. Muutaman vuoden päästä palkat ovat todennäköisesti edelleen suurinpiirtein samassa linjassa (2600-2700 €/kk?)mutta opettajan ketaleella on 8 viikkoa vuodessa enemmän lomaa, tästä suurin osa kesällä! En ala pohtimaan kumman työ on tärkeämpää koska kaikki työ on tärkeää mutta kyllä palkan pitäisi jossain suhteessa korreloida tehtyjä työtunteja kun puhutaan suurinpiirtein samanmittaisista ja yhtä vaativista (?) koulutuksista. Ja aivan turha vikistä opettajien palkoista Saksassa ja Sveitsissä, kattokaas huvikseen mitä inssit tienaa ko. maissa...
Onneksi YTN:n uusi palkkasopimus tuo vähän oikeutta tähänkin asiaan. - popettaja
ei käsitä omaa suunnitttelua vaan yhteistyössä muiden kanssa tehtävää suunnittelua tai koulunpidollisia tehtäviä. Niinpä oma suunnittelu, kokeiden korjaukset, HOJK:sit ja muut omat jutut eivät kuulu yt-aikaan, vaan ovat opettajan työtä, joka on kokonaistyöaikaista. Opetukseen kuuluvat, tuntien ulkopuoliset asiat kuuluu hoitaa, vaikkei niistä erikseen korvausta makseta, vaan ne ovat sisällytetty kuukausipalkkaan. Mikäli tämä ei miellytä, niin vielä syksylläkin on erilaisia yhteisvalintoja....
- luokanopettaja
saa 2090e kuussa, josta verot pois, ja ovat yhtä pitkään opiskelleet, kun aineenopettajatkin velkoineen jne.
Tuosta summasta verot pois, niin käteen jää kuukaudessa noin 1700e.
Lähihoitaja saa käteen palkkaa kuukaudessa 1600e, vastavalmistunut paperitehtaan työntekijä noin 3000e.
Jossain menee pieleen.
Lakkoon opettajat!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1512496Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637