Olemme kaikki näillä sivuilla liikkujat avuttomia luusereita, kyvyttömiä solmimaan normaaleja ja kestäviä ihmissuhteita.
Eihän täällä normaaleja ihmissuhteita pysty löytämään eikä kehittämään.
Kaikki olemme tuntellisesti siipirikkoja, takanamme erilaisia pettymyksiä ja huonoja kokemuksia. Näistä haavoittuneena emme pysty antamaan luottamustamme toiseen ihmiseen, mikä on ehdoton edellytys jonkinlaisen suhteen pohjatekijäksi.
Epäluuloisuus, haavoittumisen pelko, petetyksi tulemisen pelko, jätetyksi/hyljätyksi tulemisen pelko, pelko puhua ja paljastaa omia tunteitaan tappavat tehokkaasti kaikki orastavat ihmissuhteiden alut.
Ja miksi minä sitten, pateettinen luuseri, puran katkeruuttani täällä? Tämä on minun tapani heittää hyvästit tälle samalla kertaa pateettiselle ja koomiselle toiveiden ja haaveiden kuvitusmaailmalle. Toivottakaa minulle onnea matkalleni sinne käsinkosketeltavaan, karuun maailmaan! Toivokaa kanssani että siipeni kantavat myrskyt ja tuulet. Että pystyn vielä voittamaan pelkoni ja antamaan luottamukseni jollekin joka pyytettömästi ja rehellisesti minulle omaa luottamustaan tarjoaa. Että vielä joskus uskallan antautua lämpöisten tunteiden, rakkauden, hellyyden pehmeään, ihanaan syleilyyn, ja antaa tunteiden johdatella minua onneen.
Matkani pää alkaa tässä ja nyt. Missä ja mihin se päättyy on suuri, tuntematon arvoitus, mutta kuljen polkua rohkeasti eteenpäin. Joskus kompastellen ja horjuen, mutta päättäväisesti ja rohkeasti.
Lämmin ajatus teille kaikille. Toivottavasti itsekukin löydämme onnemme. Ehkä joskus tulevaisuudessa palaan seuraanne, mutta toivon että osanottajat ovat vaihtuneet.
Olemme kaikki
luusereita
4
416
Vastaukset
- my friend!
onhan tuo nähty joo
- luusereita
kaikki
- luusereita
luusereita kirjoitti:
kaikki
kaikki, kun oikein silmiin katsotaan..."
- luuseri :(
luusereita kirjoitti:
kaikki, kun oikein silmiin katsotaan..."
Eipä täällä tarvitsisi aikaansa kuluttaa jos olisi normaali elämä normaaline suhteineen. Ei varmaan olisi aikaa eikä tarvetta, näin ollen tuskin haluakaan. Luusereita olemme. Ja meitä on paljon. Elämä on...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624341Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653538Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591861Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251734Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991457Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18896Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115862