Hoikasta lihavaksi & syyt

Köyhyys

Ennen oli vakityö ja rahaa. Oli asunto ja auto. Velattomat kaikki. Tuli mies ja lapsi. Muutto isompaan asuntoon ja isompi auto. Edelleen velattomia kaikki. Oltiin töissä ja tienattiin. Ei juhlittu ravintoloissa, vietettiin kotielämää. Jäi rahaa säästöönkin ja elettiin hyvin.

Ei enää.

Tuli sairaus ja sen myötä ero. Meni puoliso, meni lapsi. Meni terveys ja meni työ. Meni auto ja iso asunto. Tuli vuokra-asunto ja elatusmaksut. Tuli sossu ja työmarkkinatuki. Tuli elinikäinen työkyvyttömyys, mutta ei kuitenkaan eläkettä - kun ikä ei riitä.

Syötiin ennen terveellisesti. Oli vihannekset, hedelmät, ruista, kalaa, kanaa. Oli vähärasvaiset pöperöt. Olipa joskus luomuakin.

Ei ole enää.

Tuli halpa ruoka. Tuli makkarat, sika-nauta-jauhelihat, makaronit. Jäi pois hedelmät, vihannekset ja jos nyt leipomotuotteetkin kallistuu niin jäänee jatkossa leipäkin - ruis sellainen. Jäljellä enää kaurapuuro 2 kertaa päivässä, aamulla ja illalla.

Ennen olin hoikka, nyt olen lihava. Kiitos köyhyyden. Ennen palelin jatkuvasti, nyt on lämmin ja hiki virtaa. Ennen jaksoin, en enää.

4

902

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aikansa kutakin

      Mä olen pahoillani mitä sä olet joutunut kokemaan. Monet muutkin ovat kokeneet samankaltaisia suuria menetyksiä. Mullakin oli tosi vaikea aika jona lihoin. Mutta lopulta taltutin sen lihavuudenkin samalla kun otin muusta elämästä kiinni.

      Sure aikasi, mutta innostut varmasti vähitellen elämästä uudestaan. Köyhäkin pystyy oikeasti syömään terveellisesti, eikä köyhä tarvitse rahaa liikkuakseen. Aina voi ulkoilla, sienestää, kalastaa, vaeltaa..

    • Terveiset vakuutusyhtiöstä....

      kyllä riittä. Iällä ei ole mitään merkitysä, jos on näyttöä ja päätös ettei asiakas ole työkykyinen.

    • Läskiläjä

      Hei!

      Minä sairastuin masennukseen rankkojen tapahtumien seuraukesena. Ensin söin masentuneena einesruokia ja muutakin epäterveellistä. Mutta lähinnä nämä einesruuat olivat se juttu, joka alkoi nostaa painoa. Ei jaksanut laittaa ruokaa. Lääkityksiä kokeiltiin ja ainoa lääke, joka on nyt saanut mua jaloilleen, omaa sivuvaikutuksena lisääntyneen ruokahalun, enkä sitä vielä jaksa kontrolloida.

      Suuri toive on, että tästä vielä kunnolla palaisin elämään ja kykenisin pudottaamaan ylimääräiset kiot, joita on tullut nopeasti yli 20 kiloa.

      Tiedän, että tulossa on kova tie, mutta terveenä selviän siitä kyllä.

      Terveisin entinen hoikka nykyinen läski.

    • varmasti laihdut!

      Ei kaurapuuro ketään lihota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      282
      4150
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2365
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe