Hoikasta lihavaksi & syyt

Köyhyys

Ennen oli vakityö ja rahaa. Oli asunto ja auto. Velattomat kaikki. Tuli mies ja lapsi. Muutto isompaan asuntoon ja isompi auto. Edelleen velattomia kaikki. Oltiin töissä ja tienattiin. Ei juhlittu ravintoloissa, vietettiin kotielämää. Jäi rahaa säästöönkin ja elettiin hyvin.

Ei enää.

Tuli sairaus ja sen myötä ero. Meni puoliso, meni lapsi. Meni terveys ja meni työ. Meni auto ja iso asunto. Tuli vuokra-asunto ja elatusmaksut. Tuli sossu ja työmarkkinatuki. Tuli elinikäinen työkyvyttömyys, mutta ei kuitenkaan eläkettä - kun ikä ei riitä.

Syötiin ennen terveellisesti. Oli vihannekset, hedelmät, ruista, kalaa, kanaa. Oli vähärasvaiset pöperöt. Olipa joskus luomuakin.

Ei ole enää.

Tuli halpa ruoka. Tuli makkarat, sika-nauta-jauhelihat, makaronit. Jäi pois hedelmät, vihannekset ja jos nyt leipomotuotteetkin kallistuu niin jäänee jatkossa leipäkin - ruis sellainen. Jäljellä enää kaurapuuro 2 kertaa päivässä, aamulla ja illalla.

Ennen olin hoikka, nyt olen lihava. Kiitos köyhyyden. Ennen palelin jatkuvasti, nyt on lämmin ja hiki virtaa. Ennen jaksoin, en enää.

4

904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aikansa kutakin

      Mä olen pahoillani mitä sä olet joutunut kokemaan. Monet muutkin ovat kokeneet samankaltaisia suuria menetyksiä. Mullakin oli tosi vaikea aika jona lihoin. Mutta lopulta taltutin sen lihavuudenkin samalla kun otin muusta elämästä kiinni.

      Sure aikasi, mutta innostut varmasti vähitellen elämästä uudestaan. Köyhäkin pystyy oikeasti syömään terveellisesti, eikä köyhä tarvitse rahaa liikkuakseen. Aina voi ulkoilla, sienestää, kalastaa, vaeltaa..

    • Terveiset vakuutusyhtiöstä....

      kyllä riittä. Iällä ei ole mitään merkitysä, jos on näyttöä ja päätös ettei asiakas ole työkykyinen.

    • Läskiläjä

      Hei!

      Minä sairastuin masennukseen rankkojen tapahtumien seuraukesena. Ensin söin masentuneena einesruokia ja muutakin epäterveellistä. Mutta lähinnä nämä einesruuat olivat se juttu, joka alkoi nostaa painoa. Ei jaksanut laittaa ruokaa. Lääkityksiä kokeiltiin ja ainoa lääke, joka on nyt saanut mua jaloilleen, omaa sivuvaikutuksena lisääntyneen ruokahalun, enkä sitä vielä jaksa kontrolloida.

      Suuri toive on, että tästä vielä kunnolla palaisin elämään ja kykenisin pudottaamaan ylimääräiset kiot, joita on tullut nopeasti yli 20 kiloa.

      Tiedän, että tulossa on kova tie, mutta terveenä selviän siitä kyllä.

      Terveisin entinen hoikka nykyinen läski.

    • varmasti laihdut!

      Ei kaurapuuro ketään lihota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe