omistan baylinerin, kaasutin menee tukkoon aika ajoin ja lika ei voi tulla mistaan muualta kuin tankista. Suodattimia olen vaihtanut mutta osa liasta kulkeutuu kaasuttimeen ja tukkii suuttimet. Miten saan kiinteän polttoaine tankin tyhjennettyä ja huuhdottua sen puhtaaksi jotta pääsisin ongelmasta. tankki ei lähde irti muuta kuin irrottamalla moottori ja kaikki muut romppeet edesta , onko konsteja????
polttoainetankin tyhjennys
5
810
Vastaukset
- polttoaineanturiin.
Jos siinä olisi sen verran isompi laippa, mistä mahtuisi vesi-imuri sisään. Mutta bensaa ei voi imuroida. Ensin pitää huuhdella tankkia vaikka polttoöljyllä niin kauan että palovaaraa ei enää ole.
- jotta
polttoöljy ei ole palovaarallista? En kyllä kehtais alkaa ihan löpöäkään imuroimaan... On niitä olemassa ihan polttoaineelle tarkotettuja sähköpumppuja ettei tarvii millään pölynimurilla imeä.
- jaa
jotta kirjoitti:
polttoöljy ei ole palovaarallista? En kyllä kehtais alkaa ihan löpöäkään imuroimaan... On niitä olemassa ihan polttoaineelle tarkotettuja sähköpumppuja ettei tarvii millään pölynimurilla imeä.
mites eikö voi käyttää moottorin omaa polttoainepumppua, laittas tankista menevän letkun suoraan polttoainepumppuun ja kaasuttimeen menevän letkun johonkin astiaan.... varmaan vois onnistua. en ole kylläkään kokeillut.
- ei ilmeisesti
jaa kirjoitti:
mites eikö voi käyttää moottorin omaa polttoainepumppua, laittas tankista menevän letkun suoraan polttoainepumppuun ja kaasuttimeen menevän letkun johonkin astiaan.... varmaan vois onnistua. en ole kylläkään kokeillut.
Onko bensapumppu sähköinen? Moottori ei vissiin pysy kovin pitkään käynnissä jos sinne kaasarille ei mene bensaa. Lisäksi moottorin pumpun teho on 50 litraa tunnissa.
Mahtuisikohan tankiisi mistään reiästä reilun sormenvahvuinen letku ja sen toiseen päähän kiinnität jostain tarvikeliikkeestä ostamasi lamellipumpun jota pyörität porakoneella?
Itse olen pumpannut tällaisella pumpulla 10v. polttoöljyä ja on toiminut oikein hyvin ja ainakin liikkeen kertoman mukaan kestää myös bensiiniä?
Varohan kipinöintiä kun bensiinin kanssa touhuat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2432142- 1891634
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461282Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50992- 41816
- 14790
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24735Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647