Keikat peruttiin asiakkaan vuoksi

Ammattimuusikko

Olimme Keski-Suomessa keikalla n. 1 kk sitten ja meillä oli myyty samaan tanssiravintolaan 3 keikkaa. Ravintolassa oli n. 7 tanssparia jotka näyttivät viihtyvän parketilla. Mutta keskellä iltaa eräs hyvin humaltunut mieshenkilö tuli valittamaan orkesterille että tätä ei voi tanssia. Mutta totuus oli se että tämä miesasiakas oli nauttinut liikaa viinaa ja oli todella tukevassa humalassa. Hän erkani naispuolisesta tanssipartneristaan ja konttasi portsarin luo, josta hän lensi ulos poken toimesta koska oli liian humalassa. Sitten tämä miesasiakas huusi "v*ttu en saanut taaskaan p*llua" jonka jälkeen hän huusi että paska bändi ja tää on bändin vika ja että tästä vielä kuullaan.

No seuraavana päivänä hotellille tulee ohjelmatoimistolta puhelu että pari jälkeistä keikkaa on peruttu, koska ravintolanpitäjä sai ikävänsorttista palautetta orkesterista.

Eli jos tanssimaan tullut miesasiakas ei saa p*llua niin bändin vikahan se on ja meidän tanssimuusikoiden leipä sen kuin kapenee. Kyllä me soittajat se perkele tiedetään että minkä perässä ne miehet siellä parketilla juoksee = p*llunpa tietenkin.

11

1776

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lkjöljöljk

      Totta puhut, mutta koskee vain kapakoita.
      Lavoilla pillu on sivuseikka. Useimmille.

      Viina kun ei ole kuvoissa lainkaan.

      • kuule...

        panettaa joskus selvinkin päin.


      • nuorena kaunista
        kuule... kirjoitti:

        panettaa joskus selvinkin päin.

        Kyllähän sinne tanssimaan mennään senkin takia, että pääsee ihailemaan nuorten naisten takamuksia.

        Jotkuthan siellä aivan esittelevät stringejään ja provoavat miehiä mankumaan sitä itteään...;)


      • lkjöljöljk
        kuule... kirjoitti:

        panettaa joskus selvinkin päin.

        Kyllä minäkin perseitä katselen suurella ihailulla ja kunnioituksella. Vaan siihen se jääkin, jos ei vihreää valoa näytetä naisen puolelta TODELLA selvästi.


      • murjaisu

        pillu on aina pääasia.. missä sää elät?


      • lhkhakj
        murjaisu kirjoitti:

        pillu on aina pääasia.. missä sää elät?

        Parhaat pillut saa, kun ei vonkaa.

        Hyvälle miehelle sitä tarjotaan kerjäämättäkin.
        Lavoilla tarkoittaa myös tanssitaitoa.


    • Amor.Hki

      > Mutta keskellä iltaa eräs hyvin humaltunut mieshenkilö tuli valittamaan orkesterille että tätä ei voi tanssia.

      Minulle tulee mieleen seuraava vaihtoehto asiakkaan puolelta katsottuna. Jos tämä asiakas oli tullut mielestään perinteisiin lavatansseihin ja saanutkin esim. Pelle Miljoonan bändin, niin tällaiseen musiikkiin ei opitut lavatanssiaskeleet kovin hyvin sovellukaan ja voisin itsekin olla asiasta hieman närkästynyt. Jep, tällaisiinkin tapauksiin on tullut törmättyä täällä pääkaupunkiseudulla ja esimerkkinä vaikkapa edesmennyt Jortsumestari tai Kulttuuritalo ("Kultsa").

      Toinen vaihtoehto on edellisen käänteinen vaihtoehto eli kaveri on tullutkin vain ketkuttamaan *ersettään disco-/pop-musiikiin ja kuvitellut tällä tavalla valloittavansa naisensa.

      > No seuraavana päivänä hotellille tulee ohjelmatoimistolta puhelu että pari jälkeistä keikkaa on peruttu, koska ravintolanpitäjä sai ikävänsorttista palautetta orkesterista.

      Tuosta puuttuu mielestäni monikkomuoto ja siitä voi jo päätellä ettei valittajia ole ollut montaa, vaan ainoastaan tämä humaltunut häirikkö. Mielestäni teidän, bändin, olisi pitänyt korjata tämä tapahtunut asia heti tuoreeltaan. Näin palstaa lukevana asiasta jää tietenkin uupumaan se "totuus" ettei tiedä onko valittajia ollut useampi ihminen ja oletteko olleet bändinä oikeassa paikassa oikeaan aikaan. Edellä viittaan että olitteko lavatanssimusiikkia soittavana bändinä lavatanssipaikassa.

    • Pentti Ilmari

      Tanssiorkesterin tehtävähän on palvella asiakastaan eli yleisöä.
      Osaava orkesteri soittaa eroottisesti virittävää musiikkia, esim. paljon rumbaa ja muita tunnelmaan sopivaa musiikkia.

      Potkut vaan semmosille pilipalipändeille jotka niitä humppia,polkkia sunmuita riekkumis piisejä soittaa.

      Kyllä me poikien kanssa on monesti manattu pändejä jotka ei ota asiakastaan huomioon ja soittelevat vain mieleisiään piisejä tai mitä nyt sattuvat osaamaan, opetelkaa helv...ä

    • Ile

      No jos paikka oli melkein tyhjä niin eipä siellä ollut p*llua jaossa. Varmaan muistakin asiakkaista ei ollut hauskaa kun oli vähän ihmisiä ja valittivat siten henkilökunnalle. Voi olla että ravintolapäälliköltä paloi proput kun ei tullut tuloja ja se perui loput keikat.

      Eikö orkestereilla ole sopimuksessa sanktioita keikan peruuntumiseen?

    • Vaino Harha

      lukuisia...ja todettakoon tähän väliin varmuuden ja vuoksi, ettei niitäkään tapauksia ainakaan omasta mielestäni niin montaa ole ollut, että niistä kaikissa sekä mahdollisissa että täysin mahdottomissakin tilanteissa pitäisi sellaista numeroa alkaa tekemään...tapauksia, joissa jotakuta helkkarin komeata herraa ovat tavattomankin upeat daamit hyväksensä käytelleet heti välittömästi havaittuaan sen herran tilan hädänalaisuuden orasteluita. Tässä yhteydessä ei voida erotella vanhain tahi nuortenkaan ynnämuutasensemmoista tanssiynpäristöä sinänsä, vaan ovat eräät herrat jo poikasina käymiltänsä ensimmäisiltä diskoiluillallisiltansa lähtien joutuneet hädänalaisine tiloinensa tuolloin vielä nättien tyttöjen hyväksikäyttelemiksi ja sama meno on vähän varttuneemmalla vanhaintanssi-iällä jatkunut em tytöistä varttuneitten toinen toistansa upeanpien daamien toimista riippumatta tippaakaan po toimien alaisista vanhaintanssiynpäristöistä.

    • kyseinen paikka

      boikottiin muusikoiden taholta jos keikat perutaan yhden juopon huutelun takia. Eiköhän teillä riitä keikkaa ilman tuota paikkaa. Ohjelmatoimistolle kans palautetta paikan tyylistä ja boikotti päälle. Siinähän sitten kuppilan isäntä soittelis levyjä juoppojen mieltymyksien mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      127
      2333
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      950
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      128
      949
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe