Löysin netistä hienon sivupohjan, jota haluaisin käyttää pohjana omilla sivuillani. Miten se käytännössä tapahtuu? Miten saan sen toimimaan? Kiitokset jo etukäteen ohjeista!
Sivupohjista
5
376
Vastaukset
- Ikiressi
Miljoonannen kerran: Ei niitä sivuja mistään sivupohjista tehdä. Sivut tehdään opettelemalla ensin HTML ja CSS ja sen jälkeen kiinnostuksen ja tarpeen mukaan muita mahdollisia juttuja, kuten PHP ja mySQL.
Sivupohjien käyttöön täältä löytyy ziljoona ohjetta ennestään, lue vanhempia viestejä. - hjkp
Jos löytämäsi pohja on vapaa (free), niin sivulla on varmasti latauslinkki jonka mukana tulee kaikki tarvittava (yleensä zipattuna). Kopiot tiedoston, purat sen ja muokkaat mieleiseksesi (alkuperäistekijä tietoja ei saa poistaa). Html:n ja css perusteiden hallinta on eduksi. "polkupyörä on keksitty, siis miksi keksiä uudelleen"..eli mielestäni valmiita pohjia voi halutessaan käyttää vaikka hallitsisi kuinka hyvin koodaamisen.
- Kaikki uutta
Kiitos asiallisesta vastauksesta!
Ymmärrän kyllä, että nettisivuja ei tehdä sivupohjalle, mitä edellinen kirjoittaja kaiketikin yritti viestissään tuoda esille. Pointtini oli se, että miten saan sen toimimaan niin, että kun olen ladannut sen koneelleni ja alan muokata sitä, että se pohja myös näkyy sellaisena kuin sen on tarkoitus. Kyseinen pohja on vapaa. Osaan jonkun verran html-koodausta mutta css-perusteisiin tutustuminen ois varmaan paikallaan. - hjkp
Kaikki uutta kirjoitti:
Kiitos asiallisesta vastauksesta!
Ymmärrän kyllä, että nettisivuja ei tehdä sivupohjalle, mitä edellinen kirjoittaja kaiketikin yritti viestissään tuoda esille. Pointtini oli se, että miten saan sen toimimaan niin, että kun olen ladannut sen koneelleni ja alan muokata sitä, että se pohja myös näkyy sellaisena kuin sen on tarkoitus. Kyseinen pohja on vapaa. Osaan jonkun verran html-koodausta mutta css-perusteisiin tutustuminen ois varmaan paikallaan.http://www.ilmaisohjelmat.fi/topstyle-lite TopStyle lite on ilmainen ohjelma jolla voi muokata css koodia samalla siinä näkee mitä on muokkaus vaikuttaa.
http://koti.mbnet.fi/petepe/css1/ominaisuus/font.htm opas css:ään
http://koti.mbnet.fi/winuus/text.php toinen opas...ja netistä löytyy paljon lisää - Kaikki Uutta
hjkp kirjoitti:
http://www.ilmaisohjelmat.fi/topstyle-lite TopStyle lite on ilmainen ohjelma jolla voi muokata css koodia samalla siinä näkee mitä on muokkaus vaikuttaa.
http://koti.mbnet.fi/petepe/css1/ominaisuus/font.htm opas css:ään
http://koti.mbnet.fi/winuus/text.php toinen opas...ja netistä löytyy paljon lisääKiitti linkkivinkeistä. Oon tänään tutustunut tohon CSS:n ja tajusin, että mun pitää tietty linkittää se CSS siihen pohjaan niin johan alkaa homma luonnistumaan :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1862733- 1642539
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182247Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591454Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051440Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2261183Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931148Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701083