Olen ollut masentunut jo monta vuotta.Voiko kukaan kertoa osaako työterveyslääkäri auttaa vai mennäkkö yksityiselle?
Mistä masennukseen apua
4
536
Vastaukset
- kumpaakin!
Muista että pitkään kestäneessä masennuksessa on myös pitkä hoito. Älä odota heti ihmettä tapahtuvaksi.
Ja loppupeleissähän kaikki on ihan itsestäsi kiinni.
Hanki uusi harrastus, / muuta elämääsi siltä osin kun et ole siihen tyytyväinen. -vain sinä voit sen tehdä. -ihan itse.- P---
ihmiset hyvät, kuinka vaikea on käsittää että kyse on _sairaudesta-, ei siitä että on elämäänsä tyytymätön? ei nyt millään pahalla, esim uudet tanssitunnit on oikeen kiva juttu mutta ei masennus sillä lähde:)
itse törmäsin sairastaessani aivan samaan, ihmiset vakuuttivat että minullahan on hyvä työpaikka ja kaikki hyvin. vasta kun aloin olla tosi itsetuhoisessa kunnossa minut otettiin tosissaan. sen jälkeenkin vielä äitini (joka selvästi ei ymmärrä mistä on kyse) sanoi "sinun pitäisi mennä vaikka afrikkaan ja nähdä mitä oikeat ongelmat ovat". joopa joo... sitä on selvästi vaikea ymmärtää että ihmisellä voi olla päällisin puolin kaikki hyvin ja silti voi sairastua.
joskus on hyvä tunnustaa oma voimattomuutensa sairauden edessa ja hakea apua muilta.
- P---
tämä varmaan riippuu työnantajastasi mutta itselläni on ollut sellainen tilanne, että työterveydenhuolto on järjestetty yksityisessä firmassa ja hyvin onkin järjestetty! kun tilanne kävi kestämättömäksi niin marssin sinne ja sitten alkoikin tapahtua: ensin työterveyslääkärille ja hän ohjasi nopeasti eteenpäin sekä psykiatrille että psykologin juttusille. koen, että minusta on pidetty hyvää huolta enkä joutunut jonon jatkoksi moneksi kuukaudeksi vaan tilanne saatiin hallintaan nopeasti.
lisäksi ihan tavallinen työterveyslääkäri voi määrätä masennuslääkityksen. itse halusin vielä varmuudeksi erikoislääkärille että tilanne kartotetaan perin pohjin.
ja jos olet tyytymätön työterveyshuoltoosi niin ei yksityinen ihan hirveitä maksa. jonkin verran toki mutta sen verran kannattaa omaan hyvinvointiinsa panostaa. vähemmän kuin vaikkapa naisten kampaajakäynti:)
tsemppiä! - ,snannfsd
Kyllä vain työterveyslääkärit osaavat nykyään jo auttaa ja tarvittaessa konsultoivat psykiatria, saat varmaan lähetteen. Minun työpaikkani maksaa kaksi kertaa vuodessa erikoislääkärimaksun.
Niin, voihan sinne yksityiselle mennä omilla rahoillaankin vaikka onkin kunnan velvollisuus järjestää hoito.
Jos ei sinun työpaikkasi työterveydestä sellaista apua löydy, niin ei kun terveyskeskukseen ja sieltä ohjaavat sitten erikoissairaanhoitoon.
Älä hyvä ihminen enää ainakaan pitkitä asiaa, kyllä apua löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614245Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653468Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541806Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251683Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981435Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132939Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115846Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18827