Olen ollut masentunut jo monta vuotta.Voiko kukaan kertoa osaako työterveyslääkäri auttaa vai mennäkkö yksityiselle?
Mistä masennukseen apua
apua tarvitseva
4549
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Muista että pitkään kestäneessä masennuksessa on myös pitkä hoito. Älä odota heti ihmettä tapahtuvaksi.
Ja loppupeleissähän kaikki on ihan itsestäsi kiinni.
Hanki uusi harrastus, / muuta elämääsi siltä osin kun et ole siihen tyytyväinen. -vain sinä voit sen tehdä. -ihan itse.
ihmiset hyvät, kuinka vaikea on käsittää että kyse on _sairaudesta-, ei siitä että on elämäänsä tyytymätön? ei nyt millään pahalla, esim uudet tanssitunnit on oikeen kiva juttu mutta ei masennus sillä lähde:)
itse törmäsin sairastaessani aivan samaan, ihmiset vakuuttivat että minullahan on hyvä työpaikka ja kaikki hyvin. vasta kun aloin olla tosi itsetuhoisessa kunnossa minut otettiin tosissaan. sen jälkeenkin vielä äitini (joka selvästi ei ymmärrä mistä on kyse) sanoi "sinun pitäisi mennä vaikka afrikkaan ja nähdä mitä oikeat ongelmat ovat". joopa joo... sitä on selvästi vaikea ymmärtää että ihmisellä voi olla päällisin puolin kaikki hyvin ja silti voi sairastua.
joskus on hyvä tunnustaa oma voimattomuutensa sairauden edessa ja hakea apua muilta.
tämä varmaan riippuu työnantajastasi mutta itselläni on ollut sellainen tilanne, että työterveydenhuolto on järjestetty yksityisessä firmassa ja hyvin onkin järjestetty! kun tilanne kävi kestämättömäksi niin marssin sinne ja sitten alkoikin tapahtua: ensin työterveyslääkärille ja hän ohjasi nopeasti eteenpäin sekä psykiatrille että psykologin juttusille. koen, että minusta on pidetty hyvää huolta enkä joutunut jonon jatkoksi moneksi kuukaudeksi vaan tilanne saatiin hallintaan nopeasti.
lisäksi ihan tavallinen työterveyslääkäri voi määrätä masennuslääkityksen. itse halusin vielä varmuudeksi erikoislääkärille että tilanne kartotetaan perin pohjin.
ja jos olet tyytymätön työterveyshuoltoosi niin ei yksityinen ihan hirveitä maksa. jonkin verran toki mutta sen verran kannattaa omaan hyvinvointiinsa panostaa. vähemmän kuin vaikkapa naisten kampaajakäynti:)
tsemppiä!
Kyllä vain työterveyslääkärit osaavat nykyään jo auttaa ja tarvittaessa konsultoivat psykiatria, saat varmaan lähetteen. Minun työpaikkani maksaa kaksi kertaa vuodessa erikoislääkärimaksun.
Niin, voihan sinne yksityiselle mennä omilla rahoillaankin vaikka onkin kunnan velvollisuus järjestää hoito.
Jos ei sinun työpaikkasi työterveydestä sellaista apua löydy, niin ei kun terveyskeskukseen ja sieltä ohjaavat sitten erikoissairaanhoitoon.
Älä hyvä ihminen enää ainakaan pitkitä asiaa, kyllä apua löytyy.