Pyhäjokiseutu kertoi että Haapavesi nostaa veroäyrin 20%:iin koska erikoissairaanhoidon kulut ovat räjähtämässä käsiin. Hoopokin hoksaa ettei tämä riitä, lähivuosina on tulossa lisää veronkorotuksia sekä muita säästöjä, kouluja lakkautetaan lisää (tästä on muuten jo keskusteltu). Ja kaupunginjohtaja jättää uppoavan laivan... katsokaapa vaan niin kaupunginjohtajan paikka täytetäänkin virkavapaan jälkeen eri henkilöllä kun nykyinen viranhaltija hakeekin paikkaa muualta...
Veroäyri nousee
22
1402
Vastaukset
muissakin alueen kunnissa ja kaupungeissa.
- Läminnäinen
Että taida ymmärtää miten paljon vuosien saatossa kaikki valitukset ovat maksaneet kaupungille. Jos kävisittä töissä tahi etes jossain koulutuksessa paikkakunnan ulkopuolella, missä joutuisitta tapaamaan ihmisiä noin sadan kilometrin säteellä Haapavedestä, niin näkisittä miten ne nauraa meille. Ei sellaista asiaa, mistä ei joku jonkin näköistä valitusta nosta. Se ei kuulu kehittyvään yhteiskuntaan. Joskus pitäs olla myös tyytyväinen siihen mitä saa ja mitä paikkakunnan päättäjät meidän eteen tekee. Se on sivistysvaltion merkki.
- ikäisenä
j.jussiW-T kirjoitti:
olevien tarvitse enää töissä kulkea.
sinä pääsit eläkeikään.
- alkaa sitten
j.jussiW-T kirjoitti:
olevien tarvitse enää töissä kulkea.
valittaa, kun ei oo enää muutakaan tekemistä?
alkaa sitten kirjoitti:
valittaa, kun ei oo enää muutakaan tekemistä?
tehnyt yhtään kunnallisvalitusta ja enkä meinaa tehdä jatkossakaan.
- pastoilla
j.jussiW-T kirjoitti:
tehnyt yhtään kunnallisvalitusta ja enkä meinaa tehdä jatkossakaan.
valitat jatkuvasti ja parjaat syyttä ihmisiä.
pastoilla kirjoitti:
valitat jatkuvasti ja parjaat syyttä ihmisiä.
kunnallista organisaatiota.
- on sellainen
j.jussiW-T kirjoitti:
kunnallista organisaatiota.
orkanisaatio, tiijäkkö etes.
- on sellainen kun
j.jussiW-T kirjoitti:
jälkeen jäänyt.
et osaa selittää.
- osaa kuin
j.jussiW-T kirjoitti:
sellainen.
räksytää kun sulta kysyy asioihin perusteluita.
osaa kuin kirjoitti:
räksytää kun sulta kysyy asioihin perusteluita.
räksyttäjä olet sinä itse.
- et osaa
j.jussiW-T kirjoitti:
räksyttäjä olet sinä itse.
muuta kuin toistaa toisten kirjoituksia, se on sitä juoruamista.
- asiat meillä
hyvin ole, mutta kuitenkin loistavasti sinun kotipitäjääsi verrattuna.
Kokonaan toinen juttu ovat Pyhäjokiseudun kirjoitukset, milloin niissä on muka joku totuuden siemen ollut?- ei ole
kaksinen paikka, tämä Haapavesi nimittäin, pahanen kirkonkylä vaan.ja kyllä pyhäjokiseutu kirjottaa asiaa, meinaatko ettei veroäyri nouse?
- ETTÄ ÄYRIT
NOUSEE, VUOJEN PÄÄSTÄ NOSTETAAN LISSÄÄ. HAAPAVES ANOO KÖYHÄINAPUAKIN VALTIOLTA MUTTEI TAIJA SAAHA.
- kunnat anovat
ETTÄ ÄYRIT kirjoitti:
NOUSEE, VUOJEN PÄÄSTÄ NOSTETAAN LISSÄÄ. HAAPAVES ANOO KÖYHÄINAPUAKIN VALTIOLTA MUTTEI TAIJA SAAHA.
tuota ns. köyhänapua, jota Haapavesi ei ole saanut vuosiin.
On otettava huomioon, että esim. Ylivieska, Oulainen, Nivala ja Haapajärvi ovat saaneet sitä viime aikoina joka ikisessä jaossa, jotkut jopa useampia kertoja vuodessa!
- kertoi P-jokiseutu,
en ole huomannut?
- siinä lehdessä
mitään sellaista nähnyt!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14510820
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485393Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p414135Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323612Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352664Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591582Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981577Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?741435Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311396