1,9 TDI:n kaupunki-

kulutus???

Kyssäri kaikille 1,9 tdi-kuskeille pk-seudulla: mitä autonne vetää naftaa sataselle ns. ruuhkaisessa taajama-ajossa pk-seudun ruuhkissa? Haussa juopon bensavehkeen tilalle diselpeli ja volkkari kiinnostaisi eniten.

10

2287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aatu

      Auton koosta riippuen keskikulutus 5-6l litraa sataselle.

      • WAC

        otapa ne volkkarilasit pois silmiltä


    • The Rat

      Riippuu täysin missä ajaa.

      Kun esim. eilen painelin neljän ruuhkassa kotia päin, onnistuin valitsemaan reitin niin, että oikeastaan vain ykköskehällä oli sitä ruuhkaa. Kulutus noin 5,7 l/100 ajotietsikan mukaan.

      Jso manskulle lähden seisomaan, nousee kulutus jonnekin 6-7 l/100 luokkaan.

      Pahimmillaan minulla on ollut talvella noin 15 kilsan ajon jälkeen kulutus melkein 10 l/100. Kovalla pakkasella, ilman lisälämmitystä ja hirveä ruuhka (lopuksi vähän moottoritieajoa, joka ehkä hieman vielä tiputti tuota kulutusta).

    • 4Motion

      Mulla on 1,9 96kw 4Motion variantti Golffi vm 2003 ja se kuluttaa Espoo-Hki Vallila välillä semmosta 6l/100km tai vähän alle kun joutuu välillä maskullakin seisoo. Maantieajossa pienin kulutus on ollut 4,6l/100km.

      Koska kaupungissa joutuu usein pysähtyy ja lähtee niin halusin automaatin. Valitettavsti VW:llä ei ole ainkaan kohtuuhintasita nelivotoa jossa automaattivaihteisto, niin päädyin Suzuki Lianaan joka oli mielstäni edullinen nelivetoinen automaattivaihteinen kulkuväline. Ihan muka työmatka-ajossa, mutta kalliiksi tulee. Kulutus on nimittäin hirveä, jos yrittää oikein kevyellä kaasulla ajela niin pääsee työmatkaajossa 9-10l/100km kulutukseen, suurin tankkausvälin kulutus on pyörinyt 12l tuntumissa ja mienin maantiekulutus 8,ll/100km.

      Muuten mukava laite työmatkaajoon, mutta jos lähden pidemmälle matkalla, niin kyllä otan Golfin käyttöön. Liana ei edes kulje mihinkään, maantiellä saa olla pitkä suora jos ohi tahtoo, Golffissa tuntuu, että joku potkaiseen takapuskuriin kun painaa kaasujoljinta.

      jos uudesta Variantti Golffista tulis 2,0l TDI nelivetoisena ja automaattivaihteisena niin se olis elämäni auto. Heti menisin kauppaan tilaamaan sellaisen.

      • 4-vetoa???

        Mihin tarttet espoossa-hesassa oikein nelivetoa? Ja vika-altista tekniikkaa.


      • yhtään missä kunnossa
        4-vetoa??? kirjoitti:

        Mihin tarttet espoossa-hesassa oikein nelivetoa? Ja vika-altista tekniikkaa.

        tiet on talvella kun miljoona henkilöautoa kiillottaa jokaisen risteyksen peilipinnalle? Nelivedolla pääsee liikkeelle.


      • edftrgyu
        4-vetoa??? kirjoitti:

        Mihin tarttet espoossa-hesassa oikein nelivetoa? Ja vika-altista tekniikkaa.

        Itse olen juuttunut Käpylässä lumeen, vaikka alla oli Landcruiser. Edes molempia lukkoja käyttäen en päässyt liikkeelle, mutta kai se on sitten niin että kaupungille on liian kallista aurata syrjäkatuja. Onneksi ei ollut pakko saada sitä heti irti ja parin päivän päästä vesisade sulatti puolet lumista.

        Miten muuten neliveto on mielestäsi alttiimpaa vioille. Yleensä ne on tehty paremmin kun oletuksena on että joutuvat hankaliin olosuhteisiin.


    • vaikka toinen merkki

      Tankkausten mukaan laskettu keskikulutus 5,48l/100km tähän mennessä ajetuille 17500 ensimmäiselle kilometrille. Puolet matkaa ja toinen puoli työmatka/taajama-ajoa pääkaupunkiseudulla ja sen liepeillä.
      (Auto: Skoda Octavia Combi Elegance 1.9 TDI 12/06)

    • +-+-+-+-+-+-++-+-+

      EU-kulutus kaupunki:

      Golf 1.9 6,5l/100
      Astra 1.9 7,4l/100
      P307 1.6 6,0l/100

      ...ja noihin jonkin verran "todellisuuslisää".

      Eli ruuhka-ajossa 7-9 l/100km.

      Joskus takavuosina tuli ajettua jonkin verran erittäin raskasta kaupunkiajoa TD Escortilla. Suurimmillaan kulutus (talvella) oli n. 15 l/100km.

      • diesel maistuu!!

        jaan lehtiä touranilla 1.9 TDI 103kw Dsg automat., en rälläile enkä kyllä konttaakkaan niin kulutus n. 10.5 -11 ltr. nautinnosta mielellään maksan ja ajelen ennemmin kuin jollain vanhemmalla autolla. normaali matka-ajossa kulutus n. 5.5ltr. ja seka ajossa 8 pintaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4168
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3137
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe