olen ostamassa käytettyä, pari vuotta vanhaa hatchback-corollaa. Muuten jo mieleinen löytyikin, mutta tuulilasissa on särö. Paljonko tuulilasin vaihto noin suunnilleen maksaa? MIetin vaan, että minkälaista tarjousta autosta jättäisin.
En ole viemässä vaihtoautoa ja kyseisestä autosta pitäisi vaihtaa tuulilasi ja lisäksi asentaa kaapelointi sisätilalämmitintä varten. Minkälaista tarjousta ehdottaisitte? 5% hinnasta pois ja tuulilasi kaapelointi kaupan päälle?
tuulilasin vaihto
6
8451
Vastaukset
- AE111
Jos lasissa on sadetunnistin ja haluat sellaisen jatkossakin pitää, niin silloin maksaa hunajaa, luokkaa 400-900e lasista riippuen.
Lasi kannattaa vaihdattaa jossain lasiliikkeessä. Useimmat merkkiliikkeetkin tekevät niin, koska lasiliikkeissä on paras ammattitaito ja varustus. Mutta ottavat vain välistä omansa. Kaveri vaihdatti Eräässä monimerkki-Volvomyymälässä tuulilasin. Jälki oli todella karmeaa. Siellä ne tekivät sen itse.
Tuo johdotusjuttu on makuasia. Itse ehkä tinkisin mahdollisimman paljon pois hinnasta sellaisenaan ja veisin jonnekin pajalle tai tekisin jopa itse sen johdotuksen -> halvempaa. Lasi sitten lasiliikkeessä. Näin siis jos haluaa mahdollisimman halvalla päästä. Vaivattompaa on toki tehdä toisin. - mene ja tiiä sitten ..
Jos sinun EI ole pakko saada juuri sitä autoa heti tänään niin tee "huono" tarjous (siis oletan että olet käteisasiakas eli ei vaihdossa mitään)
Esim: Autossa lappu 13.900 tarjoa 12.000 ja pitää olla uusi lasi, piuhat JA seuraava huolto tehtynä. MUTTA muista että saatat olla nopeastikkin auton uusi omistaja! :) - corolla05_
Itse vaihdatin tuulilasin lasivakuutuksen omavastuulla (150e), mutta ilman vakuutustakin hinta olisi ollut vain 290e työt lasi. Tämä siis Tampereen Tampereen tuulilasimyynnistä. Jälki oli hyvää, kaikki tiivisteet yms vaihdettiin. Kannattaa kysellä paikallisista putiikeista, Toyotalla vaihto olisi ollut vajaa 700e.
Sisähaaran laitto AD-huollossa maksoi 2v sitten muistaakseni n. 80e osineen.- tuulilaseista
vaihdetaan aina tiiviste, joissain merkeissä täytyy vaihtaa kaikki lasin listoitukset. Että näin.
- Pekempi
tuulilaseista kirjoitti:
vaihdetaan aina tiiviste, joissain merkeissä täytyy vaihtaa kaikki lasin listoitukset. Että näin.
näissä uudemmissa Corollissa ole joku erikoinen ääntä eristävä kerroslasi! Mahtaa olla vielä kalliimpi mitä normaali laminoitu versio?
- PK-seudulla
-04 HB t.lasi ilman tunnistimia 230€ asennettuna ja uusia tiivisteitä ei tarvittu. Uusien tiivisteiden tarve corollan kohdalla tulee, jos lasi joudutaan repimään väkisin tai lasi on jo kertaalleen vaihdettu. Toyotalla olisi maksanut yli 600€.
Onko lasin särö pahassa paikassa? Jos ei näkökentässä niin antaisin olla ja tinkisin hinnasta lasin hinnan. Kiveä lentää etenkin talvisin niin paljon, että vaihtaisin vasta kun "pakko".
Sisähaara ei juurikaan kustanna eli sen saat helposti ja vaivattomasti kaupanpäälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273623- 412459
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut362304Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s72067Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431572- 381539
- 141342
- 1271302
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2661285Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451275