olen ostamassa käytettyä, pari vuotta vanhaa hatchback-corollaa. Muuten jo mieleinen löytyikin, mutta tuulilasissa on särö. Paljonko tuulilasin vaihto noin suunnilleen maksaa? MIetin vaan, että minkälaista tarjousta autosta jättäisin.
En ole viemässä vaihtoautoa ja kyseisestä autosta pitäisi vaihtaa tuulilasi ja lisäksi asentaa kaapelointi sisätilalämmitintä varten. Minkälaista tarjousta ehdottaisitte? 5% hinnasta pois ja tuulilasi kaapelointi kaupan päälle?
tuulilasin vaihto
6
6558
Vastaukset
- AE111
Jos lasissa on sadetunnistin ja haluat sellaisen jatkossakin pitää, niin silloin maksaa hunajaa, luokkaa 400-900e lasista riippuen.
Lasi kannattaa vaihdattaa jossain lasiliikkeessä. Useimmat merkkiliikkeetkin tekevät niin, koska lasiliikkeissä on paras ammattitaito ja varustus. Mutta ottavat vain välistä omansa. Kaveri vaihdatti Eräässä monimerkki-Volvomyymälässä tuulilasin. Jälki oli todella karmeaa. Siellä ne tekivät sen itse.
Tuo johdotusjuttu on makuasia. Itse ehkä tinkisin mahdollisimman paljon pois hinnasta sellaisenaan ja veisin jonnekin pajalle tai tekisin jopa itse sen johdotuksen -> halvempaa. Lasi sitten lasiliikkeessä. Näin siis jos haluaa mahdollisimman halvalla päästä. Vaivattompaa on toki tehdä toisin. - mene ja tiiä sitten ..
Jos sinun EI ole pakko saada juuri sitä autoa heti tänään niin tee "huono" tarjous (siis oletan että olet käteisasiakas eli ei vaihdossa mitään)
Esim: Autossa lappu 13.900 tarjoa 12.000 ja pitää olla uusi lasi, piuhat JA seuraava huolto tehtynä. MUTTA muista että saatat olla nopeastikkin auton uusi omistaja! :) - corolla05_
Itse vaihdatin tuulilasin lasivakuutuksen omavastuulla (150e), mutta ilman vakuutustakin hinta olisi ollut vain 290e työt lasi. Tämä siis Tampereen Tampereen tuulilasimyynnistä. Jälki oli hyvää, kaikki tiivisteet yms vaihdettiin. Kannattaa kysellä paikallisista putiikeista, Toyotalla vaihto olisi ollut vajaa 700e.
Sisähaaran laitto AD-huollossa maksoi 2v sitten muistaakseni n. 80e osineen.- tuulilaseista
vaihdetaan aina tiiviste, joissain merkeissä täytyy vaihtaa kaikki lasin listoitukset. Että näin.
- Pekempi
tuulilaseista kirjoitti:
vaihdetaan aina tiiviste, joissain merkeissä täytyy vaihtaa kaikki lasin listoitukset. Että näin.
näissä uudemmissa Corollissa ole joku erikoinen ääntä eristävä kerroslasi! Mahtaa olla vielä kalliimpi mitä normaali laminoitu versio?
- PK-seudulla
-04 HB t.lasi ilman tunnistimia 230€ asennettuna ja uusia tiivisteitä ei tarvittu. Uusien tiivisteiden tarve corollan kohdalla tulee, jos lasi joudutaan repimään väkisin tai lasi on jo kertaalleen vaihdettu. Toyotalla olisi maksanut yli 600€.
Onko lasin särö pahassa paikassa? Jos ei näkökentässä niin antaisin olla ja tinkisin hinnasta lasin hinnan. Kiveä lentää etenkin talvisin niin paljon, että vaihtaisin vasta kun "pakko".
Sisähaara ei juurikaan kustanna eli sen saat helposti ja vaivattomasti kaupanpäälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624303Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653506Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1551829Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251714Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991447Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18865Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235864en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115855