Oireeton raskaus ja km

asiaa pohdiskeleva

Onko kellään ollut oireetonta tai hyvin vähäoireista raskautta, joka olisikin yllättäen päättynyt keskenmenoon siis myöhemmin kuin esim. rv 15? Eli onko keskenmenon kokeneilla usein myös vaikea raskausaika eli vuotoja usein, kovia kipuja, lääkärissä ravaamista tms., vai onko niillä mitään tekemistä keskenään?

Anteeksi, että availen vanhoja haavoja.

5

1406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alkup.

      ei-palautteesta päätellä, että tällaista ei tapahdu eli yleensä niillä, joilla on ollut km, on ollut myös "vaikea(hko)" raskaus?

      • angelina_84

        Valitettavasti en osaa vastata kysymykseesi, sillä en ole raskautunut "kunnolla" vielä lainkaan.

        Minulla on 2 keskenmenoa takana rv 5 5 ja 11 3 ja molemmat alkoivat niukalla ruskealla vuodolla, toinen vuoti spontaanisti ulos, toinen saatiin ulos lääkkeiden avulla.

        Toivottavasti mahdollinen tuleva raskauteni ei olisi vaikeahko sen vuoksi, että olen saanut keskenmenon.


      • alkup.
        angelina_84 kirjoitti:

        Valitettavasti en osaa vastata kysymykseesi, sillä en ole raskautunut "kunnolla" vielä lainkaan.

        Minulla on 2 keskenmenoa takana rv 5 5 ja 11 3 ja molemmat alkoivat niukalla ruskealla vuodolla, toinen vuoti spontaanisti ulos, toinen saatiin ulos lääkkeiden avulla.

        Toivottavasti mahdollinen tuleva raskauteni ei olisi vaikeahko sen vuoksi, että olen saanut keskenmenon.

        vastannut kysymykseeni, niin sinnepäin. Toivottelen kovasti onnea uuteen yritykseen ja toivottavasti nyt sitten pysyy matkassa loppuun asti.


      • Vanha rouva
        alkup. kirjoitti:

        vastannut kysymykseeni, niin sinnepäin. Toivottelen kovasti onnea uuteen yritykseen ja toivottavasti nyt sitten pysyy matkassa loppuun asti.

        Mun aikanaan kaikkein vaikeimman raskauden tulos lähtee tänäsyksynä yliopistoon, eli mulla ainakin on ollut merkkinä että jos oireita on on ainakin sikiökin. Tämän raskauden aikana vuodin ekan kerran n.7 viikolla, viikolla 12 tuli todella runsasta vuotoa joka valui suihkussakin pitkin lattioita. Ultrassa kuitenkin sikiö heitteli kuperkeikkoja. Viikolla 15 oli taas runsasta vuotoa ja kipuja. Lapsi syntyi aikanaan viikolla 35, oli alle kahden kilon mutta erittäin reipas ja terhakka. Neljäs raskauteni oli täysin oireeton ja se tulikin kesken viikolla 7. Kaikki tuli ulos kotona joten se jäi selvittämättä mikä oli syy. Viides raskauteni myös erittäin vähäoireinen ja oli kohdunulkopuolinen.


    • taitaa...

      olla aikalailla henkilöstä kiinni, mulla kun ei ole kummaltakaan ollu minkäänlaisia vaivoja ja kummatkin synty terveinä ilman sen kummempaa tuskailua... kesken on tullu pari kertaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      29
      1706
    2. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      50
      798
    3. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      68
      737
    4. Miksi sitä miestä tuijotetaan joka paikassa

      Onko maine jonkinlainen?
      Ikävä
      108
      711
    5. Kuka varasti Sisun rahat

      Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!
      Sysmä
      7
      641
    6. Ajattelen sinua

      vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu
      Ikävä
      27
      560
    7. Taas on Festarit ohi ja saatu toisten muijia kylläseksi asti

      2 päivää täyttä jytinää ja rytkettä kyllä kelpaa vielä Kaupunkin tukemana.
      Parkano
      14
      538
    8. Miten sulla on niin kaunis

      Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t
      Ikävä
      25
      533
    9. Olen työtön ilman työnhakuvelvoitetta

      Saan 600e/kk. En voi tehdä töitä. En osaa laittaa ruokaa. En pysty kävelemään tai olemaan jalkeilla tuntia pidempään.
      Ikävä
      138
      435
    10. Porukkaa ku pipoa

      Olipas iloinen yllätys kun kiertelin ja kaartekin autolla koko päivän pitkin ähtäriä joka paikassa väkeä, leirintäalueel
      Ähtäri
      27
      426
    Aihe