Eli miten toimitaan? Kysymyksessä ei ole sentään auto, kirjahylly, hevonen jne. vaan esim. kookas posliiniruukku joka ei mahdu matkalaukkuun. Kiitos.
Hankalan/kookkaan matkamuiston tuominen Suomeen Italiasta?
4
1042
Vastaukset
- ota yhteyttä
mutta ota yhteyttä lähinpään Finnairin Cargoon niin saat asian kuntoon. Ei nyt sentään vaan sinä viet ruukun sylissä koneen sisälle ja laitat sen istuimen alle jos mahtuu. Jos ei niin pidät sitten sylissä.
Saattaa tulla pitkä lento?- Paris Kunta
Siis käsimatkatavaroiden lisäksi saa viedä tällaisia kookkaita esineitä lentokoneeseen, vaikka käsimatkatavarana olevan laukun enimmäismitat ovat tarkasti määritelty?
- viedä!
Paris Kunta kirjoitti:
Siis käsimatkatavaroiden lisäksi saa viedä tällaisia kookkaita esineitä lentokoneeseen, vaikka käsimatkatavarana olevan laukun enimmäismitat ovat tarkasti määritelty?
Käsimatkatavaramääräysten puitteissa voi tavaraa matkustamoon viedä. Muut laitat ruumaan -huom. mahdollinen ylipainomaksu! Voit tietysti kysellä lentoyhtiöstä rahtimahdollisuutta...
- saa viedä
Paris Kunta kirjoitti:
Siis käsimatkatavaroiden lisäksi saa viedä tällaisia kookkaita esineitä lentokoneeseen, vaikka käsimatkatavarana olevan laukun enimmäismitat ovat tarkasti määritelty?
Joudut laittamaan sen ruumaan, jos mene käsimatkavara mittoihi, jolloin sinulla ei sen lisäksi saa sitten olla muuta käsimatkatavaraa. Jos taas laitat ruumaan, niin saattaa mennä rikki. Eli todellisuudessa ei taida olla muita vaihtoehtoja kuin järjestää sille kuljetus, laivalla, lentokoneella ym. Ota yhteittä johonkin kansainväliseen kuljetusfirmaan ja kysy paljonko tulisi maksamaan. Kannattaako ehkä kuitenkin jättää vain se sinne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3884313Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1151638- 1351464
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko691194Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔701028Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151026Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise12957- 38920
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60915- 65901