Monimuoto-opiskelu

Neuvoja pliis

Sain yllättäin tiedon, että olen saanut ammattikorkeakouluun opiskelupaikan. Opiskelu tapahtuu monimuotoisena ja kestää 3,5 vuotta ( sosionomi).

Nyt tulikin sitten rahoitusongelma, kun ns. vakituinen työni loppui ja jouduinkin työttömäksi. Voiko monimuoto-opiskelija saada normaalia opintotukea, minulle se ei oikein selvinnyt noita Kelan sivuja tutkiessani.

9

7342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maikku L

      asia koulusta..jos opiskelu päätoimista saat opintotukea..monimuoto opiskelu voi sitä olla...
      Jos se katsotaan opiskeluksi, mikä ei estä työnhakua, voit saada työttömyyskorvausta..

    • ...

      Päätoimiseen opiskeluun saa opintotuen.Itse opiskelen monimuotokoulutuksella ja tuet tulee kuten päiväopiskelijoillekin.

    • kdkd

      Käsittääkseni amk-tutkintoon tähtäävä koulutus on aina sellaista, että silloin ei saa työttömyyskorvausta, vaan opintososiaalisia etuja. Oli opiskelu sitten monimuotoista tai päätoimista.

    • Almiira

      kysele työkkäristä ( kelasta), onko mahdollista saada työmarkkinatukea. Koska vakkariduuni loppui? Siis, opiskelin itse monimuotoisena ja useat olivat sen rinnalla töissä. Ja jos ihminen joutui työttömäksi, sai hän työmarkkinatukea. Minä joka olin ollut työtön ennen opintoja, putosin opintotuelle.

    • katsotaan myös

      koko päiväseksi opiskeluksi kuten minulla ja saan 640e kk koulutus tukea koska työ historiaa takana 10.v eli jos työ historiaa läytyy niin saat isomman rahan ja jos ei niin sit saa perutuen eli onko tänä päivänä n.219e kk.

      • Maikku L

        Monimuoto opiskelua ei aina katsota koko päiväiseksi..Se on ihan kiinni koulutuksesta.Päivien määrästä.Työvoimatoimisto käsittelee asian, jossain kokouksessa ja sieltä sitten tulee päätös.
        Jos ei kuukaudessa ole montaa opiskelu päivää, ei se voi olla esteenä työnteolle tai jos opiskelu on iltaisin.Itsekkin olen saanut työmarkkina tukea opiskellessani..


      • Almiira

        Aiemmin opiskelin amk:ssa monimuotoisena, 4 iltaa/viikko, se ei oikeuttanut työmarkkinatukeen, mutta sain opintotukea. Nyt opiskelen taas amk:ssa 3 pv/kk, mahdollisesti olisin oikeutettu työmarkkinatukeen, sillä en saisi opintotukea.


    • JJM

      Kyllä voi, kun monimuoto- opiskelu on kokoaikaista. Kipin kapin AMK:n opintotoimistoon ja asia kuntoon.

      • JJM

        Mikäli haluat selvittää mahdollisuutesi saada opintojesi ajalta työttömyysturvaa, sinun on oltava yhteydessä työvoimatoimistoon ennen opintojen alkua. Olennaista on tällöin se, että opinnot eivät ole päätoimisia. Tarvitaan oppilaitokselta tästä selvitys. Asia menee työvoimatoimikuntaan, joka tekee päätöksen. On tapauksia, että opinnot tulkitaan päätoimisiksi vaikka ne eivät sitä olisikaan. Katsotaan siis, että et ole opintojesi aikana työmarkkinoiden käytettävissä. Jos sinulta löytyy 10 vuoden työhistoria ja olet ollut muistaakseni 65 päivää työttömänä ennen opintojen alkua, sinulla on oikeus opiskeölla työttömyysturvalla tai jos työvoimahallinto ostaa sinulle paikan em. koulutuksesta (tämä jälkimmäinen ei liene realismia)HUOM. kaikki päätökset työvoimapoliittisista etuuksista tulee aina tehdä ennen toiminnan aloittamista, tässä tapauksessa ennen koulutuksen aloittamista.

        Todennäköisin vaihtoehtosi on päätoiminen monimuoto- opiskelu ja ihan normaali KELAN opintotuki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18374
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      56
      5262
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4897
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      28
      4804
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4630
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      76
      4525
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4093
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3735
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      40
      3024
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2729
    Aihe