Olen lueskellut odotus-aiheisia palstoja nyt reilut puoli vuotta ja yksi asia alkaa todellakin tökkiä: aina tulee joku kyselemään että "mahdanko olla raskaana kun mulla on outo menkkamainen tunne vatsassa, huimaa, oksettaa, olen vittuillut miehelleni pari viimeistä päivää ja muutenkin on ihan olo että olisin raskaana. Nyt menossa kp 20/28, mutta voihan niitä oireita tulla näin aikaisinkin."
Ei voi tulla ainakaan niin selvästi, että niistä voisi vetää mitään johtopäätöksiä!!!!
Olen hekotellut monta monta kertaa näille tapauksille, jotka ovat tuntevinaan ties mitä oireita vaikka se biologisesti on täysin mahdotonta.
Miksi ette hyvät naiset rauhassa odota kuukautisten alkamispäivään ja tee testiä? Silloinhan se asia selviää.
(Eikä niitä testejäkään kannata tehdä viikkoa ennen kuukautisten oletettua alkamispäivää vaan ennemmin päivä, pari sen jälkeen, niin ei tartte ihmetellä "haamuja" ja "viivan paikkoja".)
Suoraa puhetta!
13
1455
Vastaukset
- Toinen kyllästynyt
Olen täsmälleen samaa mieltä! Täälä kysellään tuntemuksista vaikka helpointa olisi ostaa se testi ja pissiä tikkuun! siitä sen vastauksen saa eikä kyselemällä täällä olenko raskaana.
- Justtiina
Niin, ja sitten jos se testi vaikka tehdäänkin niin sitten spekuloidaan testimerkin luotettavuutta ja roskishaamuja ynnä muuta =)
Kysellään näkykö muilla tulos heti kun menkat myöhässä vai pitikö odottaa kauemmin, voiko silti olla raskaana vaikka testi negaa ja sitä rataa.
Eikös se niin mene että jos seksiä harrastaa niin aina voi olla raskaana? Testillä se selviää. Jos ei muu auta niin tehdä testi muutaman päivän välein sen jälkeen kun menkat jo myöhässä niin eiköhän se ala selviämään.
Harvoin kai sen tietää oireista onko raskaana. Itse yritin raskautta 5 pitkää vuotta ja sitten kun se vihdoin ja viimein tärppäsi iin en koskaan olisi edes niistä kuuluisista oireista edes päätellä olevani raskaana. Ei ne kovinkaan eroa normaaleista menkkatuntemuksista. Ja epänormaaleistakaan.
En minäkään millään pahalla mutta kun ei sitä muut voi vaan tietää, kyllä se on vaan se testi tehtävä kun vastauksen haluaa. Ja tulkittava testi käyttöohjeen mukaan. Haamukin on positiivinen tulos jos se tulee sen ajan sisällä minkä testi lupaa. Roskiksesta niitä testejä ei enää toinna kaivella.
Paljon onnea kaikille raskauteen sekä sen yritykseen =) Stressaamatta =)- jokanainen
Ei voi tietää sitäkään kun synnytys käynnistyy ja täällä hermoheikot mammat kyselee että joko syntyy kun eilen tuli töhnää alapäästä ja oikeanpuolen lapaluun olevaa luomea kutittaa. Olen jo viikoilla 37 3 enkä kestä enää.
Naurettavaa teidän täällä arvostella muita kun itse kyselette ihan yhtä tyhmiä. Hävetkää. Tekopyhyyttä.
- näinikkään
toisilla kroppa heittää ihan häränpyllyä heti, kun alkaa lapsentekonpuuhat eli mielikuvitus, stressi ja hormonit lisäävät oireita entisestään. Itelläkin oli muutamana kuukautena ihan "varmoja raskausoireita" kunnes lopulta älysin, että se on vaan toi kroppa joka v***uilee. Ei se, ettenkö ymmärrä mitä kuumeilijoista tuntuu, mutta se spekulointi kannattaa jättää pois ja tehdä testi menkkojen oltua myöhässä, ei aiemmin!
- odota vaan
saat kuulla kunniasi vielä tosta viestistä,mut hyvä ku silti "usaklsit" ilmaita sitä mitä me ruhannet muut ajatellaan. Pahimmat on ne "menkat on kohta 2 vko myöhässä,olenko raskaana?" Tai ne että " harrastin eilen suojaamatonta sexiä,voiko jo tuntea raskauden".Sit ku vielä niihin vastaa jotain,nii joku tulee skitsomaan että "onko pakko olla noin ilkeä"..
Ymmärrän et joillakin on kova vauvakuume, ja senkin takia kyselee täältä noita raskausjuttuja,mutt akun fakta nyt vaan on se,että ei täällä voi KUKAAN sanoa että "joo,olet raskaana"!!
mukavata hellettä kaikille!- Sone
Ei täällä voi muitakaan faktoja kukaan sanoa. Tämä on palsta ja täällä jaetaan neuvoja ja vinkkejä. Ei neuvola eikö lääkäri. Ihan sama juttu on noitten ruoka hommien kanssa, vatvomista että söin nyt vahingossa murun homejuustoa, onkohan sikiö nyt vaurioitunut pahasti...
Jos tässä nyt alettais jaotella kuka saa kysyä ja mitä niin huhhuijaa...
Lukee vaan kiinnostavat aloitukset, niin sillä siitä selviää.
- ...
Mä en jaksa stressata tuollaisesta. Niitä kirjoituksia EI ole pakko lukea. Jokainen saa mun mielestä kysyä ihan sitä mikä mieltä askarruttaa...Eniten ihmettelen sitä, että jaksetaan jauhaa ja ihmetellä "et onpa joillakin tyhmiä kysymyksiä". Kysyjälle kysymys saattaa olla tärkeä!
Tosin jos ihmiset jaksaisivat selata kirjoituksia taaksepäin niin mm. raskausoirekyssäreihin löytyisi vastauksia. Toinen asia mitä en ymmärrä on ns. "vinoilut" kysyjille sekä ilkelyt.- tuokin!!
Olet oikeassa.Mua ne "olenko raskaana" häiritsee sen(kin) takia,että tnne tulee muutenkin niin pirusti uusia viestejä päivän mittaan,että koko sivusta rupee tökkimään.Ja vaikka en luekaan niitä viestejä,se haittaa sen takia,että hidastaa muiden viestijen lukemisen! Tosiaan,voisi selailla vähän taakseppäin ja katsoa mitä on vastattu aiemmin niihin moniin moniin viesteihin,missä pohdiskellaan samoja juttuja!
Eniten tällä palstalla vituttaa ne kusipäät jotka ilkeilevät jotain niin tyhmää ja nimittelevät muita jotka joko kysyy jotain tai kumoo toisen neuvot ja haukkuu samalla tyhmäksi! SIitä huomaa miten raskaus sekottaa joidenkin hormoonit ja pahasti,ellei sitten ole tapauksia jotka ovat jo valmiiksi luonnostaan agressiivisia häiriintyneitä ihmisiä!
Mukavaa odotusta kaikille!!
- on!!!
Nyt moni tästä varmaan loukkaantuu, mutta kun tällä palstalla on muutenkin melkeen aina ruuhkaa ja viestejä tulee niin paljon kokoajan et ei ehdi mukana.Voisi vaikka katsoa hieman ennen kun kysyy,että kuinka monta noita "olenko raskaana" viestejä jo on täällä,ja niistä sitten katsoa vastaukset,sillä ne on melkeen aina samat,että "ME EI VOIDA TIETÄÄ"!
Olen itsekin ollut siinä tilanteessa (varmaan me kaikki ollaan) et tahtois jo niiiin tehdä sen testin ja halius kuulla joltain et "oireet viittaa raskauteen" .mutta kun samat oireet viittaa myös kuukautisten alkamiseen! - niinjuurikin
Joo,mä kans oon monesti lukenu noita,että "olenkohan raskaana" juttuja ja ajatellut,että eiköhän se testillä selviä paremmin kuin täällä sivustolla.
Niin ja toi muille V****ilu/vinoilu/asiattomat vastaukset ovat kyllä aika ikävää luettavaa :(
Jos ei pysty vastaan asiallisesti niin jättää kokonaan vastaamatta mieluummin. - Sone
Vaan tyhmäksi jääpi jollei kysy. hih...
Löysätkää vähän pipoa.- Sone
Piti lisätä.
Kysymykset "olenkohan raskaana" kuuluisi ehkä paremminkin vauvakuumepalstalle, mutta moni kyselee täältä ennemmin kun löytyy kokemusta enenpi ;) - iki-vanha
sanonta on kyl nykypäivänä menettänyt täysin merkityksensä ja muuttanut muotonsa malliin: tyhmiä kysymyksiä on ja moni jää tyhmäksi vaikka kuinka saisi vastauksia.
Ihmiset on erilaisii, joillekin raskausoire, vaikka oiskin merkki lähenevistä menkoista, on se maailman suurin juttu just sillä hetkellä..
Mun mielestä vois yrittää luottaa muutamaan perusasiaan näis raskaus-hommissa:
1. Yleensä menkat jää pois, kun munasolu on hedelmöittynyt.
2. Yleensä raskaus kestää 40 vkoa.
3. Raskaustesti näyttää oletko raskaana, ei tämä palsta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2704388Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653557Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591875Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251765Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991466Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341001Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18919en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va119875Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235870