Ei kai EU-maahan matkatessa kannata ottaa matkavakuutusta sairastumisen varalle?
Mitä pitää olla mukana , että voi mennä paikalliseen terveyskeskukseen hoitoa saamaan?
Matkatavarat on sitten oma asiansa, mutta onhan lentoyhtiöilläkin vastuu tavaroiden tallessa pitämisestä.
matkavakuutus
6
3604
Vastaukset
- AINA, reissaa sitten
minne tahansa! Ethän voi tietää miten missäkin maassa sairastut, tarvitsetko kuljetuksen kotimaahan tms.
Matkavakuutus on asia jossa ei tod. kannata säästää! Itselläni on jatkuva vakuutus "päällä", tulee jatkossakin olemaan, siitä on ollut minulle korvaamaaton apu muutaman kerran.
Eihän se nyt edes maksakaan kuin pikku summan.- entinen hakija
KELAsta saa ja kannattaa (en tiedä pitääkö jopa) hakea itselle kaksi vuotta kerrallaan voimassa oleva Eurooppalainen sairasvakuutuskortti.
- matkallakin voi sairastua...
Matkavakuutus ja rokotukset kannattaa ehdottomasti olla kunnossa, matkusti sitten minne tahansa.Itselläni on jatkuva matkavakuutus, ja kalliikisi olisi tullout jos ei olisi ollut. ( On vähintäänkin maksanut itsensä takaisin).
- ammattimatkailija
EU-maassa, ilman matkavakuutusta, olet oikeutettu samaan hoitoon julkisessa terveydenhuollossa kuin ko. maan kansalaiset. Tarviset mukaan kansainvälisen KELA-kortin (saa maksutta KELAsta). Tasoeroja hoidossa ja palveluissa kuitenkin on vrt. esim. Romania, Bulgaria vastaan Itävälta tai Ruotsi. Matkavaakuutuksen turvin voit yleensä itse valita paikan, jossa sinua hoidetaan ja tarvittaessa kuljetetaan vaikka paareilla saattajan (lääkäri, sh) kera Suomeen hoitoon, jos kohdemaassa hoito ei onnistu/riitä. (Paarit, esim. lonkkamurtumatapauksessa, vie tavallisessa lentokoneessa 4:n rivin penkit eli noin 4x3=12 kertaa turistiluokan lipun hinta saattajan kulut ja palkkiot... Ei ihan halpaa!)
Matkavakuutuksesta saat apua myös, jos aiheutat vahinkoa muille tai tarvitset jostain syystä oikeusapua. Ja matkatavarathan voi kadota/vahingoittua muutenkin kuin lentomatkan aikana -varkaudet, ryöstöt, kolarit ym... Itse en kyllä matkavakuutuksessa pihistelisi!- hate
en ole kuullutkaan kansainvälisestä Kela kortista,kylläkin Eurooppalaisesta sairaanhoitokortista.Saa maksutta kelasta.Käypi EU-ja ETA maissa sekä Veitsissä. http://www.kela.fi. ammattimatkailija....???
- kun korjasit
hate kirjoitti:
en ole kuullutkaan kansainvälisestä Kela kortista,kylläkin Eurooppalaisesta sairaanhoitokortista.Saa maksutta kelasta.Käypi EU-ja ETA maissa sekä Veitsissä. http://www.kela.fi. ammattimatkailija....???
tyhmät sanani! Käynpä ensin kelassa (pienellä kirjaimella) ja lähden sitten Veitsiin (isolla V:llä)...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2232955Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell101665Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.51347- 1031216
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1251177- 751117
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531032Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581025Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717937- 135922