Olisko vai eikö olis?

Hirveän huolissaan

Olen pienestä saakka ollut herkkävatsainen. Murkkuiässä todettiin sitten laktoosi-intoleranssi.
Olen myös kova huolehtimaan, jännittämään ja pelkäämään - äiti-ihminen kun olen.
Allerginen nuha aiheuttaa usein poskiontelo-ongelmia joihin on tullut syötyä eräskin antibioottikuuri, tässä vuosi sitten 6 kuuria peräkkäin.
Olen koittanut helliä vatsaa kuurien aikana kaurapuurolla, maitohapoilla ja gefilus-juomilla. Samaan aikaan on ollut kyllä hirvittävän stressaava työ ja vaikeaksi kokemani elämänvaihe joka jatkuu edelleenkin.

Olen melkein tottunut siihen, että vatsa on ollut vuosikausia löysä. Nykyään ihan kertakaikkisen löysä, sekoaa jokaisen suupalan jälkeen.

Verikokeissa on trombosyyttiarvot laahanneet alakantissa jo vuosia. Tällähetkellä on lasko myös hiukan kohollaan (tosin olin flunssatoipilas kun kokeet otettiin). Hb on kohtalaisen hyvä.
Ja vatsa on niiiin sekaisin kuin olla voi.
Lääkäri mietti että varmaan pitäisi ottaa luuydinnäyte.

Vatsa ärtyy erityisesti mm. oluesta (ehdottomasti pahin), tuoreesta ruisleivästä, mausteista, tuoreesta pullasta, sienistä yms.
Välillä tuntuu että ruuan ajatteleminenkin kuplii ja kirvelee suolissa.

3

1189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Patuliina

      Minulla todettiin keliakia kolmekymmentä vuotiaana. Olen ollut ennen kouluikää tutkimuksissa ja sairaalassa kalpeuden ja väsymyksen takia. Olin 98 centtimetriä pitkä seitsemän vuotiaana, siis alle metri. Murrosiässä kärsin anemiasta. Kahden lapsen syntymän jälkeen nukahtelin pitkin päivää ja anemia paheni. Minua alettiin tutkia tarkemmin ja ohut suoli tähystettiin. Selvä keliakia, totesi lääkäri. En ole kärsinyt mistään vatsavaivoista. Veriarvot saatiin kuntoon ja olen virkeä. Noudatan luontaisesti gluteenitonta ruokavaliota. Se ei ole mikään ongelma. Ruoka- ja leivontaohjeet muutan kokoperheelle sopivaksi. Vissyyn tehdyt letut ovat herkkuani. Vehnäjauho korvataan tummalla gluteenittomalla tai jollain keliaakikolle sopivilla jauhosekoitteilla. Esim. kaura/maizena/tummajauhoseos/riisijauho ovat hyviä vaihtoehtoja.

    • on vastata, mutta...

      Sinuna vaatisin otettavaksi keliakialabrakokeet keliakian poissulkemiseksi. Jos Sinulta on otettu vain jonkinlainen verenkuva, jos sitäkään, niin keliakiakokeet labrassa sujuvat näppärästi ja pyydät otattamaan "keliakiapaketin", jossa tilaasi mitataan erilaisilla kokeilla. Samaan syssyyn voisi myös katsoa, oletko allerginen jollekin viljalle. Yleensä nämä kaikki kokeet otetaan, jos vaadit lähetteen sisätautien pkl:lle. Vai oletko jo nyt sisätautien pkl:lla hoidossa? Tähystys Sun kohdallasi toisi huikeasti tietoa monelta kantilta.

      Lasko on yleensä sellainen tulehdusmittari, joka hinaa perässä. Toisin sanoen Sulla pitää olla tulehdusta pidempään, ennenkuin se nousee. Eri asia on sitten se, onko Sulla luontaisesti aina korkeahko lasko? Muistatko, mitä se on ollut esim. pari vuotta sitten? - Meidän suvussamme keliakian yksi todellinen oire on ollut aina vaan kurjemmaksi käyvä lasko. Isälläni se huiteli lopulta sadan (100) tienoilla, itselläni keliakia todettin laskon ollessa noin 50. Isäni hemoglobiini-arvo keliakian toteamishetkellä oli järisyttävän matala, noin 75!, mutta minulla hemoglobiiniarvot ovat aina olleet hyvät, oli sitten hoitamaton keliakia tai hoidossa oleva keliakia. Nyt pitää taas paukuttaa, että tämä on hyvin, hyvin henkilökohtaista, mutta jos suvussa on ollut tällaisia tapauksia, niin miettisin asiaa keliakian pohjalta. Onko suvussasi keliakiaa? Jos on, niin keliapaketti on ehdottomasti otettava. Sen määrää käypä hoitosuositus tällä hetkellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      127
      2832
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      56
      1855
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      80
      1795
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      297
      1733
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1624
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1312
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1299
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      111
      1176
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1092
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe