Combat Hapkido

XCXCXC

Hapkidossa on paljon vahvuuksia jos niitä painotetaan ja karsitaan kikailua, silloin jää aikaa itsepuolustuksen harjoitteluun. Combat Hapkidossa on tehty juuri niin. Lajin kehitystyössä ovat olleet huippuosaajat matto ja asetekniikoissa jolloin vuosien aikana kehittyi ihan varteenotettava hypridilaji itsepuolustuskäyttöön. Hienoa huomata, että perinteisen lajin pohjalta kehitetty laji on toimiva. Perinteiset lajit pitävät sisällään hyvin paljon osaamista. Combat hapkido on ns. päivitetty versio nykypäivään. Sisältöä todella paljon, ei lopu ideat ensimmäisen kahden vuoden aikana niin kuin helposti käy nopeasti kehitetyissä itsepuolustslajeissa. Nopeasti kehitettyjen lajien tarkoitus on omaksua nopeasti asiat kun aikaa ei ole perehtyä lajin saloihin pidempää aikaa. Combat antaa puolustusvalmiuksia lyhyessä ajassa, mutta opittavaa riittää moniksi vuosiksi, ei tarvitse keksiä uutta heti perään. Lajilla on siis varastossa opittavaa helposti vaikka 10 vuodeksi.
Perinteiset lajit toimivat jos omistautuu koko elämällään lajiin, silloin kykenee käyttämään laajaa tekniikkaskaalaa itsepuolustukseen, mutta se vaati myös lahjakkuutta. Combat Hapkidossa hieman lahjattomampikin oppii itsepuolustusta, koska lajin painotus on vain ja ainoastaan siinä. Siis aikaa ei kulu perinteisiin rituaaleihin ja akrobaattisiin harjoitteisiin vaan yksinkertaiseen ja realistiseen itsepuolustukseen. Tässä on näkyvin ero Combatin ja muiden hapkidotyylien välillä. Laji kehittäjällä on perinteisessä tyylissä myös 8 dan arvo, eikä hän moiti sitä. Se olisi omille kintuilleen kusemista, koska sieltä tietotaito on ammennettu. Perinteiden noudattaminen on ihan ok jos tarkoitus on opetella perinteistä tapaa ja vaalia niitä. Tämä oli Combat Hapkidon kehumista, koska pidän lajista todella paljon. Kaksi vuotta harjoittelua takana ja into harjoitteluun vain kasvaa.

5

1514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Ville-

      Combat hapkido on kehitetty itsepuolustuskäyttöön piste. Lajiin on jäänyt nimi Hapkido vain koska se on kehitetty sen pohjalta. Hapkidoksi sitä kutsutaan vain sen vuoksi. Listaisin Combat hapkidon puhtaasti itsepuolustuslajeihin en varsinaisesti hapkidoksi.
      Tämä ei tarkoita etteikö perinteisiä lajeja voisi käyttää itsepuolustukseen vaan sitä että Combat hapkido on pelkästään kehitetty itsepuolustuskäyttöön ei perinteiden vaalimiseen.
      Näitä keskusteluja ei käytäisi jos combat hapkido olisi jättänyt nimen hapkido kokonaan pois. Tyylisuunnan kehittäjällä on pitkä historia hapkidossa, ei ole väärin kunnioittaa tyylejä joista on tietoa paljon saanut ja nimetä lajin nimi osittain sen mukaan. Kertoohan nimikin mistä on kysymys. Perinteisten tyylien harrastajia käy Combat hapkido seminaareilla, koska heidän on helppo omaksua tyyliä hapkdiotaustansa vuoksi. Hyvä näin.

      • Jussi K

        Miten Defendo eroaa combat Hapkidosta harjoitusmenetelmiltään ja noin yleensä?
        Kaverini on harjoitellut combat hapkidoa vähän aikaa ja minä Defendoa. Vertailimme oppimaamme ja yllätyimme samankaltaisuudesta. Ainakin perusteissa näyttäisi olevan paljon samaa, en sitten tiedä miten erot kasvavat harjoittelun edistyessä? Onko tietoa?


      • Pekon poika Perttu
        Jussi K kirjoitti:

        Miten Defendo eroaa combat Hapkidosta harjoitusmenetelmiltään ja noin yleensä?
        Kaverini on harjoitellut combat hapkidoa vähän aikaa ja minä Defendoa. Vertailimme oppimaamme ja yllätyimme samankaltaisuudesta. Ainakin perusteissa näyttäisi olevan paljon samaa, en sitten tiedä miten erot kasvavat harjoittelun edistyessä? Onko tietoa?

        Defendo on aika nopeasti kasaan lyöty tuotos niin kuin krav maga aikoinaan. Ohjaajia koulutetaan suhteellisen nopeasti ja levitetään tyyliä agressiivisella markkinoinnilla. Nopealla läpilyönnillä on ongelmansa, koska ohjaajien on oltava oppilaitaan edellä ja välimatka ei ole kovin pitkä. Välimatkaa kasvattaa eniten ohjaajien entinen kamppailutausta muista lajeista, mutta ei varsinainen defendo tausta. Toivottavasti ohjaajat savat lisäopetusta ja laji jatkaa kehitystään. Voipi olla ettei lajia ole edes tarkoitus harjoitella pitkään vaan oppia lyhyessä ajassa tarvittavat ip tekniikat ja se on sitten siinä. Krav maga ehkä vielä enemmän on saanut alkunsa tästä toimintamallista. Sotilaille piti luoda nopeasti omaksuttava systeemi koska ei ollut aikaa perinpohjaiseen harjoitteluun. Tässä on puolensa kuin myös haittansa. Laji tilanteen ja tarpeen mukaan.


      • Oikeean Oppiin

        Entäs Han Moo Do olen kuullut, että se olisi kova ja toimiva järjestelmä ja opettajat ovat maailman ykkösmiehiä lajissa, ja suomessa ei vastaavan tason opettajia muista lajeista löydä.

        uusi laji Titan F kiinnostaisi kanssa, mutta sitä ei taida vielä olla Hesassa?


      • zxcvbnm
        Oikeean Oppiin kirjoitti:

        Entäs Han Moo Do olen kuullut, että se olisi kova ja toimiva järjestelmä ja opettajat ovat maailman ykkösmiehiä lajissa, ja suomessa ei vastaavan tason opettajia muista lajeista löydä.

        uusi laji Titan F kiinnostaisi kanssa, mutta sitä ei taida vielä olla Hesassa?

        Olipa rakentava kommentti. Hanmoodo ja Titanfist?
        Ihme kun et maininnut Sohrabin kungfua ip lajien kärkeen. Pieni vinkki keskustelun aloittajlle, ei täällä kannata keskustella toisisaan mitään. Täälä on juuri näitä Hanmoodo on itsepuolustuslaji. Keskustele sitten näiden kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4408
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3251
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2524
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      52
      2485
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      109
      2207
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1652
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1494
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe