Minusta Luna on ihana nimi, sillä sehän tarkoittaa mm. espanjaksi ja italiaksi kuuta.
Mitä mieltä?
Mitä mieltä nimestä Luna?
19
2264
Vastaukset 19
- haluaisi
että lapseni nimi olisi Kuu. Tästä ninmestä on keskusteltu vähän aikaa sitten.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=4500000000000743&posting=22000000027462663 - ------
Eikö se oo Potter kirjoissaki joku henkilö? Enpä haluais omaksi nimeksi.. Ties mitä sontaa siitäki sais kuulla.
- Liisa-Maria
jota joku voi oudoksuakin, mutta siihen tottunee niin kuin muihinkin nimiin. Ei äänteellisesti kielenvastainen, joten sen voi antaa suomalaisellekin lapselle.
- perhosia
kuu on kaunis, mutta muuten nimenä väritön. Monikaan ei tiedä tuosta suomennoksesta mitään. Ja, kun lapset pääsevät muokkailemaan nimeä niin siitä vääntyy helposti... muna?
- kestää kantaa
nimeä ja kuulla koulussa olevansa lunatik...
- Poison.
... että lapsi ehtii kyllä tuon muunnoksen ihan itse vääntämään nimestään ennen muita, ja on todennäköisesti huvittunut siitä. Näkeehän sitä tälläkin hetkellä lapsia ja nuoria jotka käyttävät vastaavia nimimerkkejä netissä, ja enkä usko että ainakaan kovin monen nimi on Luna.
- marmeleidi
Nyt kun kysyt, niin valjun ja värittömän kuuloinen...
Rimmaa tosin munan kanssa, nam. - kaunis,
rauhoittava nimi. kuu... ihana.
- äitimammeli
ponneton ja vaisu. Kaikki Luna-tic muodostelmat ovat nuorison kieltä hevimusiikin kautta. Olisi kauhistus tulla kutsutuksi Lunatic'iksi tms. Kyselin omilta nuoriltani, mitä pitävät. Kaikki olivat: ei ikinä!
- Esme*
Mikä se on? En ole kuullut enkä tiedä mitä tarkoittaa? Luna on kiva nimi. Tuskin kukaan vääntää siitä jotain Lunatikiä,Luna kun nimi on :)
- etkö osaa
Esme* kirjoitti:
Mikä se on? En ole kuullut enkä tiedä mitä tarkoittaa? Luna on kiva nimi. Tuskin kukaan vääntää siitä jotain Lunatikiä,Luna kun nimi on :)
yhtään vieraita kieliä?
- heti mieleen
etkö osaa kirjoitti:
yhtään vieraita kieliä?
Lunatic... voi jösses mikä nimi! Olkoonkin ESPANJAksi kuu mutta kuka haluaa nimetä lapsensa moisella nimellä. Ne vanhemmat jotka miettii asiaa voisivat ekaksi harjoitella ja makustella jos oma nimi olisi Luna Virtanen niin ihan ääneen sitä sitten lausua ja harjotella esittelemään itsensä. Kuulostaa ihan hirveältä.
- ......
Esme* kirjoitti:
Mikä se on? En ole kuullut enkä tiedä mitä tarkoittaa? Luna on kiva nimi. Tuskin kukaan vääntää siitä jotain Lunatikiä,Luna kun nimi on :)
Kun kukaan muu ei näemmä osannut suoraan kertoa, niin minäpä kerron: Lunatic on englanniksi hullu tai mielisairas. Lunatik lienee sama jollain muulla kielellä.
Harry Potterissa Luna Lovegoodia (suom. Lovekiva) haukuttiin Lunatic-nimellä, koska tämä oli vähän erikoinen. En tiedä onko tuo niin suuri vaara suomalaiselle Lunalle, koska suomalaiset lapset harvoin osaa englantia, mutta Lunasta tulee tosiaan pelottavan helposti muna. Niin toisaalta tulee Anustakin (Anu) anus. - tik tik
...... kirjoitti:
Kun kukaan muu ei näemmä osannut suoraan kertoa, niin minäpä kerron: Lunatic on englanniksi hullu tai mielisairas. Lunatik lienee sama jollain muulla kielellä.
Harry Potterissa Luna Lovegoodia (suom. Lovekiva) haukuttiin Lunatic-nimellä, koska tämä oli vähän erikoinen. En tiedä onko tuo niin suuri vaara suomalaiselle Lunalle, koska suomalaiset lapset harvoin osaa englantia, mutta Lunasta tulee tosiaan pelottavan helposti muna. Niin toisaalta tulee Anustakin (Anu) anus.on suomeksi tarkalleen kuuhullu...jne.
- ...
Mun kaverin kissan nimi on Luna. Lemmikin nimi tulee siis ekana mieleen, joten lapselle en itse sitä antaisi nimeksi.
- Neiti Möttönen
Mun yhen kaverin nimi on Luna. Hänen isänsä on italialainen. Ikinä ei olla Lunaa lunatikiks tai munaks kutsuttu. Meidän Luna oli vaan jo tarhasta asti Luntsu, Lunzu nykyään. Eikä tuokaan mikään haukkumanimi oo, se on vaan jääny noin. Tykkää itekin, kun zetalla kirjoitetaan.
Niin meidän rakas ystävä hän on. Ja nimi on kaunis kuin talvinen kuutamoyö. - Calculus
Onhan tuo sana luna myös latinaksi kuu. Latinastahan tuo sana on liikkeelle lähtenyt :)
- Lunacactus
No daa mun nimi on Luna ja ei oo kyllä haukuttu O_o
- Kuuuuu
Luna, Lumi, Lila, Lauha, Louna, Laine.
Luna voisi sopia vaikka keskimmäiseksi nimeksi, mikäli annetaan kolme nimeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251935- 128875
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.126665- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90575- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko64513Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi299512- 12497
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9473Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36472Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32451Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406