Tää nyt ei oo murhe mutta putooko muilla paino imettäessä? Itellä on painoa lähtenyt 6 kiloa viidessä viikossa. En todellakaan oo miettiny mitä syön, kaikki herkut menee napaan ja paino vaan putoo. Hiukan hienoo :)
imetys ja painonpudotus
9
1922
Vastaukset
- catja
Kyllä se putoo niin ihmeellistä kun on.Äidin maitoon menee hirveesti rasvoja joten olisi hyvä syödä hyviä rasvoja.
- catja
lisäys.Ja juoda paljon nesteitä.
- kitsi24
Painoa tuli raskausaikana 20 kiloa ja sairaalasta tullessa niistä oli jäljellä vajaa 12 kiloa. Oon imettänyt nyt melkein 3 kuukautta ja paino ei ole pudonnut yhtään. En napostele herkkuja, vaan syön kaks kertaa päivässä kunnolla ja välipaloina saattaa mennä leipä tai hedelmä. Juon paljon.
- lähtöpainosta
Suhteessa enemmän lähtee painoa heillä, joilla on olemassaan enemmän elopainoa (esim. 70~80kg). Jos ennen raskautta painaa 50kg, niin ei paino ihan noin vain lähdekään ja näköjään helposti lähtee laskettuaan nousemaan (itsekin täysimetän).
- alempana kerroin itsestäni
lähtöpainosta kirjoitti:
Suhteessa enemmän lähtee painoa heillä, joilla on olemassaan enemmän elopainoa (esim. 70~80kg). Jos ennen raskautta painaa 50kg, niin ei paino ihan noin vain lähdekään ja näköjään helposti lähtee laskettuaan nousemaan (itsekin täysimetän).
olen toi "liika on liikaa". mulla lähtöpaini 58 kg ja 171 cm (painohan ei kerro koko totuutta ilman pituutta)
- liika on liikaa
mulle tuli 25 kiloa raskaana ollessa, jälkitarkastukseen mennessä laihduin entiselleni ja laihtuminen jatkui vain, vaikken enää halunnut. kun lapsi oli 2kk, aloin syödä joka päivä suklaata, jäätelöä, ym kaloripitoista, vaikken erityisemmin pidä niistä. nyt painonlasku on tasoittunut (lapsi pian 3kk)
- ettei sais laihtua
niin kyllä sitä imettäessä rutosti lähtee!
Mulla kerkesi kasaantua 9kk aikana 30 ylimääräistä kiloa, joista laitokselle jäi 7. 23:sta on nyt jäljellä 7 (siis lähtöpainoon viime kesään).
Eli 15 kiloa on imetyksen aikana minusta syöty, aikaa siihen kulunut 4kk. Poika täydellä imulla ja varsin isokokoinen!!
On tullut mieleen, että kun sitä ylimääräistä tuli kerättyä, niin nyt sitä piisaa lapselle antaa. Eikä ole ongelmia ollut imetyksen kanssa kertaakaan. - Imettäjä37
Mä siis painoin laitokselta päästessä jo saman kuin mitä alkupaino oli eli oon nyt jo 6 kiloa kevyempi kuin ennen raskautta. Enkä ole mikään ylipainoinen muutenkaan. Raskauskiloja tuli vain 4.
- Imettäjä27
Siis imettäjä27 eli alkuperäinen. Tulee virheitä kun nopeesti kirjoittaa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli305792Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144364Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403237IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm522951Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3391549Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861338- 621276
Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2321206- 791169
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul4011161