"Uskovainen on vapaa
http://www.kirjasilta.net/luther/kristityn/kristityn.ht ml
Epäuskoinen on synnin orja."
Näin on perinteisesti uskottu. Kristityn vapautta kuitenkin rajoittaa rakkaus ts. SRK:n rakkauden neuvot. Ne suorastaan orjuuttavat.
Ollako vapaa vai orja?
Vapaus vallitkoon:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vapaus
http://www.kirjasilta.net/luther/kristityn/kristityn.ht ml
Epäuskoinen on synnin orja."
Näin on perinteisesti uskottu. Kristityn vapautta kuitenkin rajoittaa rakkaus ts. SRK:n rakkauden neuvot. Ne suorastaan orjuuttavat.
Ollako vapaa vai orja?
Vapaus vallitkoon:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vapaus
Vastaukset 7
Vanhimmat
41. Valvokaat ja rukoilkaat, ettette kiusaukseen lankeaisi. Henki tosin on altis, mutta liha on heikko.
Tie ei ole lavea ja taistelu hengen ja lihan välillä jatkuva. Lihan haluja kuoletetaan evankeliumilla ja uskossa virvoitettuna yhtyy Daavidin sanoihin "Herra on minun Paimeneni, ei minulta mitään puutu".
Monelle tässä taistelussa käy näin:
10. Sillä Demas antoi minun ylön ja halasi tätä maailmaa ja meni Tessalonikaan.
Olisi parempi että metaskeema nyt Deman tilanteessa tajuasi että neuvot olivat hyvät ja jättäisi turhat höpötykset pois. Vai kuvitteletko saavasi sielullesi ravintoa maailman huvista ??
Tänään söin mm. pastaa perinteikkäästi suomalaisen arkisesti. Sieluoppi on harhaoppi. Ihmisellä ei ole kuolematonta sielua.
noilla kirjoituksillasi?
Olen kirjoittanut valvatavan määrän keskusteluviestejä. Tarkoitukseni on ollut kyseenalaistaa perinteisiin pohjautuvia uskomuksia. Olen ilmeisesti pyrkinyt todistamaan monia perinteisiä ajatuskulkuja järjettömiksi ja saada ihmisiä heräämään naturalistiseen maailmankuvaan.
Kyllä Jeesus Kristus vapautti meidän uskoontultuamme ensisijaisesti synnin orjuudesta.
Gal,5:1. Vapauteen Kristus vapautti meidät. Pysykää siis lujina, älkääkä antako uudestaan sitoa itseänne orjuuden ikeeseen.
Uskon kyllä senkin että meille ei tule antaa erilaisia sääntöjä joilla toiset sitoisivat kanssaihmisiä, josta seuraava raamatun paikka.
Kol2: 20. Jos te olette Kristuksen kanssa kuolleet pois maailman alkeisvoimista, miksi te, ikäänkuin eläisitte maailmassa, sallitte määrätä itsellenne säädöksiä: 21. "Älä tartu, älä maista, älä koske!" 22. - sehän on kaikki tarkoitettu katoamaan käyttämisen kautta -ihmisten käskyjen ja oppien mukaan? 23. Tällä kaikella tosin on viisauden maine itsevalitun jumalanpalveluksen ja nöyryyden vuoksi ja sentähden, ettei se ruumista säästä; mutta se on ilman mitään arvoa, ja se tapahtuu lihan tyydyttämiseksi.
Jotkut perustelevat uskontoa sillä, että arvelevat sen ansiosta olevansa moraalisempia ihmisiä. Kuitenkin jos kristityn vapaus pitää paikkansa, niin kristityt eivät ole sen moraalisempia kuin muutkaan.
Maan päällä Kristusta tarvitaan pelastumiseen synnin orjuudesta. Kun olemme tulleet uskoon niin me olemme päässeet osalliseksi Jumalan voimasta joka muuttaa meitä Hänen kaltaisekseen, riippuen siitä miten paljon annamme Hänen muuttaa meitä.
Tässä onkin erittäin suuria eroja ihmisten kesken, mutta pelastusta se ei muuta.
Taivaaseen ei ole asiaa ilman Jeesuksen sovitustyötä, eli se on ehdoton vaatimus ihmiselle.