Muutto Torreviejaan

Sini-07

Hei

Olemme ajatelleet muuttaa Espanajaan perheemme kanssa. Kiinostaisi vain tietää normaalien koulujen hinnoista ja onko totta että palkat ovat surkeita? Kiitoksia jo vastauksista etukäteen.

3

734

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Espanyola

      Vastailen sinulle Barcelonasta, mutta uskoisin, että Torreviejassa tilanne on sama, eli julkinen koulutus (educación pública) on ilmaista, yksityiskouluja taas on ainakin suuremmissa kaupungeissa kaikenhintaisia (halpa = huono).

      On totta, että Espanjassa palkat ovat keskimääräisesti aika "surkeita" verrattuna Suomeen, mutta myös tuloverotus on kevyempää, eli vaikka palkkasi saattaa olla 30% pienempi kuin Suomessa, käteen voi jäädä saman verran kuin Suomessa. Minimipalkka on Espanjassa ainoastaan hieman yli 500 euroa kuukaudessa. Toisaalta johtotehtävissä työskentelevien palkat voivat olla myös suuremmat kuin Suomessa, eli riippuu hieman siitä, millaista työtä olet etsimässä.

    • Matkamari

      Torreviejasta en tiedä, mutta hyvä suomalainen koulu toimii Fuengirolassa, muistaakseni Los Pacosin alueella ja siellä aloittaa lukio myös tänä syksynä. Opetus korkeatasoista!

    • tamanda

      Torreviejassa on suomalainen koulu Orihuela Costalla.Katso nettisivut www.Torrevieja .fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe