Fizzer on Windows-mato, joka leviää sähköpostin ja ”Kazaa” tiedostonvaihto-ohjelman kautta.
http://www.f-secure.fi/news/2001/news_2003051200s.shtml
http://www.f-secure.fi/news/2001/news_2003051200s.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kun hankit koneeseesi ajantasalla olevan, päivitettävän virustorjunnan! Halka juttu verrattuna siihen vaivaan, mitä viruksen jälkien korjaaminen maksaisi!
Son kato hespe silviisii, et ei nois torjuntaohjelmis o valmiina kaikkia maailmassa tulevaisuudessa syntyviä viruksia.
Virus ehtii levitä tuhansiin koneisiin ennenkuin sen olemassaolosta edes tiedetään. Sitten kun uusi virus löydetään, menee vielä useita tunteja ennenkuin kaikki sen metkut opitaan ja osataan sen poisto tehdään päivitykset ohjelmiin.
Siinä vaiheessa moni kazattaja onkin jo onnellinen viruksen omistaja vaikka olisi kuinka hienot virusohjelmat.
Ei siinä mene kuin muutama tunti kun ainakin F-secureen tulee päivitys uusintakin virusta vastaan ja koneen F-secure virusohjelma tarkistaa/asentaa päivitykset tunnin välein.
Lueppa täältä esim.tietoa uusimmasta fizzer- viruksesta joka pystyy ohittamaan monet virusohjelmatkin mutta F-secure pystyy poistamaan tämänkin örkin..
http://www.f-secure.com/news/2001/news_2003051200s.shtml
Ei ne virustiedostot sieltä Kazaasta ihan tuosta noin vaan koneelle hyppää. Kyllä siinä käyttäjällä on suuri rooli, näin myös sähköpostien kanssa. Ei pidä ajella kenenkään tuntemattoman (tai tunnetun) lähettämiä "Free-teenage-lolita-Britney-Spears-Nude-SEX.exe"-tiedostoja!