Äidiksi haluava..

tytönen

Löytyiskö täältä äitien palstalta jotain suuri sydämistä äitiä joka haluaisi tulla luovuttamaan munasoluja.. ?

3

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tristar

      Tiedätkö sinä tai onko sinulla hyvää linkkiä tuohon luovutusta koslevaan nykyiseen lainsäädäntöön? Tarkoitukseni on ollut luovuttaa munasolujani, mutten tahdo parinkymmenen vuoden päästä jonkun toisen lasta oveni taakse :D myös, onko laillista yhden ihmisen luovuttaa suoraan toisen käyttöön vai onko luovuttajan ja vastaanottajien oltava toisilleen tuntemattomat?

      ***

      • Ei ap:kirjottaja

        Itse olen kanssa halunnut luovuttaqa munasolujani,mutta nyt rupes kiinnostamaan toi lainsäädäntö.Laitatko mulle tähä linkin mistä pääsisin siihen tutustumaan.Kittos jo etukäteen.


      • mapee
        Ei ap:kirjottaja kirjoitti:

        Itse olen kanssa halunnut luovuttaqa munasolujani,mutta nyt rupes kiinnostamaan toi lainsäädäntö.Laitatko mulle tähä linkin mistä pääsisin siihen tutustumaan.Kittos jo etukäteen.

        lakiinhan on tulossa nyt syksyllä (?) muutoksia joten munasoluja ei taida vanhan lain mukaan ehtiä enää luovuttamaan. Osa klinikoistakin on reagoinut asiaan omilla toimillaan.

        UUden lain mukaan hedelmöityshoitoja voi tehdä vain rekisteröidyn luovuttajan soluilla joiden tiedot on julkisia kun lapsi on 18v. Siitymäaikaa on sen verran, että kolmisen vuotta on aikaa tehdä vanhoilla lahjoituksilla siirtoja vielä ja sitten ne hävitetään.

        Ennen munasolujen luovuttajan sai valita vaikka kenet ja maksaa tälle kulukorvaus yms joiden määrää ei oltu sen isommin määritelty, mutta varsinaista ostoa ei siis saanut tehdä. Nyt saa korvat vain matkat ja vähäiset kulut kivusta jne. Eli ennen esim tiettyjen työstä poissaolojen korvaaminen jää pois.

        Lehden mukaan sperma aon luovutettu ennätysmääriä, mutt amunasolujen kohdalla tilanne on romahtanut ja varsinkin kun se ei ennestäänkään ollut riittävää...

        Myöskään enää ei voida katsoa perintötekijöitä kunnolla kuten ennen eli vanhempien ominaisuukisa vastaaviksi esim tumma, pitkä ja hoikka jne vaan joudutaan tekemään sillä materiaalilla jota on.

        Munasolujen luovuttaminen siis onnistuu tuttavapiirissä kuten ennekin, mutta lapsi saa sen aikanaan myös tietää.

        Väestöliiton sivuilla on ainakin tietoa asiasta jonkin verran ja muistaakseni myös linkkejä muille sivuille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5000
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1570
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1129
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1063
    5. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      987
    6. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      75
      950
    7. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      8
      947
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      852
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      56
      751
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      713
    Aihe