Maapähkinät

kurkku kipeä

Söin tänään pari kourallista maapähkinöitä ja jos kohta alkoi suuta polttaa ja kurkkua ja tunne tuntui kaulassa aina korviin asti.
Samanlainen tunne oli edellispäivänä syötyäni Toblerone-suklaata.
Jos olen allerginen niin millehän kaikelle sitten olen. Jossakin sanottiin että maapähkinä on palkokasvi ja siihen sarjaan kuuluu paljon muitakin.
Mennäänkö tässä vaiheessa lääkärin kautta allergiatesteihin ja voiko tätä sitä kautta selvittää, vai onko se nyt oma asiani tutkia mitkä kaikki oireita aiheuttaa?
Kertokaahan kokeneet.

1

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anskutin_89

      Pähkinä on paha allergeeni, pähkinäallergiaan on kuoltukin. Nyt ehdottomasti kaikki pähkinät heti pois ruokavaliosta. Voisi olla hyvä mennä lääkäriin selvittämään asiaa, tosin aikuinen ihminen osaa muutenkin havaita allergeeninsa, eivätkä testit ole satavarmoja, vaan oireet ratkaisee. Jos oireesi loppuvat pähkinän myötä, tuskin olet muulle allerginen. Palkokasvejahan ovat mm pavut, linssit, herne, soija. En tiedä pitääkö välttää kaikkia, lääkärillä olisi enemmän asiantuntemusta joten suosittelen käymään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      167
      3569
    2. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      33
      2734
    3. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      1
      2706
    4. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      57
      2662
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      17
      2499
    6. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      25
      2419
    7. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      87
      2006
    8. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      1948
    9. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      165
      1904
    10. Pesäpallo rulettaa

      Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy
      Tampere
      3
      1693
    Aihe