Kävin ostamassa tänään O-R:stä Shoein testivoittaja, avautuvan kypärän. Mielestäni pään koko minulla lähinnä M. Kaksi myyjää oli kovasti sitä mieltä, että jos S menee päähän ja on sopivan ahdas, jopa tiukka niin silloin se on S oltava.
Kävin juurin yönselkään ajamassa 150 km lenkin. Onneksi oli varakypärä laukussa mukana. N. 35 - 45 km kohdalla iski niin valtava kipu kalloon, että oli pysähdyttävä ja välittömästi otettava kypärä päästä pois. Oli muuten aika kova kipu. Ajelin motaria n. 130 km/h ja ilmanpaine lisäsi ilm. sopivasti puristusta juuri pään yläosiin.
Harmittaa vain, kun mielestäni ostin sen parhaan mahdollisen kypärän juuri itselleni. Hintaakin yli 400 mk. Huomenna siis kypärän vaihtoon.
liian pieni kypärä
7
2851
Vastaukset
- pate ensimmäinen
Jos olet markka aikaan ostanut, niin kuin väität. Nyt ollaan euroissa, ja olet varmaan itsekin viisastunut.
- h-haamu
Siis se maksoi reilut 400,- e,.. siis ei mk!
n. 12 t sitten sen ostin.. : )
- tuo
Vähän liiaksi joka paikassa toistetaan mantraa että kypärän pitää olla niin pieni että korvat soi.
Kyllä sen sitten näkee taukopaikoilla kun ensimmäisenä revitään apinan raivolla kypärää päästä että veri alkaisi kiertämään. Liikennevaloissa kun katselee motoristeja niin silmät pullottaa kuin pullopersesialla.
Ei se ole oikea meininki. Kyllä kypärä täytyy olla sopiva eikä mikään keskiajan kidutuskippo. Itse en pysty pitämään mitään kiristävää päähinettä päässäni, viimeistään vartin päästä iskee armoton päänsärky.
Ja täytyy muistaa että isosta saa aina pienemmän. Kaupoista löytyy liimapintaista vaahtomuovinauhaa jolla tiivistys onnistuu jos ei poskipalojen vaihto ole mahdollista. Päinvastainen toimenpide ei niin helposti onnistukaan. - avattavan?
Siis mistä sen ostit, O-R? Puhutko Shoein Multitecistä? Tosta koosta monet puhuu, että alussa tiukka kypärä muovautuisi käytössä sopivaksi, mutta alussa sopiva taas väljäksi. Mullakin S menee just ja just päähän mutta puristaa pirusti, M taas menee melkein heittämällä. Varmaan joku välikokopää ;) Taas esim. Schubertin S-koko ei edes yritä mennä päähän.
- m.virhe..
Juu, Shoein Multitec se on. Hyvä kypärä on muutoin. Siis A-R oli liikken nimen lyhenne. Hyvä liike on ollut varussteostoissa aina, ainakin minun suhteen.
Vaan tuo kypärän koko-asoa ilm. aina aika hankala asia. Siis, varmaan se S olisi ollut muutoin ihan ok koko, mutta päälaesta oli pieni. Siis se tuska, mikä tuli kesken ajolenkin, oli valtaisa. Luojankiitos oli vanha avopotta matkassa, jolla ajoin sitten loppulenkin.
Visiirin vaihtoivat S.stä M.ään. Vaan jotenkin fiilis, että sen huurrekalvon ylälaita oisi tullut häiritsevän alas. Mietinkin, että onko visiirikoot standardeja vai onko jokaiselle koolle oma visiirinsä? Siis M kokoon vain M koon visiiri jne? - No johan nyt!
m.virhe.. kirjoitti:
Juu, Shoein Multitec se on. Hyvä kypärä on muutoin. Siis A-R oli liikken nimen lyhenne. Hyvä liike on ollut varussteostoissa aina, ainakin minun suhteen.
Vaan tuo kypärän koko-asoa ilm. aina aika hankala asia. Siis, varmaan se S olisi ollut muutoin ihan ok koko, mutta päälaesta oli pieni. Siis se tuska, mikä tuli kesken ajolenkin, oli valtaisa. Luojankiitos oli vanha avopotta matkassa, jolla ajoin sitten loppulenkin.
Visiirin vaihtoivat S.stä M.ään. Vaan jotenkin fiilis, että sen huurrekalvon ylälaita oisi tullut häiritsevän alas. Mietinkin, että onko visiirikoot standardeja vai onko jokaiselle koolle oma visiirinsä? Siis M kokoon vain M koon visiiri jne?Jos noen vaikkeeta on yhen kypärän osto, nii eikkööhän se piä unohttaa koko juttu. Kyllä se on niin juuu!
- myyntivirhe
Siis A-R oli se lyhenne liikkeen nimestä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614218Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653446Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541796Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251663Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971430Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132928Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235858en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115835Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18804