Ei meinaa jaksaa..

alokass

Astuin palvelukseen II/07, ja ensimmäisen kuukauden jälkeen fiilis on varsin nihkeä.

Kovimmalle ottaa intin fyysinen puoli. Huomautan, että en ole sieltä aivan heikommasta päästä. Urheilua olen harrastanut useamman vuoden. Kokoluokka on 182cm/65kg. Olen harvoin ollut viimeinen missään tehtävissä, melko usein olen ensimmäinen valmiina. Coopperissa 2850(37.8 kuumessa, koska aluksi luulin et vempat ei pääse lomille) ja lihaskunto hyvä(kiitettävän rajalla). Muutenkin olen ollut varsin särmä alokas.

Kuitenkin on sellainen fiilis, että liikun elimistöni sietokyvyn äärirajoilla. Asiaa ei ole helpottanut se kestoflunssa joka on ollut koko palveluksen ajan. Päivien päätteeksi olo on ihan raiskatun oloinen, ja heiveröisimmätkin jampat näyttävät paljon virkeämmiltä ja pirteämmiltä. Lomilla olen vain levänny, kaikki muu on saanut jäädä. Pirteältä tunsin itseni viimeksi palvelusastumisaamuna. Suojeluharjoituksissa tetsatessa nasse päällä meinas lähteä taju.

Onko tollasta fiilistä ollut kenelläkään muulla? Siis ei mikään perus väsymys ja vitutus, vaan oikeasti liikutaan nyt ihan äärirajoilla.

Osakseen tähän on kyllä vaikuttanut em. flunssa ja tulehdus, jonka takia olin viikon vuodelevossa (vkl lomilla ja takas), ehkä sen takia nasseharjoitus oli tajuttoman nihkeä (btw 91 täydellisenä, sadetakki ja 28 astetta lämpöä ja pilvetön taivas. Tetsailes siinä nasse päässä.)

Viikon päästä taas leiri, ja veikkaan että kuolen sinne, ellei tää flunssa parane.

Kiinnostaisi myös tietää, mikä on homman nimi p-kauden jälkeen, ja mihin suuntaan kuri ja fyysinen puoli liikkuu, kiristyy vai löystyy. Mikä linja olisi Santiksessa vähän löysempi kuin muut? Aivan sama mikä palvelusaika, kunhan ei mitään leireijä joissa tetsataan 24/7, tai sitten homma jossa ei välttämättä tarvi sykkiä mukana. Mä en vaan jaksa.

Tulipa vähän avauduttua.

p.s Mieliala varmasti muuttuu kun vähän tervehdyn mutta anyway. Ja vinoilun voi jättää pois.

1

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaatetus

      Syynä flunssaan on armeijan vaatteista lähtevä pöly!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      109
      2700
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      15
      1710
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1585
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      9
      1552
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1256
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      26
      1125
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1052
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      81
      1015
    Aihe