Voiko kilpirauhasen toimintahäiriöt aiheuttaa turvotusta? Rasituksessa, esim. lenkin jälkeen, jalat ja kädet turpoavat, silmät ovat turvoksissa. Pulssi on nopea, verenpaine matala.
turvotus
6
1051
Vastaukset
- Satunnainen Matkailija
Käsittääkseni nestehukka turvottaa, nautitko rasituksen aikana tarpeeksi nestettä? Mutta kyllä kilpirauhasen vajaatoimintakin aiheuttaa turvotusta, pyydä päästä tutkimukseen jos mietityttää.
- läpätin
Omasta mielestäni juon tarpeeksi, n. 3 litraa ja helteellä saattaa mennä enemmänkin. Osan nesteestä juon kivennäisvetenä, jotta suolatasapaino pysyisi kunnossa. Suolaa en syö enempää tai vähempää kuin ennen sairastumistani ja sitä ennen turvotuksia ei ollut. Ensin laitoin turvotukset sairauden aiheuttaman kunnon romahtamisen piikkiin, mutta kun tuntuu, että tauti on parantunut jo n. 3 kk sitten ja turvottelut sen kun jatkuu ja pahenee.
- vajaa kans
läpätin kirjoitti:
Omasta mielestäni juon tarpeeksi, n. 3 litraa ja helteellä saattaa mennä enemmänkin. Osan nesteestä juon kivennäisvetenä, jotta suolatasapaino pysyisi kunnossa. Suolaa en syö enempää tai vähempää kuin ennen sairastumistani ja sitä ennen turvotuksia ei ollut. Ensin laitoin turvotukset sairauden aiheuttaman kunnon romahtamisen piikkiin, mutta kun tuntuu, että tauti on parantunut jo n. 3 kk sitten ja turvottelut sen kun jatkuu ja pahenee.
liittyy mulla ainakin voimakkaasti vajaalla oloon. ennen kuin sain vajislääkityksen ihmettelin vain itseäni kun olin jatkuvasti silmistä sen näköinen kuin olisin itkenyt tai kovassa flunssassa ja viimein tajusin mennä lääkäriin kun jalat turposivat niin, että sain rakkoja vanhoista lenkkareistani, jotka piti olla jo hyvin "sisäänajetu". Nyt aloin havaita n. kuukausi samoja merkkejä, turvotusta silmäluomissa ja jaloissa, lisäsin omatoimisesti lääkitystä yhden pikkutabun verran ja turvotus hävisi ja olo piristyi muutenkin.
- lääkitykselläkin
turvottaa aika ajoin. Kolmen kilon heitot tavallisia.
- täälläkin
ja henkeä ahdistaa.
- plussapallo.
Aloitin tyroksiinin oton kilpparin vajaatoimintaan joskus tämän vuoden helmikuussa ja vasta kesäkuussa oli ensimmäistä kertaa hyvä olo kunnolla, eikä juuri turvottanut. Tällä hetkellä olo on parempi kuin vuoteen muuten, mutta turvotus on lisääntynyt. Olen erittäin turvoksissa lähes jatkuvasti, pahiten peppu, reidet, sääret ja jalanpohjat, mutta kyllä muutenkin. Rintani ovat kasvaneet puoli kuppikokoa ja kasvot ja maha turvottaa. Painoni heittelee jatkuvasti 64-67kg välillä.
Joskus kuukauden päästä aikomus mennä uudestaan testeihin. Kovin halukas en ole menemään, sillä lääkärini ei viimeksikään ollut suostua nostamaan annostani vaikka oloni oli huono, koska arvot olivat "liian" hyvät. En ymmärrä itsekkään miksi turvottaa, jos arvot oikeastikkin on ihan hyvät? Mitä muita turvotuksen syitä on? Turvotus alkanut reilu vuosi sitten, pahin vaihe on ollut tammikuusta tähän päivään. Neuvoja??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3386321Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483776- 81933
- 52860
- 41810
Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v8793- 67779
- 51761
Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,130753Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue14671