turvotus

Voiko kilpirauhasen toimintahäiriöt aiheuttaa turvotusta? Rasituksessa, esim. lenkin jälkeen, jalat ja kädet turpoavat, silmät ovat turvoksissa. Pulssi on nopea, verenpaine matala.
61056
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Käsittääkseni nestehukka turvottaa, nautitko rasituksen aikana tarpeeksi nestettä? Mutta kyllä kilpirauhasen vajaatoimintakin aiheuttaa turvotusta, pyydä päästä tutkimukseen jos mietityttää.

Äänestä
  • Omasta mielestäni juon tarpeeksi, n. 3 litraa ja helteellä saattaa mennä enemmänkin. Osan nesteestä juon kivennäisvetenä, jotta suolatasapaino pysyisi kunnossa. Suolaa en syö enempää tai vähempää kuin ennen sairastumistani ja sitä ennen turvotuksia ei ollut. Ensin laitoin turvotukset sairauden aiheuttaman kunnon romahtamisen piikkiin, mutta kun tuntuu, että tauti on parantunut jo n. 3 kk sitten ja turvottelut sen kun jatkuu ja pahenee.

    Äänestä

  • läpätin kirjoitti:

    Omasta mielestäni juon tarpeeksi, n. 3 litraa ja helteellä saattaa mennä enemmänkin. Osan nesteestä juon kivennäisvetenä, jotta suolatasapaino pysyisi kunnossa. Suolaa en syö enempää tai vähempää kuin ennen sairastumistani ja sitä ennen turvotuksia ei ollut. Ensin laitoin turvotukset sairauden aiheuttaman kunnon romahtamisen piikkiin, mutta kun tuntuu, että tauti on parantunut jo n. 3 kk sitten ja turvottelut sen kun jatkuu ja pahenee.

    liittyy mulla ainakin voimakkaasti vajaalla oloon. ennen kuin sain vajislääkityksen ihmettelin vain itseäni kun olin jatkuvasti silmistä sen näköinen kuin olisin itkenyt tai kovassa flunssassa ja viimein tajusin mennä lääkäriin kun jalat turposivat niin, että sain rakkoja vanhoista lenkkareistani, jotka piti olla jo hyvin "sisäänajetu". Nyt aloin havaita n. kuukausi samoja merkkejä, turvotusta silmäluomissa ja jaloissa, lisäsin omatoimisesti lääkitystä yhden pikkutabun verran ja turvotus hävisi ja olo piristyi muutenkin.

    Äänestä

turvottaa aika ajoin. Kolmen kilon heitot tavallisia.

Äänestä
  • ja henkeä ahdistaa.

    Äänestä

Aloitin tyroksiinin oton kilpparin vajaatoimintaan joskus tämän vuoden helmikuussa ja vasta kesäkuussa oli ensimmäistä kertaa hyvä olo kunnolla, eikä juuri turvottanut. Tällä hetkellä olo on parempi kuin vuoteen muuten, mutta turvotus on lisääntynyt. Olen erittäin turvoksissa lähes jatkuvasti, pahiten peppu, reidet, sääret ja jalanpohjat, mutta kyllä muutenkin. Rintani ovat kasvaneet puoli kuppikokoa ja kasvot ja maha turvottaa. Painoni heittelee jatkuvasti 64-67kg välillä.

Joskus kuukauden päästä aikomus mennä uudestaan testeihin. Kovin halukas en ole menemään, sillä lääkärini ei viimeksikään ollut suostua nostamaan annostani vaikka oloni oli huono, koska arvot olivat "liian" hyvät. En ymmärrä itsekkään miksi turvottaa, jos arvot oikeastikkin on ihan hyvät? Mitä muita turvotuksen syitä on? Turvotus alkanut reilu vuosi sitten, pahin vaihe on ollut tammikuusta tähän päivään. Neuvoja??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paksupallo kirjoitti:

Voiko kilpirauhasen toimintahäiriöt aiheuttaa turvotusta? Rasituksessa, esim. lenkin jälkeen, jalat ja kädet turpoavat, silmät ovat turvoksissa. Pulssi on nopea, verenpaine matala.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu