Itselläni epäillään olevan rasitusastma joten lääkäri antoi tällaisen PEF-taulukon.. Seuranta alkoi tänään. Nyt rupesin kuitenkin ihmettelemään joitakin asioita:
1. Täytyykö kellon aika merkitä ylös taulukkoon? Tein tänään seurannan klo 9.12 ja huomenna tekisin sen suurinpiirtein samoihin aikoihin. Mut entä sitten kun kouluni alkaa maanantaina jolloin joutuisin tekemään seurannan n. klo 6.30? Muistaakseni sairaanhoitaja joka opasti mua tässä sanoi jotain että seuranta pitäisi tehdä suurinpiirtein samoihin aikoihin (?).
2. Ja sitten tosta lukemien heitosta.. Ohjeissa lukee näin:
"Pyri kunakin mittauskertana suorittamaan kolme hyvin
onnistunutta puhallusta, jotka poikkeavat toisistaan korkeintaan
20 litraa (lapsilla 10 litr.) minuutissa."
Jos mulla olisi vaikkapa aamulla tällaiset lukemat: 340, 350 ja 370 niin pitäisikö se tehdä uusiksi? Kun 340 ja 370 eroaa toisistaan kuitenkin 30 litraa.. Selventäisittekö tän mulle?
Tässä ei välttämättä ollut kaikkia kysymyksiä, saatoin unohtaa jotain jolloin lisään kysymykset perään. Olisin todella kiitollinen jos joku osaa vastata, nyt kun on viikonloppu niin en voi soittaa ja kysyä näitä kyssiä. Tarvitsen neuvoja! :)
PEF-seuranta!!
4
4620
Vastaukset
- Neuvoja kaipaava
3. Saako ensimmäisellä seurantaviikolla käyttää avaavaa lääkettä vain silloin kun ahdistaa, esim. liikuntatunneilla? Sairaanhoitaja sanoi mulle että voin käyttää lääkettä silloin kun ahdistaa, mutta ei kertonut koska sitä voi alkaa käyttämään.. Eikä päähäni tietenkään pälkähtänyt tätä kysymystä silloin. Sairaanhoitaja opasti mua, että toisella seurantaviikolla alan käyttämään avaavaa lääkettä muistaakseni myös aamuisin ja iltaisin. Mut entä jos hengenahdistus iskee ensimmäisellä seurantaviikolla - pitääkö mun vaan kestää se ilman lääkettä?
- ottaa avaavaa
"Saako ensimmäisellä seurantaviikolla käyttää avaavaa lääkettä vain silloin kun ahdistaa, esim. liikuntatunneilla?"
Mielestäni saa ottaa, mutta mulle ainakin neuvotiin niin, että kuitenkin silloinkin tulisi laittaa kellonaika ylös ja myös se tilanne, missä avaavaa jouduit ottamaan. Ja mikä tärkeintä, pef ennen ja 15min jälkeen avaavan lääkken oton.
- riippuuko hoitopaikasta
Mutta josain paikass neuvottiin nän:
"1. Täytyykö kellon aika merkitä ylös taulukkoon?"
Juu täytyy. Mulle neuvottiin niin, että aina pef heti herättyäni ennen kuin teen mitään muuta. Hyvä etttä ehtii jalat laittaa vuoteesta lattiaan :-). Ja mielellään suurin piirtein samoihin aikoihin joka aamu ja ilta.
"2. Ja sitten tosta lukemien heitosta.. '"
Sillä että peffit ei heitä enepää kuin 20 litraa samalla puhalluskerralla pyritään siihen, että pef-puhallukset olisivat luotettavia. Pef-mittariin puhallus on kuitenkin yllättävän "herkkää" touhua. Lukemat vaihtelee herkästi liikaa jos puhaltaa "väärin" ja silloin tuloskaan ei ole luotettava. Joissain paikoissa heittelyraja on kuitenkin tuo 30 eikä 20. - fellow sufferer
1. Kirjaa kellonajat ylös, ei haittaa jos vaihtelee, tärkeintähän on, että puhallukset tekee heti herättyään, oli kello sitten 6 tai 10!Keuhkot ovat kuitenkin "lepotilassa". Iltapuhalluksia helpompi tehdä aina samaan aikaan, mutta niissäkin itselläni oli vaihteluita.Pääasia että muistaa puhaltaa!
2. Puhallat oikein ja lukemat ovat ok. Peräkkäisten puhallusten ero ei saa olla yli 20, mutta ensimmäisen ja viimeisen väli joskus voi olla, niinkuin sinulla oli juuri käynyt. Itselläni oli samanlaisia heittoja ja ne oli ok. Kunhan ei erot ole hirvittävän suuria, uskon että itsekin tiedät milloin puhallus on epäonnistunut!
3. Minulle lääkäri suositteli, että olisin ottamatta tätä lääkettä ensimmäisen viikon aikana, jolloin saavutettaisiin mahdollisimman totuudenmukainen tulos. Jos olet kuitenkin joutunut ottamaan avaavaa lääkettä, kirjoita se PEF- taulukkoon, jolloin lääkäri sitten näkee onko se vaikuttanut puhallusarvoihisi!
Itselläni seurannan tulos oli selvä, astma. Kävin vielä spirometriassa, jossa suurta heittoa ei ollut, mutta rasituskokeessa selvisi, että sairastan rasitusastmaa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?433040Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n352258Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari582171Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa832041Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh561757Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä191586Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr641508Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http441305Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1261228Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian163991