Ryöstö keskellä kirkasta päivää

Raksteri

E-S:n uutisen mukaan rakuunoiden perinneratsukot lopetetaan, koska talli muutetaan toimistoksi. Miten tämä on mahdollista kaupungissa, jossa valitetaan ja kerätään adresseja miljoona kertaa vähäpätöisimmistä asioista. Tämä on kulttuuriskandaali. Ei enää uljaita hevosia komeine ratsastajineen hurmahousuissa. Toimistotilaa riittää tässä kaupungissa vaikka miten paljon ja uutta voidaan rakentaa. Mikä pakko se on ängetä vanhaan tallirakennukseen? Täytyy olla todella ajattelematon yritys, joka on mukana hankkeessa, jossa tärvellään pala kaupungin historiaa.

10

2083

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha Lappenrantalainen

      Olen kanssasi samaa mieltä. Kaupungista löytyy varmasti tarpeeksi toimistoiksi sopivia tiloja muutenkin, niin ettei tarvitse upeata tallirakennusta pilata moiseen käyttöön.
      Nyt olisi todellisen kansalaisadressin paikka.
      Kuka aloittaa? Täältä varma nimi adressiin.

    • öciuq

      "Täytyy olla todella ajattelematon yritys, joka on mukana hankkeessa, jossa tärvellään pala kaupungin historiaa."

      Tälle "yritykselle" on nimikin. Se on Lappeenrannan kaupunki.

      Missä muualla tahansa rakuunamäki olisi sellaisenaan ollut suojelemisen arvoinen. Samoin, kuin linnoituksen alue.

      Tässä Lappeenrannan kaupungissa eniten tarjoava (tai jotain muuta, jos on suhteita) saa kuitenkin raiskata meille kaikille kuuluvaa omaisuutta.

    • rakuunakaupungista.

      Samaa mieltä minäkin.

      • saa..

        ja hevosella pääsee


    • asdv

      Miksi alueelle ei tehty samoin, kuin Linnotuksen alueelle? Linnotuksessa ei ole ollenkaan yksityistä omaisuutta ja koko alue on suojeluksessa.

      Olkoonkin niin, että rakuunamäki on huomattavasti tuoreempaa tavaraa, mutta todettavaa on, että arvokas ja kunnioitettava pala suomen historiaa.

      Nyt rahalla saa ja hevoset lähtee...

    • rakuuna III
      • kommennttia

        Adressien teko on nähtävästi todella helppoa.
        Sitä voidaan sitten miettiä, että kannattaisikohan adressin tekoon nähdä hieman enemmän vaivaa.

        "Tämä taas tarkoittaa sitä että rakuunoita ei nähtäisi enää ensikesänä Lappeenrannassa"
        - Onko totta, että rakuunat todellakin sisältyivät kiinteistökauppaan?

        "Ei olisi enää turisteille näytettävää että nämä olivat enne vanhaan osa Lappeenrantaa."
        - Millä tavalla nämä olivat enne?

        "Milloinkohan päättäjät päättävät rakentaa linnoituksen täyteen moderneja kerrostaloja vedoten siihen että muualta ei löydy tilaa."
        - Linnoituksen alueella ei sallita yksityistä omistusta. Ainostaan ordotoksinen seurakunta omistaa siellä kiinteistönsä. Joten tälläisen kauhukuvan maalaileminen on aiheetonta.


      • tyhmähkö
        kommennttia kirjoitti:

        Adressien teko on nähtävästi todella helppoa.
        Sitä voidaan sitten miettiä, että kannattaisikohan adressin tekoon nähdä hieman enemmän vaivaa.

        "Tämä taas tarkoittaa sitä että rakuunoita ei nähtäisi enää ensikesänä Lappeenrannassa"
        - Onko totta, että rakuunat todellakin sisältyivät kiinteistökauppaan?

        "Ei olisi enää turisteille näytettävää että nämä olivat enne vanhaan osa Lappeenrantaa."
        - Millä tavalla nämä olivat enne?

        "Milloinkohan päättäjät päättävät rakentaa linnoituksen täyteen moderneja kerrostaloja vedoten siihen että muualta ei löydy tilaa."
        - Linnoituksen alueella ei sallita yksityistä omistusta. Ainostaan ordotoksinen seurakunta omistaa siellä kiinteistönsä. Joten tälläisen kauhukuvan maalaileminen on aiheetonta.

        Rakuunat eivät sisälly kiinteistökauppaan, mutta: "Viikonlopun Rakuunapäivien arvellaan myös olevan viimeiset Lappeenrannassa." -http://www.esaimaa.fi/page.php?page_id=4&news_id=200713882403

        Lisäksi ko uutisessa paperilehdessä mainittiin, että rakuunapäiviä ei enää tulla järjestämään, sillä vieraileville hevosille ei ole enää tallipaikkoja. (Ulkomuistista, joku nohevampi lehden tilaaja voi tarkistaa ja korjata).

        Maasotakoululla ja rakuunakillalla oli syyskuulle (?) aikaa antaa vastine tallin mahdolliselle myynnille. Nyt tuli vain ilmoitus, että rakennus on myyty. Vastineita ei keretty antamaan. Maasotakoulun kanta oli, että se olisi jatkanut tallin vuokrausta rakuunakillan käyttöön...

        Enne = ennen paikallisella murteella...


    • aina nälkä ja kokoajan jano

      Mut tarvitaanhan metukkaakin, pullin rieskaa ja päälle paksu siivu suolasta metukkaa, namia.

    • aina nälkä ja koko ajan jano

      Mut tarvitaanhan metukkaakin, pullin rieskaa ja päälle paksu siivu suolasta metukkaa, namia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4218
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3446
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1796
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1663
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      297
      1430
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      928
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      858
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      835
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      804
    Aihe