Ovatkos nuo yleensä kovinkin vaikeita huligaani tapauksia? Minkä takia niihin yleensä joudutaan? Ovatko lapset ylivilkkaita pikkurikollisia?
Minun 15-vuotias tyttäreni joka on ihan normaalissa koulussa, on tutustunut samanikäiseen tyttöön joka on erityiskoulussa.
Haluaisin vain tietää, ettei tyttäreni ole joutumassa väärille teille..
Yläasteikäiset erityiskoululaiset?
3
513
Vastaukset
- usein erityisiluokilla
on ns. heikkolahjaisia tai vakavista oppimisvaikeuksista kärsiviä nuoria. Toki on myös olemassa sopeutumis- ja käytöshäiriöisten luokkia. Luonnostaan yksikään näistä nuorista ei ole paha tai huonoa seuraa kellekään. Toki seurassa "tyhmyys tiivistyy", eli mikäli luokassa on ns. huonoa seuraa, niin sitten on ehkä niiden muidenkin helpompi lipsahtaa kaidalta polulta, mutta näin tapahtuu ihan yleisopetuksen ryhmissäkin.
- äiti etelästä
Tyttö on ollut ala-asteelta asti erityisluokalla. Ollut dysfasiaa ym. Ylä-asteelle meni edelleen erityisluokalle, mutta kahdeksas luokka olis pitäny siirtyä yleisopetukseen. Ei tyttö enää suostunut. Sanoi vain että "better to rule in hell than serve in heaven" Kiltti tyttö se on aina ollut ja aina heikompien puolella, mutta myös omalaatuinen, temperamenttinen ja hankala. En usko, että se olis sen huonompaa seuraa kun moni muukaan. Ainakaan se ei jätä kaveria.
- tässä:
Itsellä on kokemusta molemmista, kun on erityislapsi ja tavallinen lapsi. Täytyy sanoa, että vaikeimmat kaverit ovat tulleet normaalilapsen mukana, mutta helpoimmat myös. Oma lapsi on lievästi autistinen, eikä välitä muiden seurasta juuri lainkaan, mutta toiset ottavat kontaktia ja ovat käyneet synttäreilläkin, joissa sitten pikkuveli on hoitanut varsinaisen seuranpidon. Oman lapsen kaikki luokkatoverit ovat osanneet käyttäytyä, yksi on käyttäytynyt jopa ylikohteliaasti. Mutta toisaalta, tiedän valitettavasti samasta koulusta tytön, joka on todella huonoilla teillä. Ikävä kyllä taitaa olla useinkin niin päin, että jos erkkalapset joutuvat huonoon normaalilasten seuraan, he ovat helpommin vedätettävissä kaikkeen pahaan. Monesti on niin, että jos luokalle sattuu yksi huligaani, sitten helposti moni muukin menee mukaan - ihan niinkuin saattaa olla normaaliluokallakin.
Oman lapseni luokka oli harvinaisen kiltti, parilla oli pelkästään oppimisvaikeuksia. Luokan adhd (äitinsä kertoi diagnoosin) oli myös kovin rauhallinen, mielestäni vain ikäisekseen tosi lapsellinen ja ongelmat enemmän motorisia ja oppimispuolella kuin käytöksessä. Oman lapseni syys erityisopetukseen oli epäsosiaalisuus, aistiyliherkkyys, sekä avuntarve joissain motorisissa toiminnoissa. Hän ei olisi kestänyt normaalin luokan meteliä ja kaikenlaisia tällaisia arjen pikkuongelmia, jotka eivät näy päällepäin, kuten hän saattoi jäädä välitunnille mennessä seisomaan naulakon eteen tietämättä mitä pitää tehdä, jos ei joka vaattee laitosta sanota erikseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614225Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653455Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541803Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251673Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981433Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132933Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235861en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115842Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18809