löytää pois adoptoitu veli

47v

Olisko vinkkejä miten löytää pikkuveli.Hänet adoptoitiin heti synnytyksen jälkeen.Olin silloin itse ~4v Äitimme ei haluu puhua asiasta.

7

974

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esim

      tilaamalla virkatodistuksesi lapsuutesi ajalta. Sitten otat selville synnytyspaikan. Voi olla vaikeata.

      • [adoptio]

        Kannattaa mieluummin mennä Maistraattiin. Siellä on nykyään myös Sukuselvityspalvelu, joka on auttanut myös adoption takia erossa olevia sukulaisia löytämään toisensa.

        Kannattaa kuitenkin yrittää selvittää äitisi nimi veljesi syntymähetkellä, veljesi syntymäkunta ja mahdollisimman tarkka ajankohta veljesi syntymälle (vuosi? vuodenaika? kuukausi? päivä?). Jos äitisi ei halua puhua asiasta, niin mieti voisitko kysyä tietoja joltain toiselta sukulaiselta.

        Olen varma, että löydät veljesi. Se voi käydä helposti tai vaatia vähän enemmän hermoja. Se on kuitenkin varmaa, että matkan varrella tulet kohtaamaan ihmisten ihmettelyä ja paheksuntaa. Biosukulaisten etsimistä paheksutaan valitettavasti edelleen. Älä silti luovuta, jos tahdot löytää veljesi.


    • [adoptio]

      Katso tuosta tuo linkki kaksi otsikkoa ylempää. Koska adoptio on noin vanha, niin sinulla taitaa olla monta vaihtoehtoa etsimiseen. Ensimmäisenä kannattaa ehkä kokeilla, saatko hänen tietonsa Maistraatista. Katso tuo pitkä viesti, koska siinä on aika hyvin tietoa.

    • 47v

      Kiitos vinkeistä.Asuimme Turussa siihen aikaan,joten pitää matkustaa sinne.

    • vvbbbbbbbbbbbb

      Onko veli löytynyt?

    • 24w

      onko veli löydetty???

    • tsfsdfsf

      onko?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2524
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2306
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      60
      2302
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      18
      1993
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1749
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1479
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1368
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1244
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1093
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      937
    Aihe